Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Naturalne nawozy do ekologicznego ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalne nawozy do ekologicznego ogrodu

Gardenarium 10:03, 05 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzeba od początku zrobić dobrze. Nie można sadzić drzewek zanim nie załatwi się sprawy gleby. Żyto może mieć 10 cm, ile by nie miało będzie dobrze.

Można nawiercić dziury aby przebić się przez glinę. W dziury wsypać kamyki.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AgaInStudio 11:09, 05 lis 2013


Dołączył: 16 paź 2013
Posty: 10
Nawiercić dziury? Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam. Żeby napowietrzyć glebę?
____________________
ogród na glinie
Gardenarium 21:29, 05 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Żeby woda przenikała w głębsze warstwy, jeśli są pod spodem piaski.

Oto mokra "braja" błotna



Przewiercanie się przez glinę na głebokość 2,5 m szer 0,5 m






Sypanie grubych kamyków jako drenaż
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AgaInStudio 12:33, 06 lis 2013


Dołączył: 16 paź 2013
Posty: 10
Różnie to u nas bywa z tymi warstwami. Robiliśmy trzy odwierty. Jest głównie ziemia gliniasta, piasek bardzo głęboko i cienkie warstwy. Zdecydowaliśmy się na drenaż po całości działki i jest on już zrobiony.
Wszędzie w okolicy jest taka ziemia, dlatego nasadzenia robię głównie z roślin, które lubią taką wilgotną i tłustą ziemię i czasowo wytrzymują z "nogami w wodzie". Grządki warzywne będą podniesione w skrzyniach. Ale cały czas kombinuję, jakby tu jeszcze tą glinę rozbić i napowietrzyć, stąd pomysł w wysiewem żyta.

Ponowię pytanie o mieszanki traw na glinę? Czy ktoś z Was zna takową? Szukałam i natknęłam się na specjalne mieszanki na piaski, ale na glinę nie (są tylko na gleby żyzne i wilgotne - taką powinnam kupić?).

I dlaczego, Danusiu, jeśli mieszanka będzie z koniczyną, to ona zdominuje trawnik? Z tą koniczyną to kombinowałam, żeby trawnik był "samonawożący", bo nie jestem zwolennikiem sztucznych nawozów, a kompostu w takiej ilości nie wyprodukuję. Do tej pory, jak kosiłam "chwasty", to je zostawiałam i po sezonie koszenia zrobiła się bardzo przyjemna zielona nawierzchnia.

Przeczytałam na blogu permakultura.net, że niektóre chwasty są dynamicznymi akumulatorami i odtąd z nimi nie walczę.
"Dynamiczny akumulator z ang. (Dynamic accumulator) to roślina, która ma zdolność do akumulacji (stąd nazwa określonych pierwiastków z gleby. Często wykorzystuje się je w projektowaniu permakulturowym tworząc gildie roślinne.
Dynamiczne akumulatory często są to rośliny pionierskie, jeszcze częściej nazywane są po prostu…chwastami."
http://permakultura.net/2010/02/09/dynamiczne-akumulatory/

Oczywiście na grządki i pod rośliny ozdobne nie mają wstępu, ale na trawniku mi nie przeszkadzają.

Wybacz, że zasypuję taką ilością pytań, ale dopiero się uczę
____________________
ogród na glinie
Pszczelarnia 13:07, 06 lis 2013


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ja powiem o koniczynie. Koniczyna wypiera trawę. Po jakimś czasie nie ma ładnego trwanika jest tylko plackata koniczyna). U mnie tak było.
Jeżeli ziemia jest tłusta bogata, to nie trzeba tak nawozić trawnika sztucznie. Wystarczy woda i koszenie. Po latach każdy trawnik jakoś wymaga odnowy. Ja w tym roku, np. przegrabiłam go z kompostem, dosiałam trawy, zlikwidowałam miejsca nierówne (krety).

Miałam podobne myślenie co do trawnika (samoistnie ekologicznie i w równowadze) ale jak po jakimś czasie zamiast trawnika miałam babkolandię, mleczolandię, stokrotkolandię i podbiałolandię to nawet mój M. (koszący systematycznie) powiedział, że on chwastów kosił nie będzie. O różnorodność można zadbać na łące kwietnej, na rabatach. Uważam. Trawnik jest wizytówką rabat. Przy czym nie chodzi o sterylność ale o umiar.

Co do gliny - kup zwykłą trawę.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
AgaInStudio 13:11, 06 lis 2013


Dołączył: 16 paź 2013
Posty: 10
Dziękuję, Ewa. Zatem tak zrobię. Kupię zwykłą trawę. Pewnie i tak po jakimś czasie zadomowią się na nim jakieś obce elementy
____________________
ogród na glinie
Gardenarium 21:47, 07 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Koniczyna to koniczyna, a trawnik z definicji bardzo w skrócie to mówiąc - powierzchnia zasiana gatunkami traw - nie koniczyny i chwastów.

Nie lubię chwastowiska koszonego, jest brzydkie i nie przysparza ogrodowi urody. Toleruję je w miastach, bo trawniki nie są podlewane, w suszy trawa ginie a zaczynają rosnąć chwasty. I takie są "trawniki" miejskie.

A ja lubię wypielęgnowane ogrody, a nie takie niby naturalne, ale w sumie zaniedbane, a naturalność ma być tylko wytłumaczeniem "nicnierobienia" w ogrodzie. Dużo jest takich osób zasłaniających się "naturalnością" czyli nie pielą rabat, bo mają być naturalne, nie koszą trawnika i nie odchwaszczają bo "naturalny" Ja tego nie popieram.

Nie mówię, że tak jest w Twoim przypadku, przedstawiam mój punkt widzenia

Ewa dobrze pisze, nie ma przymusu chemicznego nawożenia trawnika. możesz przegrabić wiosną kompost.
Ale niech będzie trawnik. Czasy koniczyny w trawnikach pamiętam w latach 70-tych. Bo taka tylko była możliwość.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
waldek727 17:19, 23 lip 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Witaj Andrzej.
Mam do Ciebie małą prośbę. Czy mógłbyś przybliżyć nam w jaki sposób E. poprawia jakość gleby, jakie czynniki wpływają na jej żyzność, urodzajność, strukturę, sorbcyjność wodną, odczyn itp. Co to wogóle jest ta Farma, jak często ją się stosuje, w jakich proporcjach, czy można ją stosować na przemian ze sztucznymi nawozami, jaka jest cena rynkowa opakowania.
Trafiłeś na forum dyskusyjne na którym dzielimy się własnym doświadczeniem w prowadzeniu ogrodów. To o czym piszemy, a zwłaszcza gdy jest to jeszcze metoda mało u nas rozpowszechniona, to staramy się uzupełniać info licznymi fotkami które mogłyby zachęcić innych użytkowników forum do zastosowania tej formy pielęgnacji roślin we własnych ogrodach.
Podając sam suchy fakt ,,Mam piękny ogród, ponieważ zacząłem używać Em Farma Plus" nikogo tym do niczego nie przekonasz. Pachnie to raczej tanią, marnej jakości reklamą, niż chęcią podzielenia się z nami swoją wiedzą o tym produkcie.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Mazan 14:39, 29 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Myślę, że post andrzeja111 powinien znaleźć się w wątku o pożytecznych mikroorganizmach. Nie jest to nawóz lecz polepszacz gleby dlatego uważam, że najzwyczajniej zaśmieca.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Sarahcon 16:01, 29 lip 2014


Dołączył: 14 cze 2014
Posty: 60
Nie mogę znaleźć wątku gdzie pasowałoby moje pytanie więc może tutaj czym się różni próchnica kwaśna od odkwaszonej? Która do czego stosować? Z góry dziękuję i przepraszam za być może banalne pytanie ale dopiero raczkuję w tych tematach
____________________
Aneta - Moje marzenie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies