Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

iwka 23:21, 18 lip 2014


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
OK. Dziękuję. Jutro astry i petunie robią eksmisję.
Petunie jednoroczne więc nie szkoda, a astry kupiłam wiosną i miały być wieloletnie, takie malutkie, niebieściutkie, no cóż jak trzeba to trzeba.
Jeszcze raz dziękuję
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
tabliczkazna... 11:59, 24 lip 2014


Dołączył: 07 mar 2014
Posty: 777
Kochani, help!
Czy to szaleństwo na mojej trzmielinie to wg Was mszyce?
Do tej pory mszyce były jasnozielone, te są bardziej kulkowe i brązowe. Kręcą się koło nich mrówy.
Czym to wytłuc?
____________________
Marta
Mazan 12:38, 24 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Rzeczywiście. Mszyca. A tłuc możesz wszystkim, co owadobójcze: actara, karate, calipso, mospilan lub herbatką tymiankową.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
iwka 12:42, 24 lip 2014


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Mazan napisał(a)
Iwka,
nie chcę być złym prorokiem, ale wygląda to na chorobę wirusową / skędzierzawienie wierzchołków, ograniczenie wzrostu/. Sprawdź czy nie ma tej choroby na daliach, goździkach, petuniach, hortensjach i kilku innych.



Pozdrawiiam




Mazan powiedz mi jeszcze, czy po tej chorobie wirusowej to ziemię trzeba jakoś odkazić?

Rośliny zostały zniszczone, ale nie wiem czy teraz mogę coś tam posadzić?
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Mazan 13:21, 24 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Iwka,
tu nie ma reguł. Wirusy są przenoszone przez organizmy żywe i dla nich nie ma znaczenia kto jest wektorem /nosicielem/. Wirus żyje tylko w organizmie żywym, a przenieść mogłaś go nie wiedząc o tym. W glebie mógłby przeżyć tylko w organizmie larwy owada, pluskwiaka i kilku innych nosicieli najczęściej mających ssący aparat gębowy. Dlatego walka z wirusami to walka z chwastami i szkodnikami. Owady pożyteczne nie są wektorami. Wirus poza organizmem żywym ginie.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
iwka 13:28, 24 lip 2014


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienie tematu .
Pozdrawiam
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
anka_ 22:22, 28 lip 2014


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Witam serdecznie i bardzo proszę o pomoc w ratowaniu mojej sosenki.
W wodzie nie stoi, sucho też nie ma. Pierwsze objawy wystąpiły 3 dni temu, dziś zajęte prawie wszystkie gałązki.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Gardenarium 10:49, 29 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sosna uschła z powodu:

- za mało miała korzeni (wyrąbana przez szkółkarza) lub
- za mało miała wody czyli braki w pielęgnacji lub
- za dużo miała wody albo była posadzona na gruncie bardzo podmokłym i korzenie zatopiły się z braku tlenu lub
- za głęboko była posadzona i dostała opieńkowej zgnilizny korzeni, odkop nasadę pnia i popatrz czy kora nie odchodzi i czy nie jest zgniła.

Nic jej już nie pomoże, to za późno, to nie jest choroba, raczej jeden z pierwszych trzech powodów,a najbardziej realny to to, że zakupiłąś obrąbaną bryłe bez korzeni, często tak się zdarza - wyjmij i sprawdź korzenie i pokaż.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anka_ 17:13, 29 lip 2014


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Danusiu tą sosnę dostałam w tamtym roku. Była w donicy - więc korzenie całe.
W wodzie nie stoi, sucho też nie ma. Sadzona była w tamtym roku, w przygotowany dołek, na głębokość jaką rosła wcześniej. Na wiosnę puściła piękne przyrosty.
A może to słoneczko?
Ale zgodnie z sugestią idę odkopać nasadę pnia.


PS. Nie widać żadnych uszkodzeń nasady pnia.
Może dać wieczorem oprysk na grzyba?
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Gardenarium 21:09, 29 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Gołym okiem widać że sosna jest martwa, wyrzuć i posadź nowe drzewko.
Moim zdaniem uschła.

też widziałam sosnę w donicy, a korzeni nie miała, widziałaś na własne oczy że bryła była opleciona korzeniami?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies