Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Gardenarium 14:01, 30 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj wklejamy nagłe przypadki do rozpoznania lub w już istniejących wątkach.

Syla napisał(a)
Co dolega moim świerkom serbskim ..... Kupiłam je w zeszłym sezonie ..... Co niektóre zaczynają przybierać jaśniejszy kolor zieleni a na gałązkach wygląda to tak ....







Wyczytałam , że może to być osutka świerka ??? Teraz wiosną chciałabym przeprowadzić na świerkach opryski profilaktyczne ale nie jestem pewna czy to dokładnie to o czym napisałam ....


(Poniżej jeszcze napiszę jakie miałam problemy w zeszłym sezonie z roślinami może to ma wpływ również na moje świerki teraz .....)

Zakupione inne rośliny w tej samej szkółce co świerki również mocno chorowały .... Zakupiony w zeszłym sezonie bonsaj (sosna pospolita) miał mszycę świerkową i udało mi się to opanować . Igły przestały brązowieć i opadać i pięknie się zazielenił (intensywna zieleń)
Zakupiony natomiast klon z tej samej szkółki miał mączniaka prawdziwego. Zobaczę jak sobie poradzi w tym sezonie ....

W marcu popryskałam wszystkie rośliny promalanem , pewnie to nie wystarczy dlatego przygotowałam się wcześniej na zastosowanie profilaktyki ale zgodnie z literaturą muszę poczekać na odpowiedni termin zastosowania tych środków......

Z góry dziękuję za informację ..... pozdrawiam
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Jagna 15:46, 30 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
Kurczę wiesz że na moich maluchach też takie sie pojawiły. sądziłam że moze od promanalu.
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Syla 15:46, 30 maj 2012


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Jagna napisał(a)
Kurczę wiesz że na moich maluchach też takie sie pojawiły. sądziłam że moze od promanalu.


Przed pryskaniem promanalem również były a rdzawe gałązki w zeszłym sezonie na jesieni się pojawiły....
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Jagna 15:46, 30 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 1569
czyli Sylwio to nie to.....zatem bedę razem z Tobą czekała na lekarza.
____________________
Wątek o tym, że nie umiem
Dzidka 15:46, 30 maj 2012


Dołączył: 27 lip 2010
Posty: 2975
pogotowieogrodnicze napisał(a)
Kochasz rośliny?
Masz glebę gliniastą?
Wysoki poziom wody gruntowej?


Mam tak jak piszesz.
Dzięki Twojej informacji zarzucam myśl o zastosowaniu szczepionki mikoryzowej.
____________________
Dzidka - To właśnie tu
Syla 15:46, 30 maj 2012


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Mam nadzieję , że prawidłowo zdiagnozowałam osutkę świerkową . Sprawa wygląda następująco :
ponieważ objawy porażenia osutką , czyli opadaniem igieł, występują dopiero po kilku miesiącach od momentu zakażenia, zabiegi profilaktyczne przeprowadzamy wiosną. Ja zastosowałam promalan .
Latem i wczesną jesienią (lipiec-wrzesień) stosujemy na przemian co 10-14 dni preparaty:
Dithane Neo Tech 75 WG i
Topsin M 500 SC.
Podlewamy nimi także opadłe igły (dawka 5l na m2)
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Sebek 15:46, 30 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Sylwia - no to stosuj to - bo rzeczywiście objawy się zgadzają.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
magos 15:46, 30 maj 2012


Dołączył: 06 gru 2011
Posty: 264
Mam prośbę.Co to za choroba na mojej rajskiej jabłoni.Rozwinęły się pąki kwiatowe i od razu zamierają.W ogóle nie zakwitła w tym roku.Listki na razie są pojedyncze i nic na nich złego nie widzę.czy to może być mączniak?Czym pryskać?
____________________
Pozdrawiam Gośka Do poprawki
Sebek 15:46, 30 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Skoro to grzyb to pryskaj dithane albo topsinem
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
magos 15:46, 30 maj 2012


Dołączył: 06 gru 2011
Posty: 264
Nie wiem czy to grzyb.............
____________________
Pozdrawiam Gośka Do poprawki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies