Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne nawozy do ekologicznego ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne nawozy do ekologicznego ogrodu

Kasia_CS 23:33, 02 lip 2016


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
A ja zapytam o gnojowke z pokrzyw - nastawilam ją kilka dni temu (chyba 5), zapaszek roznosi sie już uciazliwy. Czy jest taka opcja, że gnojówka jest gotowa do użycia szybciej niż po tych dwóch tyg? Mamy upały, moze przyspieszają proces?

A moze już powoli mogłabym ją rozcieńczoną stosować? Kolorek też się zmienił, wydawalo mi się wieczorem, że piany brak...
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Anda 19:46, 03 lip 2016


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33344
Kasia_CS napisał(a)
A ja zapytam o gnojowke z pokrzyw - nastawilam ją kilka dni temu (chyba 5), zapaszek roznosi sie już uciazliwy. Czy jest taka opcja, że gnojówka jest gotowa do użycia szybciej niż po tych dwóch tyg? Mamy upały, moze przyspieszają proces?

A moze już powoli mogłabym ją rozcieńczoną stosować? Kolorek też się zmienił, wydawalo mi się wieczorem, że piany brak...


Jak jest bardzo goraco to mozesz uzywac po 10 dniach.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Kasia_CS 22:48, 03 lip 2016


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Dzięki Ewo za pomoc
Ps. Zawsze się uśmiecham na widok Twojego podpisu o nornicach
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
zbigniew_gazda 22:56, 03 lip 2016


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11152
makkasia napisał(a)
Chciałabym dowiedzieć się jakie gnojówki i inne nawozy naturalne można stosować pod kwasolubne chodzi dokładnie o rododendrony i borówkę wysoką.
Dokładnie chodzi mi o rośliny starsze rosnące już wiele ;at na tym samym miejscu do tej pory bez chloroz w tym roku widzę u niektórych zmiany na młodych liściach. Jak można temu zaradzić ? W miarę możliwości proszę o spis czym i jak często, i w jakich terminach stosować.
Pozdrawiam


Muszę Ciebie i siebie zmartwić Makkasiu. Poczytaj co piszą w poniższym artykule. Wygląda na to , że dla kwasolubnych pozostaje sztuczne nawożenie.

http://niepodlewam.blogspot.com/2015/06/borowki-amerykanskie-jak-nawozic.html
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Kasia_CS 00:43, 04 lip 2016


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
A jakich roslin poza kwasolubnymi nie podlewac pokrzywową miksturka? Hortki tez odpadaja?

Mam poza roze, byliny, cebulowe, kilka trawek.. a szmaragdy?
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
zbigniew_gazda 08:26, 04 lip 2016


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11152
Kasiu hortensje, iglaki wszelkiej maści to tez kwasolubne niestety, magnolie też.
Wszystkie inne : róże, byliny, trawki, berberysy, krzewy liściaste śmiało podlewaj.
Nie podlewa się pokrzywową miksturą warzyw których korzenie spożywamy czyli : czosnek, cebula, buraki, marchew i inne korzeniowe ponieważ w korzeniu gromadzi się azot zawarty w gnojówce z pokrzywy ( a ma go dużo).
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Mazan 18:25, 05 lip 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Uzupełniając wypowiedź Zbyszka dodam, że każda gnojówka ma odczyn zbliżony do obojętnego. "Robią" ją bakterie, a one w przeważającej większości są wapniolubne, tak jak grzyby występują /też w przeważającej większości/ na glebach kwaśnych. Za przykład może posłużyć jedna roślina, na której występują dwie choroby o jednej nazwie. To ziemniak, a chorobą jest parch - na glebie o wyższym odczynie bakteryjny, na glebie kwaśnej pruszysty powodowany przez grzyby.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kasia_CS 20:33, 05 lip 2016


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Dziękuję, to juz wiem co robic

____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Pluszakowa 20:35, 05 lip 2016


Dołączył: 03 mar 2016
Posty: 1083
Wiem że ten wątek już był omawiany, ale chciałam dopytać o mączkę bazaltową.

Będę zakładała ogród na terenie pobudowanym i deweloper nawiózł jakieś bardziej urodzajnej ziemi, która jest obecnie w pryzmie. Pewnie ziemia nie będzie jakaś super i myślę czym ją stuningowac.
Znalazłam tanio mączkę bazaltową i pytanie czy na 250m ogrodu tona to przesada? Chcę też posiać poplon facelii.
____________________
Magda Mały ogród miejski!
Mazan 21:25, 05 lip 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Pluszakowa

Mączka bazaltowa w takiej ilości to 4 kg/1 m2, czyli dawka na glebę piaszczystą, luźną. Nie jest znane uziarnienie mączki. Na glebę luźną mielona najdrobniej, na zwięźlejszą trochę grubsze ziarna żeby się nie zaskorupiła. Jak widzisz problemem może być uziarnienie, dawkę także obniż do 2 kg, ale przed dodaniem sprawdź odczyn czy dawka nie będzie za wysoka. Jeżeli przekroczysz pH 7 to gleba może mieć za wysoki odczyn dla niektórych roślin. Reszta nie stwarza problemu.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies