Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne nawozy do ekologicznego ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne nawozy do ekologicznego ogrodu

Konieczki 09:09, 06 lip 2016


Dołączył: 17 lut 2015
Posty: 2843
Chłopki ale Wy kochani jesteście że się wiedzą dzielicie ( i kobietom też - ale kurcze w tej dziedzinie na O przodują chłopy)
Ślicznie Wam za to dziekuję
____________________
Zielonym do góry... :)
Pluszakowa 18:34, 06 lip 2016


Dołączył: 03 mar 2016
Posty: 1083
Dziękuję zobaczę co ostatecznie będę miała. A mączka raczej drobna bo opisana jako piasek.
____________________
Magda Mały ogród miejski!
makadamia 09:22, 14 lut 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Moi drodzy,

Wyczytałam, że gnojówkę można zrobić nie tylko z pokrzywy/żywokostu/skrzypu, ale także z mniszka lekarskiego i bzu czarnego.

Pytanie tylko mam: w tekście mowa o bzie dzikim - czy odmiany ogrodowe również się nadają? Czy tylko ta podstawowa?

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Rosa 12:07, 14 lut 2017


Dołączył: 30 gru 2016
Posty: 1341
zbigniew_gazda napisał(a)


Muszę Ciebie i siebie zmartwić Makkasiu. Poczytaj co piszą w poniższym artykule. Wygląda na to , że dla kwasolubnych pozostaje sztuczne nawożenie.

http://niepodlewam.blogspot.com/2015/06/borowki-amerykanskie-jak-nawozic.html


Miałam kilka krzaczków borówki. Padły mi. Kupiłam następne i zaczęłam eksperymentować. Dołek sowicie zaprawiłam kwaśnym torfem i odrobiną obornika. Zakwaszam ziemię podlewając wodą, w której moczę kwaśny torf (potem torf na kompost). Miałam trociny z drzew iglastych. Po 2 latach kompostowania podsypałam je pod borówki. U mnie w ogrodniczym można kupić kwaśną próchnicę, też ją daję wiosną pod borówki i na wrzosowisko, pod magnolie i azalie. A same liście sporadycznie pryskam rozcieńczoną gnojówką z pokrzyw. Rosną, kwitną i owocują. Zobaczymy jak zniosą zimę.
Koleżanka moczy chleb na zakwasie (kilka kromek na wiadro) i tą wodą podlewa borówki i hortensje. Podobno robi to dobrze roślinom. Muszę spróbować.
pondlover 14:56, 06 mar 2017

Dołączył: 06 mar 2017
Posty: 5
Witam,
a czy znacie może jakieś biopreparaty, które mogę zastosować właśnie do uprawy i borówki i truskawki? Oczywiście mam na myśli naturalne preparaty biologiczne, bez domieszki chemikaliów i genetycznie modyfikowanych mikroorganizmów. Mogą to być nawet droższe produkty, chodzi mi o takie, sprawdzone przez Was, które stosowaliście i przynosiły efekty. Z góry dziękuję za odpowiedź.
pondlover 09:28, 04 kwi 2017

Dołączył: 06 mar 2017
Posty: 5
O naturalnych preparatach do ekologicznych upraw:

http://jagodnik.pl/amerykanskie-preparaty-mikrobiologiczne-juz-polskim-rynku/
katel 11:21, 29 kwi 2017


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Chcę na trawę polać roztworem Rosa Humusu ale mój eMuś sypnął dziś nawóz Yara Mila, czy jedno drugiemu nie przeszkadza i mogę dziś lać RH czy lepiej wstrzymać się do poniedziałku lub dłużej?
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
Elunia 07:56, 16 maj 2017


Dołączył: 08 maj 2017
Posty: 91
Kiedyś słyszałam, ze gnojówkę można robić nie tylko z pokrzyw ale też z trawy świeżo skoszonej. Szukam informacji na ten temat w necie ale nic nie znalazłam. Może to bzdura?
____________________
EluniaDziałka pod lasem
Gardenarium 08:01, 16 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trawniki z reguły są nawożone i to dość intensywnie, gnojówka "ekologiczna" z trawnika nawożonego sztucznie - to już nie jest ekologiczna. Trawa raczej nie wchodzi w grę. Pokrzywa, żywokost, skrzyp polny (nie błotny), wrotycz, tymianek itp. w swoim składzie chemicznym zawierają konkretne związki, które wspomagają wzrost lub chronią przed chorobami czy szkodnikami. Trawa takich wartości nie ma. Tak myślę, jeśli się mylę, sprostujcie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Elunia 12:13, 16 maj 2017


Dołączył: 08 maj 2017
Posty: 91
Dziękuję za informacje.
Czasami nie warto słuchać opinii jednej osoby i gdyby gnojówka z trawy była skuteczna to podejrzewam, że większość by ją stosowała. Moją trawę dalej mogę składować w kompostowniku.
____________________
EluniaDziałka pod lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies