Gdzie jesteś » Forum » Donice i pojemniki » Drzewa, krzewy, byliny zimujące do donic...

Pokaż wątki Pokaż posty

Drzewa, krzewy, byliny zimujące do donic...

jutrzenka 11:34, 19 kwi 2016

Dołączył: 12 lip 2013
Posty: 3
Witam,

mama pytanie dotyczące sadzenia tawuł w donicach, które będą trzymane na tarasie. Donice w kształcie prostopadłościanu w rozmiarze 40x100 cm, wys. 41 cm oraz sześcianu w rozmiarze 40x40, wys. 48 cm.

Jakie odmiany tawuł mogę posadzić w takich donicach, bez konieczności przesadzania ich za kilka lat. Interesują mnie odmiany powyżej 50 cm.
Do donic w kształcie prostopadłościanu chciałabym posadzić po dwie sztuki takiej samej tawuły. Podobnie w przypadku donicy w kształcie sześcianu.
Rozważam tawułę japońską Albiflora, Anthony Waterer i Genpei oraz tawułę gęstokwiatową i brzozolistną Tor.

Czy macie Państwo tego typu odmiany tawuł na swoich tarasach czy balkonach i jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii?

Pozdrawiam
Renata.
mamtu 22:49, 13 maj 2017


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
Podpowiedzcie proszę - co posadzić w betonowych donicach (40x40), wystawa północno - wschodnia, więc głównie w cieniu.
Myślałam o jakiejś niewielkiej kulistej odmianie żywotnika (danica?), podsadzonej żurawkami (ew. lawendą) i bluszczem pospolitym. Dadzą radę w cieniu?
____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
Gardenarium 13:44, 14 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tuja 'Danica' jest kulista, z czasem urośnie na tyle, że będzie się z donicy "wylewała" więc zadusi wszystko, co pod nią będzie rosło. Polecam kwiaciarniany bluszcz jako płaszcz zwisający albo wszystko, co jest zwisające kaskadowo.

Twoje propozycje wyłącznie w przypadku posadzenia czegoś na pniu, wtedy owszem - na tak wszystko. Jako drzewko na pniu polecam trzmielinę. Tania i ładna kolorystycznie,. szczególnie żółta odmiana w połączeniu z lawendą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mamtu 16:14, 14 maj 2017


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
Bardzo dziękuję, Danusiu.
A gdyby zamiast tui dać bukszpan kulisty? On też się tak rozrośnie? Może formowaniem jestem w stanie utrzymać go w ryzach?
____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
Gardenarium 08:07, 16 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Posadź coś na pniu, pod tym petunie białe plus inne kwiaty ulubione, fuksje dobrze rosną w półcieniu, niecierpki, W to bluszcz spływający.

Kula jako normalna kula, ma się z donicy wylewać, zakrywać otwór, jeśli posadzisz do dużej donicy małą kulkę będzie głupio wyglądało albo kulka zostanie "pożarta" przez roślinność wokół rosnącą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mamtu 13:42, 16 maj 2017


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
Jeszcze raz dzięki, Danusiu. Pomyślę, posadzę i pokażę zdjęcie.
____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
wiosna123 11:21, 02 paź 2018

Dołączył: 29 mar 2018
Posty: 18
Mam przed domem dwa wielkie kosze wiklinowe, latem były tam surfinie. Nie bardzo wiem, co mogłabym w tych koszo-donicach zasadzić na okres jesienno zimowy. Co polecacie?
Gardenarium 07:31, 04 paź 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz posadzić ogniki szkarłatne kolumnowe plus wrzosy i turzyce brązowe.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gosiacz22 16:55, 24 kwi 2021


Dołączył: 26 cze 2015
Posty: 197
Może macie jakiś pomysł co wsadzić w tych donicach. Są ocieplone wiec może jakieś byliny zimujace itd. Najlepiej coś zimozielonego. Sa 30 cm szer i 70 wys. Wystawa płd-zach od godz 12-13 słońce.
____________________
Gosia Raczkujący ogród u Gosi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies