Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wrzosowisko

Pokaż wątki Pokaż posty

Wrzosowisko

aldona 09:20, 09 wrz 2010


Dołączył: 09 wrz 2010
Posty: 268
Cieszę się że jest miejsce, gdzie można szukać inspiracji i liczyć na fachowe porady dotyczące naszych ogrodów.Mój ogródek powstaje stopniowo,ma już trzy lata ale ciągle jest bardzo dużo do zrobienia.Na początku zajęłam się przedogródkiem, który znajduje się od strony południowej.Moja wiedza na temat roślin była niewielka, więc sadziłam intuicyjnie to co mi się podobało, jednak z uwzględnienieem roślin lubiących słońce i suszę.Teraz wiem trochę więcej o tym jak powinien wyglądać ogród i mam ochotę wszystko pozmieniać, albo chociaż poprawić. W tym roku na wiosnę wzięłam się za rabatkę cieniolubną za domem.Poszdziłam dwa różaneczniki, azalie japońskie, bukszpany, żurawki i funkie (próbowałam wzorować się na realizacjach danusi),ale ciągle myślę, że nie wygląda to dobrze.Teraz marzy mi się kawałek wrzosowiska i w związku z tym proszę o poradę: jak posadzić obok siebie rośliny lubiące kwaśną ziemię, np wrzosy i trawy. Pod trawy można ziemię wymienić ale, czy podczas deszczu ta ziemia się nie zakwasi? Czy obok siebie mogą rosnąć róże i hortensje, mają przecież różne wymagania, albo jak posadzić krokusy na wrzosowisko.
Na razie nie umiem umieszczać zdjęć, pozdrawiam


Aldona
____________________
Ogródek Aldony
ronin 09:31, 09 wrz 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 271
Przed dodawaniem zdjęć zachęcam do przeczytania tego wątku a następnie poćwiczenia tutaj
____________________
There are only 10 types of people in the world — those who understand binary, and those who don't.

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:17, 09 wrz 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Aldonko, jak robię wrzosowisko, to najpierw podnoszę teren nasypując sporo kwaśnego torfu, próchnicy kwaśnej (jest taka specjalna, coś jakby kwaśny kompost, bardzo żyzny), daję też co jakiś czas worek kory sosnowej przekompostowanej i to wszystko lekko przekopuję z ziemią normalną, ale zdecydowanie wierzchnia warstwa (około 10 cm) jest kwaśna. Wrzosy korzenią się płytko, więc jak głębiej jest nie kwaśna tylko normalna, to w porządku. Jak sadzę trawy, to kopię dołek dużo głębszy niż dla wrzosów i tam jest ziemia ogrodowa, podsypuję jeszcze w dołek próchnicy odkwaszonej. Dla iglaków daję np. Conitorf. I tak w zasadzie każda roślina ma to, co lubi. Jakoś nie zauważyłam, aby ziemia się zakwaszała, trawy znakomicie rosną, jak widać na zdjęciach.
Krokusy po prostu sadzę między wrzosami i już, jakoś się rozrastają, więc im to nie przeszkadza.
Przed trawami posadziłam kosodrzewinę "Pumilio".



Tutaj wiosną, między wrzosami kwitną całe roje krokusów. Te poniżej z mojego ogrodu, najbardziej lubię te paskowane.

Spróbuj tak przygotować glebę (sporo pracy) jak ja, na pewno się uda. Czy już zaczęłaś coś robić z wrzosowiskiem, czy dopiero plany?


Róże lubią słońce, hortensje bardziej półcień, albo cień. W słońcu hortensje będą więdły albo miały przypalone liście, więc nie radzę ich łączyć, chyba, że w półcieniu posadzisz, dobierając jakąś odpowiednią odmianę róży. Co do gleby, to ja i tak zawsze w wykopany dół daje dobrą ziemię. To podstawowa zasada, aby każda roślina dobry miała start. Hortensje tylko dla uzyskania niebieskiego koloru kwiatów wymagają kwaśnego podłoża.
Jeśli masz jakieś inne problemy z ogrodem, chętnie Ci pomogę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aldona 10:01, 10 wrz 2010


Dołączył: 09 wrz 2010
Posty: 268
Bardzo dziękuję za porady, piękne te twoje wrzosowiska. Kupiłam kilkanaście sztuk wrzosów, czekają na wsadzenie, chciałabym to ładnie skomponować, dodać karłowe iglaki, np jałowiec łuskowy Blu Star, berberysy Admiration, może być? Podoba mi się ten berberys na zdjęciu, ma bardzo ładny kolor, ale nie znam nazwy, te trawy też są świetne.Mam dużo pytań dotyczących różnych tematów i nie wiem, czy mogę pytać dalej w tym wątku, czy zakładać nowe wątki w działach, których pytanie dotyczy. Czy może tak jak radziłaś założyć swój wątek w "naszych ogrodach' i tam prosić o porady?
____________________
Ogródek Aldony
Gardenarium 11:44, 10 wrz 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ten mój berberys to Red Pillar, możesz dodać trawy np. rozplenicę japońską, albo miskanty.
Jeśli chodzi o wątki zakładaj w tematach. których dotyczą, forum się rozwinie i więcej osób skorzysta potem. Jak będziesz umiała wklejać zdjęcia, założysz potem swój ogródek też. Fanów nam przybywa, więc kiedyś będzie sporo ogródków do doradzania.
Zapraszam, pytaj o wszystko.
Pozdrawiam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
shrekol 12:40, 13 wrz 2010


Dołączył: 04 wrz 2010
Posty: 1115
gardenarium napisał(a)
Aldonko, jak robię wrzosowisko, to najpierw podnoszę teren nasypując sporo kwaśnego torfu, próchnicy kwaśnej (jest u Melona taka specjalna, coś jakby kwaśny kompost, bardzo żyzny), daję też co jakiś czas worek kory sosnowej przekompostowanej i to wszystko lekko przekopuję z ziemią normalną, ale zdecydowanie wierzchnia warstwa (około 10 cm) jest kwaśna. Wrzosy korzenią się płytko, więc jak głębiej jest nie kwaśna tylko normalna, to w porządku. Jak sadzę trawy, to kopię dołek dużo głębszy niż dla wrzosów i tam jest ziemia ogrodowa, podsypuję jeszcze w dołek próchnicy odkwaszonej. Dla iglaków daję np. Conitorf. I tak w zasadzie każda roślina ma to, co lubi. Jakoś nie zauważyłam, aby ziemia się zakwaszała, trawy znakomicie rosną, jak widać na zdjęciach.
Krokusy po prostu sadzę między wrzosami i już, jakoś się rozrastają, więc im to nie przeszkadza.
Przed trawami posadziłam kosodrzewinę "Pumilio".



Tutaj wiosną, między wrzosami kwitną całe roje krokusów. Te poniżej z mojego ogrodu, najbardziej lubię te paskowane.




Danusiu bardzo ładne kompozycje Twoich wrzosowisk w ogrodach. Szkoda, że jednak wrzosy szybko się starzeją i potrafią w bezśnieżne a mroźne zimy wyschnąć. Ja swoje na wszelki wypadek przykrywam włókniną mam niewielkie wrzosowisko, odnośnie ziemi to również dużo kwaśnego torfu pomieszanego ze zwykłą ziemią ogrodniczą i obornikiem od pieczarek, we wrzosach mam trawy które wsadzałem w kwaśną ziemie nie bardzo im to przeszkadza bo rosną ładnie, a po drugie chyba jak wszystko ściółkujemy kora to ziemia się ładnie zakwasza dobrze dla wrzosów a i trawa nie przeszkadza
____________________
Gardenarium 14:58, 20 wrz 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja teraz zakładam wrzosowiska z przewagą wrzośców a nie wrzosów. Wrzośce lepiej zdecydowanie pielęgnować, nie trzeba praktycznie ich przycinać, nie chorują. Są też kolorowe. Starzenie się wrzosów jest denerwujące. Przycinanie coroczne opóźnia ten proces, bo są gęste i lepiej kwitną. Ja wrzosy przycinam wczesną wiosną, a wrzośców paktycznie wcale. Odnoszę wrażenie, że wrzosy trzeba co 3-5 lat wymieniać, aby ładnie całe założenie wyglądało.
Spodobała mi się ta aranżacja w jednym ze sklepów w Anglii



A poniżej ogród Bloomów w Bressingham teraz we wrześniu



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
shrekol 13:15, 22 wrz 2010


Dołączył: 04 wrz 2010
Posty: 1115
Zgadzam się Danusiu, że wrzośce mniej kłopotliwe ale urok wrzosów w jesienne dni wynagradza ich kapryśność a i cena teraz już nie jest taka wysoko to co 5 lat można je wymienić, wtedy można wymienić odmiany a teraz jest ich sporo do wyboru
____________________
Gardenarium 21:26, 22 wrz 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pewnie, no i w dodatku mamy ciągłość kwitnienia, bo wrzosy kwitną jesienią, a wrzośce wiosną. Ja się zniechęciłam, bo wrzosy mi się "posypały" w deszczową pogodę, dostały grzyba i musiałam wymienić. Dlatego też szala przechyla się w strone wrzośców. Dzisiaj kupiłam też sporo krokusów, aby dosadzić na wrzosowisku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
alinak 22:27, 27 paź 2010


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
powiem wam że ja przedłużam żywotność swoich wrzosów przez wiosenne opryski na szarą pleśń,to główny winowajca zamierania wrzosów ,no i przycinanie obowiązkowo. mam okazy 7 letnie i w dobrej kondycji.


i jeszcze ciekawostka z mojego ogrodu-wrzosy szczepione dwukolorowe-okazy 3 letnie




Uploaded with ImageShack.us




Uploaded with ImageShack.us

i inne kompozycje



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us







Danusiu ważne dla mnie pytanie na fotce z ogrodu Bloomów w Bressingham
powyżej jest piękny wzniesiony jałowiec .między fiołkowymi wrzosami a thują.czy znasz może fachową nazwę -marzy mi się taki już dłuższy czas a nie wiem czego szukać
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies