Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

Pokaż wątki Pokaż posty

Odwodnienie ogrodu i odprowadzenie deszczówki

Visterio 13:20, 27 cze 2017


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 102
Gardenarium napisał(a)
Ja mam odwodnienie z rynien doprowadzone do studni chłonnych dość głęboko.


Możesz rozwinąć temat? Sam mam podobny dylemat co z wodą deszczową skoro kanalizacji deszczowej brak. Póki co przekopałem dom po obwodzie i pospinałem całość i pociągnąłem na 10m od domu, gdzie woda wpada do prowizorycznego dołu, ale co dalej...? Myślałem czy nie pogłębić i zrobić studni, z której później podlewać trawnik?
Gardenarium 23:33, 27 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zrób studnię chłonną z kręgów albo biobloki (jeśli chcesz zbierać wodę pod trawnikiem).
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Visterio 10:09, 28 cze 2017


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 102
Gardenarium napisał(a)
Zrób studnię chłonną z kręgów albo biobloki (jeśli chcesz zbierać wodę pod trawnikiem).


Myślałem o studni chłonnej z kręgów ale lustro wody mam dość wysoko (już na 4 kręgu sąsiad miał wodę) więc zastanawiam się czy ma to sens. Załóżmy, że miałbym podobny poziom lustra wody więc studnia gromadziłaby ok 2-3 m3 wody, przy dużej ulewie zapełniałaby się w parę godzin, konieczne byłoby zastosowanie przelewu i dodatkowego rozsączenia po powierzchni ogrodu. Jednak czy taką studnię (2-3 m3 wody) z przelewem można podłączyć z systemem automatycznego nawadniania? czy jest to technicznie wykonalne i litraż nie będzie za mały do podlewania trawnika ok. 400m2? Znajomy twierdzi, że na jedno podlewanie idzie mu prawie 1m3 wody, a wiadomo, że aby się taki zbiornik napełnił - musi padać a jak pada to nie podlewam... czy jest sens?
Czy tylko studnia wiercona?
Pani Danusiu będę wdzięczny za poradę, bo wiem, że w tej kwestii jest Pani specjalistką.
Gardenarium 17:57, 28 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jest to technicznie wykonalne, ale taka stacja zarządzania wodą deszczową i przełączania jej na miejską w razie braku deszczówki - to droga impreza, kilka tys. zł. Skórka za wyprawkę, nie opłaci się bo deszczówki jest zbyt mało, na jedno podlanie zapewne nawet nie wystarczy.

Jak pada deszcz to czujnik nie pozwoli na podlewanie, więc woda sobie stoi..i czeka a gromadzić jej po kolejnym deszczu nie ma możliwości bo pojemność studni chłonnej nie pozwala.

Studnia wiercona.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Siara 16:54, 05 lip 2017

Dołączył: 05 lip 2017
Posty: 1
Witam,

Proszę o radę. Jestem przed etapem układania nawierzchni na przodzie domu wraz z opaskami. Dodatkowo muszę zrobić odwodnienie z dachu i nawierzchni przed garażem oraz wejściem. Działaka cała ze spadkiem od strony wejścia do sąsiada na całej długości.
Czy wystarczy że jakieś 2m od domu podłącze rury drenarskie owinięte włóknina? W wykopie będzie włóknina z nasypanym żwirem i na to rura drenarska. Wszystko owinięte włóknina i przysypane ziemią. Na jakiej głębokości prowadzić takie rury drenarskie podłączone do runny z dachu? Czy rury dodatkowo z deszczówką muszą iść do studzienki czy inne rozsączające urządzenie czy nie ? Nie interesuje mnie zbieranie wody deszczowej. Jedynie odprowadzenie do gruntu. Dodam że wiosną wody gruntowe są bardzo wysoko. Nie miałem nigdy problemu żeby woda stała i były kałuże.

Robię to wszystko etapami. Najpierw nawierzchnia z ogrodzeniem dodatkowo odwodnienie z dachu i nawierzchni. Potem biorę się za ogród muszę go upgradować.A jeszcze zostaje jakiś taras... problem z tym że jest wysoko bo jest spadek na działce.
arleta 10:52, 27 lip 2017

Dołączył: 27 lip 2017
Posty: 10
Czytałam chyba uwaznie temat...u córki stoi woda na dzialce i bedziemy robic odwodnienie z rynien plus odwodnienie terenu działki. Plan jak chyba u w wiekszości: z rynny rurą pełna , potem drenarska i potem w planie zbiornik z poletylenu podziurkowny od dołu sr 600 na 2 m wysoki.

I moje pytanie:
1. jak głęboko osadzac rury drenarskie?
2. nie chcemy gromadzic deszczówki tylko sie jej pozbyć - ale brak kanalizacji a w okół inne działki
3. czy zbiornik zakopany - jako studnia chłonna spełni zadanie odbioru wody?
4. teren to około 200m2
5. czy jeżeli połozymy 4 rury drenarskie to wszystkie muszą konczyć sie w studni?
i co to są te bibeloki?
Gardenarium 21:30, 28 lip 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Biobloki nie bibeloki. To są urządzenia - zestawy rur pionowych, które przechowują wodę pod trawnikiem a potem oddają ją trawnikowi.

Rury drenarskie osadzasz ze spadkiem w stronę zbiornika. Jak głęboko - no ze spadkiem i pod ziemią, a jak głeboko...złe pytanie. Zależy jak głęboko zbiornik zakopałeś.

Czy zbiornik spełni zadanie? Zalezy jak jest pojemny i ile wody spadnie. Oraz czy zostanie odpompowana.

Aby pozbyć się wody trzeba albo ją odpompować ze zbiornika jeśli jest gdzie, albo pod zbiornikiem przewiercić się przez warstwę nieprzepuszczalną gruntu do warstwy przepuszczalnej czyli piasku. Czasem jest to bardzo głęboko, albo wcale.

Wtedy robisz rabaty podwyższane.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Baja88 00:35, 01 sie 2017

Dołączył: 19 mar 2017
Posty: 6
Chcę rozprowadzić wodę z rynny po ogrodzie. Na początku pełna rura potem drenarska z geowlokniną i otoczakiem. Po drodze jakiś trójnik, aby lepiej rozprowadzić wodę po ogrodzie. Moje pytanie jest następujące. Czy powinienem stosować gdzieś po drodze jakiś odpowietrznik lub na końcu?
Gardenarium 17:28, 01 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na końcu studnia chłonna dla nadmiaru wody. Bo wyleje się z rynien przy dużej ulewie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Baja88 08:25, 02 sie 2017

Dołączył: 19 mar 2017
Posty: 6
To dom szeregowy, powierzchnia dachu jest nieduża, rynna jest jedna. Nie chce i nie mogę zrobić studni, bo teraz to już fizycznie to jest niemożliwe.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies