Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W Gąszczu u Tess

Pokaż wątki Pokaż posty

W Gąszczu u Tess

Tess 11:59, 04 lip 2012


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Uśmiałam się, wyobrażając sobie moją ewentualną rozmowę z sąsiadem, jak mu cytuję te argumenty Szczególnie przekonujący będzie pewnie ten z Wawelem

Marzą mi się na tych ścianach, na tle zielonego, róże pnące. W jasnych kolorach, oczywiście. Tylko że tam nie ma przewiewu, co pewnie będzie sprzyjać chorobom rdzom i mączniakowi...
Podoba mi się Alchymist (dzieki Ani DS wiem, że nadaje się do cienia) i Elfe - kremowopistacjowa(!)

Myślisz, że mogę tu poeksperymentować z różami?

A może ktoś ma w/w róże w cieniu, i podzieli się doświadczeniami? I czy one faktycznie są ładne, bo ja je tylko na zdjęciach w szkółce widziałam.

Ozz napisała:
A kiedyś się bawiłam w robienie wizytówek i tak zostało - tu się pociapie na foto, tam pociapie


jak to "pociapie"? Czym? Na czym?
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Tess 13:12, 04 lip 2012


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
A teraz pytanie do innej częsci ogrodu:
czy posadzenie wokół mojego cyprysika nutkajskiego pendula białoobrzeżonej hosty jest dobrym pomysłem? Wiem, że świetnie to wygląda wokół drzewek na pniu. Czy w tym przypadku też mogłoby dobrze sie komponować?

Mam piękną wielką kępę takiej hosty w przedogródku, którą muszę stamtąd usunąć. bo będę robić całkiem nowe nasadzenia. Mogłabym ją zagospodarować pod pendulę.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Mille 13:18, 04 lip 2012


Dołączył: 14 kwi 2012
Posty: 433
Teresko, jak tam zmiany w ogrodzie? Zaglądam do Ciebie, ale nie piszę, bo nie umiem doradzić. Zrezygnowałaś z lustra? Tak sobie myślę, że z tym bluszczem na ścianie (a raczej mam na myśli ogólnie "zazielenienie"muru) to chyba też ostrożnie, żeby się znów nie zrobił ciemny gąszcz
Patrzę trochę na ten mur i o ile dobrze widzę, od dołu wygląda nieco gorzej, wyżej jest już nawet fajna mozaika... Przepraszam, chyba niedoczytałam, ale przed tym murem to dużo masz miejsca na nasadzenia?
____________________
Milena - Ogród pod starym modrzewiem
Ozz 13:20, 04 lip 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
ta ścisłość mojej wypowiedzi... ,,pociapię" pędzlem po zdjęciu, oczywiście w programie graficznym


Na odmianach róż za bardzo się nie znam, ale wiem, że są róże dzikie i ich mieszańce, które radzą sobie w cieniu (trzeba im tylko odpowiednio glebę przygotować, by nie było za mokro).

Osobiście nieraz widziałam dziką Różę multiflorę, która wyłaziła w cienistych zakątkach całymi kaskadami na drzewa.

Polecam stronkę http://www.rosarium.com.pl/porady.php, jest tam trochę ciekawostek i pewnie udzielają też informacji telefonicznie co do konkretnych odmian. Wiem, że znajomi od nich kupowali cienioznośne pod ogrodzenie i ładnie rosną. Na stronie mają takie info:

,,Róże nie czują się dobrze również w bezpośrednim sąsiedztwie dużych drzew i krzewów. Konieczność konkurowania o składniki pokarmowe i wodę powoduje, że rozrastają się i kwitną słabiej. Wyjątek stanowią tutaj odmiany Rosa helenae Semiplena, 'Alberic Barbier', 'Alchymist' czy 'Albertine', które dobrze znoszą półcień i nadają się do sadzenia przy drzewach, traktując je jako podporę."

ta to prawdziwa pięknota! :
http://www.rosarium.com.pl/k/?id=236&Rosa-helenae-Semiplena

Czyli - jest nadzieja też i na róże!
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Mille 13:29, 04 lip 2012


Dołączył: 14 kwi 2012
Posty: 433
Tess napisał(a)
A teraz pytanie do innej częsci ogrodu:
czy posadzenie wokół mojego cyprysika nutkajskiego pendula biłoobrzeżonej hosty jest dobrym pomysłem? Wiem, że świetnie to wygląda wokół drzewek na pniu. Czy w tym przypadku też mogłoby dobrze sie komponować?

Mam piękną wielką kępę takiej hosty w przedogródku, którą muszę stamtąd usunąć. bo będę robić całkiem nowe nasadzenia. Mogłabym ją zagospodarować pod pendulę.


Białoobrzeżone hosty są same w sobie piękne, jeśli będą rosły w grupie to nie wyobrażam sobie, żeby to kiepsko wyglądało. Trochę cienia, dobra ziemia i będzie pięknie.
____________________
Milena - Ogród pod starym modrzewiem
Tess 14:00, 04 lip 2012


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Mille napisał(a)
Teresko, jak tam zmiany w ogrodzie? Zaglądam do Ciebie, ale nie piszę, bo nie umiem doradzić. Zrezygnowałaś z lustra? Tak sobie myślę, że z tym bluszczem na ścianie (a raczej mam na myśli ogólnie "zazielenienie"muru) to chyba też ostrożnie, żeby się znów nie zrobił ciemny gąszcz
Patrzę trochę na ten mur i o ile dobrze widzę, od dołu wygląda nieco gorzej, wyżej jest już nawet fajna mozaika... Przepraszam, chyba niedoczytałam, ale przed tym murem to dużo masz miejsca na nasadzenia?


Dzieki, Mille za odwiedziny
No, zmian konkretnych to jeszcze nie ma, nadal myślę, jak do nich podejść
Ale czynię pewne przygotowania do zmian:
1. kupiłam trzy cisy (jeden na stożek, dwa na kule) do przedogródka. Bo przedogródek też wymaga zmian, ale tam pójdzie łatwiej - nie muszę rozkminiać, co zostawić, co wyrzucić Zostało postanowione, że opócz juki przesadzam wszystko. a jak juka nie zakomponuje się z cisami, to i ona przewędruje Teraz wydaje mi się, że dwie kulki to za mało (powinny być trzy chyba).
2. kupiłam żurawki - będą chyba wszystkie do przedogródka.
3. zrobiłam sadzonki z żurawek (żeby mieć ich więcej), ale choć stały w półcieniu, w miniony weekend z powodu potwornego upału trochę się ugotowaly. Mam nadzieję, że odbiją.
4. zrobiłam sadzonki z trzmieliny, cisa i bukszpanu.
5. zrobiłam sadzonki z kopytnika. Dużo sadzonek Będą wypełnieniem rabaty w przedogródku, więc niech już podrastają Kopytnik ma piękny kolor, tworzy ładne zadarnienie, choć wolno rośnie. Ale ma tę zaletę - w moim przypadku - że mnie nic a nic nie kosztuje A, i jest podobno niesmaczny (nie potwierdzam, bo nie próbowałam), więc żadne szkodniki się go nie imają - co potwierdzam.
6. wyrzuciłam cały barwinek z rabaty - tej w rogu, przed daglezją i ścianą z bluszczem. Już go nie chcę w moim ogrodzie. Wbrew pozorom, to duża robota była, bo duzo go było
No i trochę innych drobnych robótek zrobiłam

Z lustra jeszcze nie zrezygnowałam. Decyzje o lustrze pozostawiam na bliżej końca wymyślania nasadzeń/uzupełnień tego, co mam. Ja mam przy ściany, na którejś pewnie lustro będzie

Przed tą scianą z cegły mam jakieś 2 metry, może więcej, miejsca na nasadzenia. Rosną tam teraz w dość dużym nieładzie, choć są dorodne: hosty (zielona i białoobrzeżona) i paprocie - niestety pióropusznik strusi.

Muszę wreszcie zrobić szkic całego ogrodu. Innym to wytykam, że nie da sie radzić, jak nie ma szkicu, a sama tego nie robię
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Ozz 14:16, 04 lip 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
No to robota zaczęta!

Hosty faktycznie wszędzie (gdzie nie ma ślimaków) są piękne
choć wydaje mi się, że pod Cyprisikiem 'Pendulą' fajnie też wyglądałoby coś z listkami/pędami ,,w drugą stronę" - tzn. do góry
może jakaś niekłopotliwa, piękna trawa do cienia, średniej wielkości (jasna, lub żółtawa), albo nawet ta trzmielina? Wiem, że czasami (nie zawsze) lubi się tak ,,piętrzyć" do góry a dalej obwódka z tych białych host (z trawami super wyglądają).

Szkic najłatwiej na papierze w kratkę, albo milimetrowym zrobić, zawsze się wtedy ma wrażenie, że jest większy porządek
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Tess 16:09, 04 lip 2012


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Ozz napisał(a)
No to robota zaczęta!

Hosty faktycznie wszędzie (gdzie nie ma ślimaków) są piękne
choć wydaje mi się, że pod Cyprisikiem 'Pendulą' fajnie też wyglądałoby coś z listkami/pędami ,,w drugą stronę" - tzn. do góry
może jakaś niekłopotliwa, piękna trawa do cienia, średniej wielkości (jasna, lub żółtawa), albo nawet ta trzmielina? Wiem, że czasami (nie zawsze) lubi się tak ,,piętrzyć" do góry a dalej obwódka z tych białych host (z trawami super wyglądają).


Tzn. bliżej pnia jakaś trawa, a dopiero dalej od pnia obwódka z hosty? Dobre, podoba mi się ten pomysł
Lecę pooglądać trawy, żeby wybrać coś podchodzącego, bo zupełnie się na nich nie znam - z traw rozróżniam tylko zebrinusa i red baron
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Ewcia88 21:51, 04 lip 2012


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 222
Byłam tu ale doradzanie to jeszcze nie moja działka
Dlaczego tak nie lubisz paproci strusich- że duże czy jakie inne powody?mi ostatnio się taka ciemna paproć spodobała
Fajnie że chociaż masz co rozsadzać ja póki co rozmnażam jedynie winobluszcz i próbuję hortensję tfu tfu żeby nie zapeszyć
____________________
plackarnia http://www.ogrodowisko.pl/watek/2025-pomysly-na-wejscie-do-ogrodkaprzedogrodek
Ozz 23:50, 04 lip 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
No w sumie myślałam, że część tego, część tego, ale pomysł z połączeniem jeszcze lepszy

Może być też np. wokół Penduli trawa, wokół thui hosta i się zazębiają na jednym odcinku np.:

tylko ładniejsze żółtawe trawy dobrać, a dalej jeszcze żurawkami można pojechać podobnie

tu akurat nie hosty, ale ten sam pomysł:
http://www.houzz.com/photos/672794/Austin-Residence-modern-landscape-portland


A tu Mariusz coś pisał o tym:
http://www.ogrodytraw.eu/download/Trawy%20toleruj%C4%85ce%20niedob%C3%B3r%20%C5%9Bwiat%C5%82a.pdf
na Ogrodowisku też gdzieś jest.

A tu jeszcze thuje i hosty...
http://www.houzz.com/photos/845984/Formal-Graden-Path-with-Arborvitae-and-Boxwood-traditional-landscape-detroit

Trzymam kciuki
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies