Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Mentha 22:16, 23 sie 2016


Dołączył: 15 sie 2016
Posty: 223
Gicek napisał(a)


Mentha,ja swoje pryskam od wiosny i mam wrażenie że w tym sezonie nie wypuściły nawet jednego liścia a mam ich w rzędzie 10szt.


mi przyrastały bardzo ładnie a teraz dotknęła je ta choroba. W zeszłym roku podobnie pod koniec lata. Mam ich w rzędzie 15 i wszystkie są zakażone
Pszczelarnia 10:04, 24 sie 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Gicek napisał(a)


Mentha,ja swoje pryskam od wiosny i mam wrażenie że w tym sezonie nie wypuściły nawet jednego liścia a mam ich w rzędzie 10szt.


A czy one zostały posadzone prawidłowo i otrzepane ze zbitego torfu? Odkop i zobacz co jest z przekorzenianiem się bryły, bo takie pryskanie nic nie da. Zobacz, czy korzenie "chwyciły" się gleby w dołku.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Mentha 10:19, 24 sie 2016


Dołączył: 15 sie 2016
Posty: 223
Pszczelarnia napisał(a)


A czy one zostały posadzone prawidłowo i otrzepane ze zbitego torfu? Odkop i zobacz co jest z przekorzenianiem się bryły, bo takie pryskanie nic nie da. Zobacz, czy korzenie "chwyciły" się gleby w dołku.

Mazan 11:56, 24 sie 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Katel

Mączniaka 'schowanego' nie zlikwidujesz, trzeba usunąć i zutylizować, a ponadto z mączniakami walczyć należy od wiosny, gdy rusza wegetacja. Przez pierwszą połowę sezonu infekcja przebiega prawie bezobjawowo - widoczne objawy są dopiero od końca czerwca zależnie od temperatury i wilgotności powietrza. Natomiast w drugiej połowie sezonu są efekty, a z nimi nie walczysz.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
asiha 22:34, 24 sie 2016

Dołączył: 04 wrz 2014
Posty: 50
witam, mizernieje mi buk purpurea, traci liście. Dzisiaj mąż zauważył na łodygach gąsienice - czy mogły zaszkodzić, jak ratować? A przy okazji... jak go formować?
____________________
Niedokończony ogród na leśnej
pozeracz_taczek 12:01, 25 sie 2016

Dołączył: 04 kwi 2016
Posty: 3
Sorry jeśli już było to pytanie i odpowiedź ale przyznam że nie chciało mi się przeglądać 137 stron jakie są w tym wątku, pozatym problem dotyczy rośliny którą raczej mało kto (albo i nikt) ma w naszych ogrodach i pewnie raczej o nią tutaj nie pytał.
Nazwy rośliny niestety nie zanotowałem sobie ale jeśli będzie to potrzebne to myślę że jakoś ją zidentyfikuję.
Do rzeczy: roślina przywieziona z Irlandii. Osiąga sporą wysokość ze 2-2,5 m stosowana w szpalerach jako żywopłot. U mnie roślinki są małe i od grudnia (ale tylko gdy temperatury były na plusie) rosną w doniczce na balkonie więc nie są świeżo posadzone. Podlewana mniejwięcej raz na 5-7 dni , bez przelewania tzn wyciekania dołem z doniczki do tacki, codziennie lekko sprayowana wodą na liście.
Od powiedzmy początku lata liście schną a uschnięte części są tak kruche że kruszą się dosłownie w ręku i zostaje jedynie zielona jeszcze nie uschnięta część. Jednocześnie, co widać na foto, roślina na wierzchołku cały czas wypuszcza świeże liście ale i one po szybkim czasie schną na końcach.
Roślina jest na dosyć nasłonecznionym miejscu i pomyślałem że może to być powodem usychania liści. Po przestawieniu jej na kilka tygodni do cienia nic się nie zmieniło.
W sklepie ogrodniczym gdy pokazałem obumierający liść, bez zastanowiena, wydano diagnozę że to "zła gospodarka wodna" tzn roślina jest zbyt mocno podlewana.
Coś ciężko mi w to uwierzyć zwłaszcza że we wspomnianej Irlandii skąd ją przywiozłem jest/była naturalnie podlewana mocnymi deszczami prawie codziennie.

Aha, jeśli ma to znaczenie: pokazane rośliny to fragmenty odciętych, rozdzielonych kłączy duzych, około 2-metrowych roślin.

Pytanie: co może być powodem schnięcia liści i jaka jest ewentualna rada na to.

Z góry bardzo dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam Forumowiczów.

Mentha 14:19, 25 sie 2016


Dołączył: 15 sie 2016
Posty: 223
Gicek !

Zobacz co znalazłam " Dolne liście trzmieliny żółkną i opadają, roślina przestaje rosnąć – zalanie - przestajemy podlewać, a gdy ziemia przeschnie, roślinę przesadzamy do świeżej ziemi i umiarkowanie podlewamy"

To chyba przyczyna. Moje rzeczywiście mają wilgotną glebę, nie zdążyła odparować. Ja podlewam tylko kropelką
fefe_the_queen 14:58, 25 sie 2016


Dołączył: 25 sie 2016
Posty: 4
Witam Was, jestem tu nowa -ale już widzę, że forum to kopalnia informacji! Zwracam się do Was z pytaniem co dolega moim jałowcom ? Posadziłam je wiosną - to były egzemplarze kopane z gruntu -wszystkie ładne i zdrowe. Około maja kilku zaczęły usychać końcówki. Po analizie danych z netu uznałam, że to lycinek jałowcowiaczek. Spryskałam je lancą wszystkie 15 sztuk Mospilanem -ponowiłam miesiąc później i jeszcze w międzyczasie podlałam je Mospilanem wprost do gleby. (w zalecanych proporcjach). Koło czerwca zauważyłam wśród gałązek motyle - chyba to był lycinek -ale głowy nie dam. Gąsienic do dziś nie widziałam. Większość drzew w środku, przy poniu ma wysuszone / brązowe gałązki. Czy to brak światła ??
Część drzew po opryskach jakby odżyła -pojawiły się zdrowe odrosty, ale 3 sztuki są kompletnie szare ;( czy mam jeszcze coś działać ? Ponowić wszystkim Mospilan? Jak sprawdzić czy one odżyją ?
Największego biedaka podlałam w lipcu gnojówką z pokrzyw.
Dziękuję z góry za pomoc,

Toszka 23:31, 25 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
fefe_the_queen napisał(a)
Witam Was, jestem tu nowa


poczytaj a znajdziesz odpowiedź

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Gicek 16:22, 26 sie 2016

Dołączył: 21 sie 2016
Posty: 13
Mentha napisał(a)
Gicek !

Zobacz co znalazłam " Dolne liście trzmieliny żółkną i opadają, roślina przestaje rosnąć – zalanie - przestajemy podlewać, a gdy ziemia przeschnie, roślinę przesadzamy do świeżej ziemi i umiarkowanie podlewamy"

To chyba przyczyna. Moje rzeczywiście mają wilgotną glebę, nie zdążyła odparować. Ja podlewam tylko kropelką


Powiem szczerze ,że jest prawdopodobne ze, masz rację. Moja trzmielina zdecydowanie ma mokro.Musze to sprawdzić. Serdeczne dzięki za podzielenie się zdobyta wiedzą.
Idę skręcić linie kroplujaca ☺
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies