Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nawożenie, zasilanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie, zasilanie trawnika

Gardenarium 18:34, 22 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Musisz nauczyć się siać nawóz i patrz jak spada. Napisałeś że bardziej spadł na zakładkę, niż spadło za mało i taki ma dziwny kolor, więc było bardziej prawdopodobne że spaliłeś a przy takim podejrzeniu lepiej zawsze poczekać i patrzeć co będzie niż sypać potrójnie. A bojący się powinni napisać swoje rady.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
RadekM 21:04, 23 sie 2016

Dołączył: 14 cze 2016
Posty: 52
Witam

Mój trawnik nawiozłem wg. wskazówek Państwa, za które dziękuję. Nawiozłem Yara Mila Complex 13.08.2016. Trawnik wygląda jak na zdjęciach od zdjecia nr 3. Zdjęcia 1,2 pokazują jak wyglądał przed. Kiedy teraz powinienem nawieźć nawozem jesiennym. Nie że mi sie spieszy. Ja tylko pytam I drugie pytanie czemu na 4 zdjęciu jest widoczne u dołu jaśniejsze pole ?.
Gardenarium 21:20, 23 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Kółka (żółty kolor) takie wypalone to suczka lub szczeniak, .który sika na trawnik, albo spadła wielka gruda nawozu i spaliła.. A pola jaśniejsze czerwone kreski to zapewne zagłodzony trawnik. W tym miejscu jechało kółko trawnika i nawóz nie doleciał. Musisz jeszcze długo ćwiczyć rozsiewanie zanim dojdziesz do wprawy. Piszę zawcze żeby rozsiewać równomiernie, a tak nie zrobiłeś, rozsiałeś nierównomiernie.

Inna ewentualność czerwone kreski, spalony trawnik, bo może leciało podwójnie?? Ale tego po zdjęciu to nie rozpoznam, chyba że trawa padnie.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
RadekM 21:51, 23 sie 2016

Dołączył: 14 cze 2016
Posty: 52
To zdjęcie na którym narysowała Pani kreski to już przeszłość . Teraz wygląda on tak jak na zdj. 3,4,5. Uważam, że jest dużo lepiej.

Ponawiam pytanie

Kiedy teraz powinienem nawieźć nawozem jesiennym. Nie że mi sie spieszy. Ja tylko pytam

I drugie pytanie czemu na 4 zdjęciu jest widoczne u dołu jaśniejsze pole ?.
Gardenarium 11:41, 24 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304

Skoro ponawiasz to moje przypuszczenia są takie:
Brak nawozu w tym miejscu a jeśli był tak samo sypany to jak na zdjęciu:



Ale jak sypałeś w tym miejscu to tylko kamera by mogła zarejestrować. To ja nie wiem, czy nie doleciało tutaj czy ziemia inna, bardziej uboga.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Astusia86 16:44, 24 sie 2016

Dołączył: 28 wrz 2015
Posty: 15
A ja mam pytanie i prośbę jednocześnie. Czy ma Pani może zdjęcia jakiegoś trawnika (niezbyt gęstego), na którym widać jak powinien być rozsiany nawóz? Tzn. chodzi mi o to, że nie potrafię wyobrazić sobie, jak gęsto powinny leżeć kulki nawozu. Próbowałam zrobić to na wyznaczonym kwadracie 1x1 i zważonej porcji nawozu, ale na tak małą skalę nadal nie potrafię przełożyć tego na większe pole. W innym temacie, przy zakładaniu trawnika z siewu było ładne zdjęcie, na którym było widać jak gęsto mają być nasiona i oczywiście okazało się, że u mnie było zdecydowanie mniej. Może dałoby się zamieścić coś takiego z nawozem?
Gardenarium 17:45, 24 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Aż tak daleko moje instruktaże nie sięgają ani obiektyw aparatu też nie sięga aby uwidocznić gęstość kulek leżącego nawozu

Każdy nawóz będzie wyglądał inaczej. Jeden ma grube kulki, inny pomieszane z pyłem.

Oblicz powierzchnię całego trawnika, następnie ustal wagowo ile kg powinieneś wysiać na cały trawnik, a nie na metr2. Nie baw się w pojedynczy metr.

Podziel teren na dwie części, podziel nawóz na dwie części.

Ustaw ręczny siewnik Scottsa na najmniejszy wysyp i chodź po pierwszej cześci tyle czasu, aby wysypać wszystko i aby upadało równomiernie. Dobrze gdyby nawóz był niebieski, wtedy lepiej widać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Astusia86 22:12, 24 sie 2016

Dołączył: 28 wrz 2015
Posty: 15
Dlatego miałam nadzieję, że może będą zdjęcia jakiegoś troche bardziej ,,łysego trawnika". Wtedy byłoby widać mnie się zawsze wydaje, że jest za mało. Sieję ręcznie. W sumie odpukać, ale jeszcze nie spaliłam trawnika ani nie pominęłam jakiegoś miejsca, ale zawsze początek sypania mam bardziej obfity, a reszta trochę rzadziej.
Gardenarium 06:42, 25 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ale to jest bardzo proste, wiesz ile kg masz wysypać i tyle sypiesz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zielony 08:58, 25 sie 2016

Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 38
Witajcie ponownie

Nie sądziłem, że z tym nawożeniem to będzie taka niekończąca się historia

Przypomnę jak wyglądał trawnik po pierwszym wysianiu nawozu:



Po 3 tygodniach i wielu dylematach (spalony czy głodny) zdecydowałem się dosiać nawozu w jasnych miejscach - co na dziś sprowadziło trawnik do takiego stanu:





Mam zatem lepszą trawę w miejscu niedawno wysianego nawozu, zaś cała reszta zaczyna powoli słabnąć.

Przeraża mnie nieco żarłoczność tej trawy lub patrząc z innej strony, ubogość mojej ziemi. Sypanie nawozu co miesiąc wydaje mi się trochę kuriozalne, chociaż prawie wszędzie zalecają, by robić to co 3-4 tygodnie.

Zdaję sobie sprawę, że na sypanie obecnie po całości (by wyrównać wybarwienie) nawozu zawierającego azot nie będzie najlepszym pomysłem, bo jesień już tuż tuż. Wpadłem zatem na pomysł, by dać trawie trochę naturalnego zasilenia (poprawiając jednocześnie strukturę gleby) i skorzystać z opcji, którą posiada moja kosiarka - mulczowanie trawy. Zastanawiam się, czy przy najbliższym koszeniu nie przelecieć trawnika stosując tę funkcjonalność. Trawa, którą podkaszam obecnie ręcznie nożycami przy ogrodzeniu, po ścięciu zostaje tam, gdzie została ścięta i praktycznie znika (rozkłada się) już następnego dnia, zatem nie mam raczej obaw związanych z zaleganiem.

Co sądzicie o takiej formie zasilenia trawnika? Korzystacie z niej? Jakie macie doświadczenia w tym zakresie?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies