Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nawożenie, zasilanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie, zasilanie trawnika

Gardenarium 08:49, 21 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Na podstawie także własnych błędów i doświadczeń uczysz się rozpoznawać potrzeby trawnika. Każdy trawnik jest inny, na innej glebie rośnie, inne mogą być gatunki traw. Na piaszczystej glebie najlepiej zastosować przesypywanie kompostem, aby poprawić zasobność gleby i sprawić, aby lepiej zatrzymywała wodę. Na piaszczystej możesz częściej stosować nawozy sztuczne, bo są szybciej wypłukiwane.

Na gliniastej, zlewnej z kolei nie. Tak więc widzisz, że to nie takie proste. Kalendarz i już.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
popis11 20:47, 21 lut 2017

Dołączył: 09 lut 2017
Posty: 36
A co sądzicie o tzw emach. np. EM FARMA MIKROORGANIZMY PROBIO EMY.
Dlaczego pytam u mnie w wiosce jest produkcja tych emów (bodajże firma pod nazwą zdrowa ziemia). Tych emów jest dużo nie pamiętam jakie - coś tam em - 5 lub tym podobnie. EM FARME, wziołem dla mamy na kompostownik. Mama mówi, że działa.
Gardenarium 07:21, 22 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Skorzystaj - na pewno pomogą w poprawie jakości gleby, a takie z wrotyczem pomagają w walce z opuchlakami i innymi szkodnikami, hamują rozwój szkodliwych grzybów. Znam takie osoby, co tylko na tym opierają wspomaganie roślin w ogrodzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
popis11 14:49, 28 lut 2017

Dołączył: 09 lut 2017
Posty: 36
Proszę o poradę.

Mam kilka pytań:

Zmierzyłem paskami lakmusowymi moje PH ziemi (ziemia do słoika + woda destylowana = błotko) zanurzenie paska lakmusowego i odczyt porównawczy - nie wiem czy działa, ale wg mnie moja ziemia ma PH około 6 (ziemia ze stawu kopanego przywieziona 8 lat temu do ogrodu). Teraz pytania:

1. Czy przed siewem nowej trawy na zroundapowanym trawniku po przekopaniu, grabieniu ubijaniu walcem dobrze jest zastosować jakiś nawóz?

2. Pani Danusiu podała Pani, że na start sypie Pani na trawę siarczan wapnia - Czy to jest związane, że ma Pani ziemię z niższym niż 5,5 PH?

3. Czy np. jeśli ktoś ma ziemie z PH 6 dla pobudzenia też sypie siarczan wapna?

4. Czy np. jeśli ktoś ma ziemie bardziej zasadową np. z PH 7,5 też sypie siarczan wapna, czy siarczan amonu?

Proszę o odpowiedzi.
Gardenarium 22:34, 28 lut 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
1. Nie stosuję na trawnik nawozów przedsiewnie, chyba że kompost przesiany
2. W już istniejącym trawniku stosuję na start saletrę wapniową, nie siarczan. Siarczan amonowy do obniżenia pH się stosuje, ja nie mam takiej potrzeby.
A dla podwyższenia pH sypiesz późną jesienią lub wczesną wiosną dolomit lub kredę nawozową. Trawnik jeszcze nie rośnie lub już nie rośnie.
3.Nie sypiesz wiosną saletry wapniowej czy amonowej dla pobudzenia, tylko dla dostarczenia w początkowej fazie więcej azotu. Trawnik pobudza się sam na podstawie wysokiej temperatury.
4.Zasadową ziemię obniżasz pH siarczanem amonu a nawet saletrą amonową.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
slawek1212 15:29, 02 mar 2017

Dołączył: 02 mar 2017
Posty: 6
Witam wszyskich! Jestem tu pierwszy raz... Wczoraj u mnie zanosiło się na deszcz - wiec ja siup i azofoską po trawniku (u mnie się sprawdza jako nawóz startowy) niestety popadało delikatnie z 30min. Czy w tej chwili nawóz może spalić trawę? Czy lać wodą? pozdrawiam
Gardenarium 15:37, 02 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Przede wszystkim nie nawozić. Za wcześnie. Najpierw trzeba przegrabić. Potem odczekać aż się cieplej zrobi. Czy spali? nie wiem. Okaże się.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jakub111 20:09, 08 mar 2017

Dołączył: 23 kwi 2016
Posty: 11
Witam. Mam pytanie czy na roczny trawnik mogę zastosować poniższy nawóz. Jeśli tak jakie czynności wykonać przed nawożeniem. Z góry dziękuję za pomoc.

Gardenarium 22:19, 08 mar 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Możesz, ale niekoniecznie jako pierwszy w sezonie. Potem tak.

Jakie czynności trzeba wykonać:

- odczekać aż zrobi się cieplej
- przegrabić trawnik (lekka wertykulacja)
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mamtu 19:30, 09 mar 2017


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
Danusiu, podpowiedz proszę, który nawóz do trawnika wybrać?

1. NPK 17 - 5 - 9 + żelazo
2. NPK 9 - 5 - 6 + żelazo
3. NPK 16 - 16 - 16
4. NPK 13 - 6 - 17 + MgO + SO3
____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies