Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nawożenie, zasilanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie, zasilanie trawnika

Gardenarium 17:19, 17 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Siarczan amonu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:23, 17 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
KrzysztofM napisał(a)
Dzień dobry!



1. Na początek wertykulacja/aeracja? Żeby wygrabić suche po zimie źdźbła. Uzupełnienie ubytków.
2. Nawożenie saletrą - ale którą? Wapniową czy amonową? Dużo wody z kranu lub nieba
3. Koszenie w razie potrzeby.
4. Nawóz Yara Mila Complex wg dawki zalecanej przez producenta - w jakim odstępie po saletrze?
5. Bieżąca pielęgnacja do jesieni - nawożenie, podlewanie, koszenie

Proszę o podpowiedź Pani Danusiu

Pozdrawiam


1. Nie, przegrabić albo wałkiem z drucikami płytko przejechać, ale płytko
2. Wapniową
3. Koszenie gdy rośnie.
4. Niekoniecznie Yara, jak pokazałam Yarę to tak się czepnęliście tej Yary, to już końca nie ma. Powinnam od producenta kasować za reklamę Są przecież specjalistyczne nawozy wieloskładnikowe (nie długodziałające, takich nie polecam) do trawników - dawać co miesiąc. Podlać celem rozpuszczenia
5. dobrze

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/77-kalendarz-pielegnacji-trawnika
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:24, 17 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/7-trawnik-latem-praktyczny-niezbednik-uzytkownika-trawnika
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
popis11 19:40, 19 lut 2017

Dołączył: 09 lut 2017
Posty: 36
Dość mocno przygotowuję się do wiosny i moich prac w ogrodzie: Nawadnianie, no i trawnik.

Czytając forum, zdobywając po trochu wiedzę. Przygotowałem sobie taki sylabus dotyczący nawożenia:
Proszę o weryfikację.

NAWOŻENIE Trawnika:

POCZĄTEK NAWOŻENIA.

1. Na wiosnę marzec/ kwiecień po areacji, wertykulacji i nakłuwaniu walcem z kolcami:

Yara Liva Tropicote – GRANULAT (Saletra wapniowa) (N-15,5 %, Ca-26,3%)
– 1 -1,5 kg na 100m kw, - 5 kg/ 400 mkw/ jedno dawkowanie

2. Po 3 – 4, co 3 – 4 tygodnie:

Yara Mila Complex – GRANULAT (N-12%, P-11%, K-18% + Mg-2,7%, S-2%, B-0,015%, Fe- 0,2%, Mn- 0,2%, Zn- 0,2%)
– 1,5 -2 kg na 100m kw, - 6 kg/ 400 mkw/ jedno dawkowanie

Lub

Vila Yara PRO-COMPLEX – GRANULAT (N-20%, P-7,8%, K-12,2% + Mg-2,7%, S-2%)
– 1,5 -2 kg na 100m kw, - 6 kg/ 400 mkw/ jedno dawkowanie

3. Od połowy sierpnia/ wrzesień/ do połowy października – co 4 tygodnie (2 razy):

Vila Yara jesienny nawóz do trawy – GRANULAT (N-6%, P-12%, K-25% + Mg-2%, S-6,5%)
– 2 -2,5 kg na 100m kw, - 6 kg/ 400 mkw/ jedno dawkowanie

Opcjonalnie:
Na mech – Siarczan żelaza (Fe-19,5%, H2SO4-0,5%)
– posypowo 2 - 4 kg na 100m kw, za pomocą konewki 50-200 g/ 10l wody/ na 10m2 - jedno dawkowanie

KONIEC NAWOŻENIA.
dywanik 08:40, 20 lut 2017

Dołączył: 12 wrz 2016
Posty: 2
Po pierwsze zrób badanie gleby i dostarczaj jej tego co ona potrzebuje a nie to co masz naładowane do worka. Wyjdzie taniej i skuteczniej.
Gardenarium 09:43, 20 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ja też bym zbadała najpierw glebę i nie waliła tych nawozów akurat Yara, a dlaczego nie inne? Albo dlaczego nie przesypać kompostem? Może obserwować trawnik, i wtedy gdy brzydnie to uzupełniać składniki?

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
popis11 10:26, 20 lut 2017

Dołączył: 09 lut 2017
Posty: 36
Zmierzę najpierw PH ziemi. Czekam na papierki lakmusowe.
Mieszkam w Oleśnicy - u nas jest sanepid może oni robią pomiar ziemi? Zadzwonię.

A jak nie Yara to jakie? Wszędzie na forum o Yarze - dlatego Yara.

Powiem tak. Nie mam zielonego pojęcia o tym.
Mam nawiezioną 8 lat temu ziemie ze stawów. Na niej posiałem trawę, ale że jestem mieszczuchem, który przeprowadził się na wieś - nie miałem (i nie mam) pojęcia w tym temacie.

Do tej pory nie dbałem o trawę - w trawie wyrastało dzikie proso (chwastnica), babk lancetowa i wiele innego różnego dziadostwa. Trawę na jesień w zeszłym roku potraktowałem roundapem. Teraz będę montował nawadnianie, później przekopię ten zroundapowany trawnik. No i po zasianiu chcę w końcu o niego dbać.

Czytam ale jak to ze zdobywaniem wiedzy na początku mętlik - IM GŁEBIEJ W LAS - TYM CIEMNIEJ.

Proszę o porady.
Gardenarium 21:41, 20 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ja już pisałam wcześniej, kilka razy wspomniałam o Yarze i po prostu tak się czepnęliście tego nawozu, jakby innych na swiecie nie było. Jakie??? Multum nawozów do trawników, specjalistycznych..Wpisz w google nawóz do trawnika i wejdź w grafiki.

Podstawą ładnego trawnika oczywiście jest m.in, jego odżywienie, ale niekoniecznie musi wynikać z walenia nawozów co 3 tygodnie, bo w końcu dojdzie do zasolenia gleby.

Wszystko z umiarem, a nie na przepis i na datę. Obserwuj trawnik. Koś i podlewaj. Wszystko inne z wyczuciem i umiarem stosuj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:42, 20 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Po wysianiu nowego trawnika od nowa i tak wzejdą chwasty, bo herbicyd nie działa na nasiona, a one leżą w glebie i wzejdą wraz z nasionami traw właściwych.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Cwieku 07:11, 21 lut 2017

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
Zgadzam się z opinią poprzedników. Pierw zbadaj glebę co ma i czego potrzebuje. Dostaniesz rozpiske co i jak dozować. Nie rob na oko. Badanie gleby mozesz wykonać tu:
https://www.schr.gov.pl
Co do chwastów to tak jak Danusia pisze, i tak Ci wejdą. Ja zanim posiałem trawnik, niszczylem chwasty chemią dwa razy. A i tak parę wzeszło. Inni nie usuwali chwastów i na przywiezioną ziemię posiali trawe i zamiast trawnika mieli pełno chwastów.
Też zaczynałem od zera, ale poczytaj, przemyśl i dasz rade.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies