Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nawożenie, zasilanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie, zasilanie trawnika

marbrz 14:09, 28 kwi 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
Mathildis napisał(a)
ciekawe rzeczy piszesz marbrz...
u mnie ze względu na bardzo różne warunki glebowe musiałabym wykonać 4 różne badania gleby - w tym 2 dla trawnika a to już ponad 300 zł...
może w przyszłym roku...

Rozmawiałem właśnie z centrum i tak generalnie się nie robi. Pobiera się próbki z tych kilku miejsc w odrębne worki, potem analizę robi się średnią. Szkoda kasy wywalać na darmo. W taki sposób uprawia sie hektary na różnych glebach i jakoś to funkcjonuje.
Próbki gleby można przywieść samemu i można też wysyłać kurierem. Ludzie pakują nawet w woreczki kasę i wysyłają razem, inni przelewają na konto a ziemię kurierem w tym samym czasie. Wyniki przychodzą e-mailem i pocztą tradycyjną.
Można też samemu porozmawiać z miłymi Paniami co i jak zrobić by było jak należy. Numer telefonu mogę podać na pw.
sullifan 19:25, 30 kwi 2015

Dołączył: 18 mar 2015
Posty: 30
Witam

Podczas siania trawy nierównomiernie rozprowadziłem azofoskę co wyraźnie widać po szybkości wzrostu trawy, kolorze i zagęszczeniu, czy po tygodniu mogę ją lekko uzupełnić rozsiewając ją w place gdzie była w bardzo małej ilości? Czy nie uszkodzi to młodej dopiero co kiełkującej trawy?

Pozdrawiam
Gardenarium 20:15, 02 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W tym przypadku bym poczekała.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kosor 14:51, 04 maj 2015

Dołączył: 04 maj 2015
Posty: 1
Witam serdecznie.
Chce kupić YARA MILA COMPLEX i Saletra Wapniowa Tropicote 25KG Yara Liva.
Ponieważ w mojej okolicy nie ma ich w sklepach (chyba że ktoś wie gdzei sa w Nowym Targu) chciałem kupić w internecie. Ale z opisów dowiedziałem się, że sa sklepy które wysyłają nawóz z krótką datą ważności lub przeterminowane.
Czy można prosić o doradzenei gdzei można bezpiecznie kupic te nawozy ?
Pozdrawiam
Gardenarium 21:05, 04 maj 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie mamy takich informacji o bezpiecznym kupowaniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tomgroch 21:26, 04 maj 2015

Dołączył: 14 mar 2012
Posty: 508
Nawozy nie mają aż takich krótkich terminów przydatności, jeśli opakowanie jest szczelne a nawóz nie jest zbrylony to jest w porządku. I ręczę że w żadnym sklepie Yara nie zalega, bo to jest bardzo chodliwy nawóz
I radzę uważać z saletrami, no chyba że ktoś lubi z kosiarką co 3-4 dni biegać.
Nie chcę operować nazwami, ale świetne efekty dają nawozy z małą ilością azotu, ostatnio używałem z takim składem :
N 4%
P 12 %
K 12 %
Ca 12 %
była też siarka i magnez
po takim nawozie zastosowanym wiosną trawa jest ciemna i gęsta, ale nie pędzi jak wściekła w górę.
Później warto użyć czegoś z mikroelementami, świetne są nawozy z mikroelementami dla zbóż, a zboża to w końcu też trawy
____________________
Ogród Kasi i Tomka z Radkowa
marbrz 12:06, 06 maj 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
Podzielę się jeszcze jedną przygotowaną dla mnie rozpiską kompleksowego nawożenia, z tym, że na bazie najzwyklejszych i tanich nawozów.

• Wapnowanie – 20 kg kredy/ar, czyli 60 kg/3 ary Wtedy pH uzyska wartość 6,7 a zawartość pierwiastka wapnia osiągnie poziom 790 mg Ca/litr Dalej uzupełniamy wapń saletrą wapniową granulowaną. Dawka roczna tego nawozu wynosi -3,25 kg/ar . Dzielimy ją na 4 części stosujemy regularnie od wiosny do końca sierpnia. Wnosimy z nią jednocześnie 0,5 kg N/ar. Wapń wpływa na rozwój stożków wzrostu liści i korzeni (budulec błony komórkowej ) oraz koagulując koloidy glebowe, współtworzy strukturę gruzełkowatą gleby. Niedobór wapnia to – słabszy rozwój korzeni, mniejsza zwartość runi a w konsekwencji większa podatność na zachwaszczenie ( puste place opanowują chwasty ). Między wapnowaniem a nawożeniem fosforowym należy zachować co najmniej 3-miesięczną ( im dłuższa tym lepsza ) przerwę, bo nawozy reagując ze sobą utworzą nieprzyswajalny dla roślin fosforan wapnia. Wapno należy rozsiać i wmyć w trawnik ( jak azot – niżej).
• Nawożenie azotowe – pierwsza dawka - 0,33 kg N/ar, czyli 1,22 kg saletrzaku wzbogaconego w magnez/ar, tj. 3,66 kg 3/ary ) . Kupiony saletrzak ma 27%N, stad większa dawka. Azot, jako anion, nie ulega wymiennej sorpcji glebowej ( ale przemywa się w głąb ziemi ), dlatego musimy go stosować każdego roku pogłównie, celem utrzymania trawy dobrej kondycji ( „ trawa to azot „ ). Łączna roczna dawka azotu na już rosnące trawniki przydomowe wynosi 1,5 kg N/ar. 0,5 kg N/ar wnosimy z saletrą wapniową. Pozostaje 1 kg N/ar czyli 3,7 kg saletrzaku wzbogaconego w magnez/ar, tj. 11 kg/3 ary Należy podzielić ją na trzy zastosować w trzech terminach ( w każdym roku ): wczesną wiosną, na przełomie czerwca i lipca, oraz na przełomie sierpnia i września. Jednorazowa dawka wynosi więc - 0,33 kg N/ar, czyli 1,22 kg saletrzaku wzbogaconego w magnez/ar. Saletrzak należy wmyć do warstwy nośnej trawnika ( trawy korzenią się do 30 cm ), ale nie przemyć w głąb profilu glebowego ( bezpowrotna strata składników pokarmowych, bo poniżej ww. warstwy są poza zasięgiem korzeni ).
• Nawożenie fosforowe – 0,7 kg P2O5/ar, czyli 1,75 kg superfosfatu potrójnego/ar w jednej dawce teraz całość, ze względu na niedobór fosforu. W 2015 stosujemy go również wczesną wiosną w dawce 5,25 kg superfosfatu 40%-owego/3 ary. Nawożenie fosforowe stosujemy w jednej corocznej dawce ( fosforany mają słabszy wpływ na zasolenie ) i przemywają się rocznie tylko 3 centymetrów w głąb profilu glebowego. Kupiony superfosfat to najprawdopodobniej wzbogacony w wapń, bo ma 40% P2O5, przez co jest lepszy niż zwykły. Niedobór fosforu objawia się wolniejszym wzrostem, słabszym krzewieniem, słabo rozwiniętym systemem korzeniowym. Superfosfat wzbogacony w wapń zawiera 40% P2O5.
o 40 kg P2O5 – jest w 100 kg superfosfatu potrójnego,
o 0,7 kg P2O5 – jest w y superfosfatu potrójnego
o y =( 0,7 x 100 ) :40 = 1,75 kg superfosfatu wzbogaconego w wapń/ar, czyli 5,25 kg/3 ary
• Nawożenie potasowe – roczna dawka 2015 - 1,5 kg K2O/ar, czyli 2,5 kg soli potasowej 60%-owej/ar , czyli 7,5 kg soli potasowej/3ary Wczesną wiosną stosujemy 3,75 kg/3 ary i w sierpniu znów 3,75 kg/3 ary. Kupiona sól potasowa ma 60% K2O stąd mniejsza dawka. Dawkę tę należy podzielić na pół i zastosować w dwóch terminach: wiosną oraz na przełomie lipca i sierpnia. Potas szybciej przemywa się niż fosfor, stąd dzielimy dawkę na 2 lub nawet 3 na glebie piaszczystej, aby efektywniej rośliny wykorzystywały nawóz. Niedobór potasu to- osłabiony wzrost, chloroza i nekroza liści, więdnięcie, mimo dostatecznej zawartości wody w glebie, słabsze krzewienie.
Nawożenie magnezowe – zbędne, kupiony saletrzak wnosi dodatkowo jeszcze niewielkie ilości magnezu, co jest dobre – podwyższy jego zawartość w granicach normy.
Uwagi:
Termin nawożenia należy wybrać ( jeżeli to możliwe ) przed spodziewanym opadem deszczu. Nie należy nawozić trawnika podczas deszczu. Trzeba również unikać nawożenia podczas przedłużającej się suszy. Jeżeli, mimo bezdeszczowej pogody nawozy będą stosowane, trawnik należy gruntownie podlać przed ich zastosowaniem, ale rozsiewać je tylko wtedy, gdy liście traw będą suche. Jeśli jednak w ciągu dwóch dni po zastosowaniu nawozów nie spadnie deszcz , trawnik trzeba obficie podlać, aby nawóz wraz wodą dostał się do gleby.
1 ha – 10 000 m2 – 100 arów
1 ar – 100 m2
Saletrę wapniową można zastosować w 4-ech terminach ( po 2,5 kg/ar ): wiosną, jak ruszy wegetacja i roślina zacznie pobierać składniki pokarmowe, przełom IV/V, przełom VI/VII, przełom VII/IX Chwasty dwuliścienne zwalczamy mieszanką Starane + Aminopielik wg instrukcji na opakowaniu.
marbrz 07:45, 11 maj 2015


Dołączył: 15 sie 2013
Posty: 215
waldek727 napisał(a)

Zadowolony???
Życzę Ci Mariusz posiadania pięknego, soczyście zielonego i zdrowego trawnika.

Waldek - dzięki Tobie życzenie stało sie faktem!!.
waldek727 15:44, 11 maj 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
marbrz napisał(a)

Waldek - dzięki Tobie życzenie stało sie faktem!!.

Mariusz.
Jest mi niezmiernie miło, że przypisujesz mi cząstkę swojego sukcesu. Nagroda w postaci posiadania pięknej murawy trawnikowej rzeczywiście stała się faktem. Dzielenie się na forum z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem nie powinno być tylko sztuką dla sztuki. Ty jesteś jasnym przykładem myśli, że skoro innemu się udało to dlaczego ma się nie udać mnie. Nie kombinując nic na własną rękę dostosowałeś się do kanonów ogrodnictwa i poszedłeś za ciosem. Ja jestem pasjonatem ogrodnictwa od dawien dawna i bardzo dobrze wiem czemu jest podporządkowany sukces odniesiony w ogrodzie. Tylko i wyłącznie Twojej ciężkiej pracy. Luksus posiadania pięknego ogrodu w dodatku z kawałkiem soczyście zielonego trawnika nie jest przypisany ludziom leniwym, bez wyobraźni, a w dodatku nie dysponującym odpowiednią ilością potrzebnego czasu do jego stałej pielęgnacji.
Teraz Mariusz to ja Tobie podziękuję za to, że nie spocząłeś na laurach i nie zamknąłeś się w swoich zielonych czterech ścianach, tylko swoje nabyte niedawno doświadczenie przekazujesz dalej innym użytkownikom forum i to w sposób jasny, czytelny i z konkretami.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
kahna 09:25, 12 maj 2015

Dołączył: 01 sie 2012
Posty: 13
Witam,
a ja mam pytanko. po jakim czasie mogę sypać nawóz Hydrokomplex? trawnik był już nawieziony saletra wapniową na poczatku kwietnia i teraz poczatek maja (odstęp 4 tygodnie)? i kiedy ewentualnie (w jakim odstępie od nawożenia) mogę go potraktować czymś przeciwko chwastom (jesli sobie inaczej z nimi nie poradzę)?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies