Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nawożenie, zasilanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie, zasilanie trawnika

Gardenarium 10:20, 12 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
budynio napisał(a)
Witam Państwa,

potrzebuję pomocy. Sprawa ma się tak- ok 1,5 miesiąca temu położyłem trawnik z rolki, ładny, puchaty i zielony. Oczywiście przekopałem wszystko wcześniej itd. Przez pierwsze 2 tyg codziennie zgodnie z zaleceniami mocno go podlewałem, zastosowałem polecony przez sprzedawcę w Leroy nawóz substral (mający działać przez 3 miesiące). Trawnik rósł w oka mgnieniu. Natomiast 10 dni temu zaczął jakby linieć, bardzo się przerzedził, zaczęły się robić suche place mimo częstych opadów, po skoszeniu końcówki zrobiły się suche, teraz praktycznie zero wzrostu po tygodniu od koszenia a kiedyś po tygodniu już była masakra.

Co może być przyczyną? Zły nawóz? Bardzo proszę o radę.


Kilka przyczyn, zły nawóz (nie stosujemy magicznych wynalazków na 100 dni to po prostu mydlenie oczu), może przelanie, może za rzadko koszony albo zbyt wysoko/zbyt nisko??

Może...może, pokaż zdjęcie tego trawnika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
budynio 11:00, 12 cze 2017

Dołączył: 12 cze 2017
Posty: 2
Kilka przyczyn, zły nawóz (nie stosujemy magicznych wynalazków na 100 dni to po prostu mydlenie oczu), może przelanie, może za rzadko koszony albo zbyt wysoko/zbyt nisko??

Może...może, pokaż zdjęcie tego trawnika.


Tak to wygląda na zdjęciach.




Gardenarium 20:07, 13 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Lanie wody, lanie wody i lanie wody, głównie przy krawężnikach i po nawożeniu.

Równe nawożenie, równe nawożenie, równe nawożenie.

Podlewanie, podlewanie i się wyrówna. I będzie ładny.


Za długa trawa jest i nierówno nawożona, zasuszona miejscami.





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wiaan 14:09, 14 cze 2017


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5094
Pani Danusiu czy można nawozić trawę zaraz po dosiewkach w pustych miejscach czy odczekać jakiś czas.
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
bimcio 12:05, 15 cze 2017

Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 21
Gardenarium napisał(a)
Chwastnica, nie perz.


Zalecenie dla młodego trawnika jest takie, aby nie przesechł. Czyli podlewać systematycznie, bo jest jeszcze nie ukorzeniony na takiej głębokości jak dojrzały trawnik roczny czy dwuletni.


Dla dojrzałego trawnika

- na glinie 3 l na m2
- na piachu 5-6 l na m2


A czy zbyt obfite podlewanie może powodować żółknięcie końcówek takie jak na zdjęciach, które wkleiłem?

Niestety minął kolejny tydzień, a sytuacja się nie poprawiła, a nawet pogorszyła - młoda trawa (która wzeszła gorzej) ma coraz więcej żółtych końcówek, a tej która wzeszła lepiej i do tej pory wyglądała bardzo dobrze też zaczynają żółknąć końcówki (a nawet całe listki). Podlewam regularnie po minimum 20 minut dziennie (rotatory). I teraz nie wiem czy właśnie zbyt dużo podlewam, czy może zbyt mało. Nawozu żadnego jeszcze nie sypałem.

pozdrawiam
Bartek
Gardenarium 08:08, 16 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wiaan napisał(a)
Pani Danusiu czy można nawozić trawę zaraz po dosiewkach w pustych miejscach czy odczekać jakiś czas.


Gołej ziemi z nasionami się nie nawozi. Po 2 koszeniu trawnika.
Ale jeśli w tych pustych miejscach jest trawa poprzednia rzadka plus dosiewki, to nawieź.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:10, 16 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
bimcio napisał(a)


A czy zbyt obfite podlewanie może powodować żółknięcie końcówek takie jak na zdjęciach, które wkleiłem?

Niestety minął kolejny tydzień, a sytuacja się nie poprawiła, a nawet pogorszyła - młoda trawa (która wzeszła gorzej) ma coraz więcej żółtych końcówek, a tej która wzeszła lepiej i do tej pory wyglądała bardzo dobrze też zaczynają żółknąć końcówki (a nawet całe listki). Podlewam regularnie po minimum 20 minut dziennie (rotatory). I teraz nie wiem czy właśnie zbyt dużo podlewam, czy może zbyt mało. Nawozu żadnego jeszcze nie sypałem.

pozdrawiam
Bartek


Posyp nawozem, bo może gleba jest tak jałowa, że nawet siewki nie mają co jeść..

W sprawie wody:
Odkop gdzieś dołek, żeby zobaczyć czy ziemia w strefie korzeni jest sucha czy mokra. To wiele wyjaśni. Ja nie widzę ani gleby ani trawnika więc trudno mi określić co jest źle. Inaczej gdybym to zobaczyła naocznie że tak powiem, wtedy łatwiej zdiagnozować problem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wiaan 09:14, 20 cze 2017


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5094
Pani Danusiu naczytałam się Pani porad w wielu wątkach i znalazłam tam problemy mojego trawnika i lekarstwo na nie. Zastosowałam się i efekt wspaniały Jest Pani nieoceniona Pozdrawiam
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Gardenarium 15:14, 20 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dziękuję w takim razie, że to miejsce jest pomocne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anitan 08:50, 21 cze 2017


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
mam około 500m trawnika, do tej pory nawoziłam go za pomocą siewnika ręcznego ale już drugi mi się wyrobił. Jakieś badziewie byc moze kupiłam.
Możecie doradzić, jakie siewniki przez Was są sprawdzone? Chodzi mi o wygodę i trwałość. Po wysypaniu nawozu ręcznie pozostały piękne fale w postaci zieleńszej trawy, wiecie na pewno o czym mówię . Żeby to wyglądało dobrze, siewnik okazuje się niezbędny.
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies