Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Gardenarium 15:46, 30 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Elfik napisał(a)
Ratunku, bardzo mi potrzebne Pogotowie Ogrodnicze! Zachorowała Annabelka! Objawy zauważyłam jakieś 10 dni temu, myślałam, że to mszyce, ale Owadofos nie pomógł. Dwa dni temu popsikałam Topsinem - roślinę, i ziemię, ale nie wiem, czy dobrze zrobiłam. Co to za choróbsko?







Elu oberwij te liście, to raczej choroba grzybowa. I coś objadło liście, usiadły gąsienice obżarły aż do nerwu na ostatnim zdjęciu. Obejrzyj czy nie ma tam ich od spodu liścia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
asica 20:41, 30 maj 2012


Dołączył: 19 cze 2011
Posty: 3824
I moją anabelkę coś dopoadło. Wygląda to podobnie. Liście tracą kolor i zwijają się, a pędy zamierają. Nie widać żadnych szkodników. Więc chyba grzyby?
____________________
Asia Wizytówka ; Pokażę nasz ogród ; Wydzielenie warzywniaka; Wizytówka- warzywniak
Agacia 21:39, 30 maj 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Danusiu, dzięki za przeniesienie. Może Ty rozpoznajesz co się dzieje z moimi miłorzębami? Dodam, że tak wyglądają tylko najmłodsze pędy, na 'dużych' liściach już tego białego nalotu nie ma...
____________________
~ W ogrodniczkach ~
Elfik 00:01, 31 maj 2012


Dołączył: 06 lis 2011
Posty: 2057
Danusiu - oglądałam dokładnie listki - ani śladu robali, żadnych pajęczynek. Ale otrzymałam sugestię, że to ... brak wapnia. No i teraz zupełnie zdurniałam... Bo u asicy99 wygląda to bardzo podobnie...
____________________
Ela - Puste pole z wysepką kwiatową
asica 16:22, 31 maj 2012


Dołączył: 19 cze 2011
Posty: 3824
U mnie obok tej chorującej hortencji rosną jeszcze 3 inne. Tylko ta choruje. Wszyskie są nawożone jednakowo, były sadzone rok temu i przed sadzeniem dostały solidną warstwę kompostu. Trzy są piękne a ta jedna coś dziwaczy. Nie sądzę więc żeby to były jakies niedobory.
____________________
Asia Wizytówka ; Pokażę nasz ogród ; Wydzielenie warzywniaka; Wizytówka- warzywniak
martika 18:52, 01 cze 2012


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
U mojej anabelki zaobserwowalam takie same liscie, pytalam juz o liscie i najpierw bylo podejrzenie jakiegos mechanicznego uszkodzenia, ale teraz to nimozliwe i tez sa takie jak u asica99. co robic, co to jest?
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
asica 19:15, 02 cze 2012


Dołączył: 19 cze 2011
Posty: 3824
Ponieważ nie wiem co robić podjęłam działania trójstronne:
oprysk na grzyby (brawo itp)
oprysk na szkodniki (decis)
nawóz interwencyjny
Wszystko w kilkudniowych odstępach. I usunęłam brzydkie liście i pędy (niestety zaatakowało też paki kwiatowe). Na razie wygląda troszkę lepiej. Za tydzień powtórzę serię.
____________________
Asia Wizytówka ; Pokażę nasz ogród ; Wydzielenie warzywniaka; Wizytówka- warzywniak
Mala_Mi 09:01, 03 cze 2012


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Ja mam podobnie z wieloma roślinami i to od 2 lat.... wywija i deformuje liście...dużo okazów mi padło.. a część udało sieuratwoać.... opryskujemy i podlewamy topsinem.. i innymi środkami Folplan, Bravo, previcur..zajmuje sie tym M. Ogólnie stwierdziliśmy, że najbardziej to przypomina zamieranie pędów... dopadło nie tylko liściaste gatunki ale i jodły.... Najbardziej chore gałęzie musieliśmy wyciąć.. dużo nie udało się uratować.. Wyczytaliśmy że najbardziej atakuje grzyb przy niskich temeraturach i deszczowej pogodzie, co sieznó sprawdziło, bo po opadach deszczu i ochłodzeniu zaatakowało ponownie..już mi ręce opadaja z bezsilności... Owadów nie zauważyłam..nawet przez lupę....
Tak to wygladało na ligustrze..


Tak zjada mi teraz tulipanowca.
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
butterfly 20:02, 03 cze 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
No to ja zdjęć nie mam ale spróbuję to obrazowo opisać - jak aparat naładuję to jutro dołączę.

Dzis na moim maluczkim buku 'Purple Fountain' zobaczyłam coś, co skojarzyło mi się z mszycami - małe zielonkawe, przyklejone robaczki. Ale oprócz nich w okolicach gdzie były też był taki biały ni to nalot, ni to pajezynka, takie tez lepiące raczej... Na spodniej stronie liści to zauważyłam
Ściągnęłam to chusteczką.

Czy mszyca "produkuje" "takie coś białe"?

I jeszcze jedno - czy mszyca to tez takie małe, lepkie, czarne?
Bo mam to wiśni 'Umbraculifera'
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
butterfly 20:03, 03 cze 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
I jeszcze tu wstawię bo na wątku miłorzębowym nikt nie pomógł...



zauważyłam na jednym z 3 miłorzębów 'Mariken"usychające listki.
Podlałam obficie bo nic innego nie przyszło mi do głowy.
Dwa pozostałe, które rosną obok wyglądają zdrowo.

Czy to tylko brak wody czy coś poważniejszego?



I jeszcze co zauważyłam - tamte 2 maja zieloniutkie liście a ten ma żółte i tez takie paskowane - to tak ma być? Czy to te same czy ten jakiś inny?
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies