Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Warmińskie dylematy

Pokaż wątki Pokaż posty

Warmińskie dylematy

Megi 20:35, 08 cze 2013


Dołączył: 14 lip 2012
Posty: 900
Wracam do wrześniowego tematu obsadzenia mojej małej skarpy przy tarasie, może pomożecie, bo ja już naprawdę nie mam pomysłu, myślałam nad nią tyle czasu i nadal PUSTO i w ziemi i w głowie

cytat z września:

"Z powodu różnicy poziomów i konieczności ustabilizowania tarasu powstała donica połączona dołem z gruntem otoczona palisadą, więc:

1) nie mam pomysłu czym ją obsadzić,
2) strona południowa/południowy-zachód - słońce przez prawie cały dzień
3) chciałabym na samym dole posadzić rośliny, które zakryją palisadę, jakieś fajne zwisające
4) nie wiem też co mogłoby tutaj stanowić wyższe piętro, żeby ciekawie się to prezentowało zarówno z góry, jak i z poziomu trawnika ?"



Dodam tylko, że chciałabym żeby ta "donica" kwitła kolorami bieli i fioletu, niebieskiego, ale jako szkielet wolałabym zimozielone, żeby wyglądał przez cały rok.

W tej chwili mam wolne prezenty roślinne, które może mądre głowy by jakoś tutaj wkomponowały, o ile miałoby to sens ?

Jaśminowiec wonny "Snowbelle" - kwiat biały, wysokość rośliny 1,5-2 m , ale oczywiście ja bym cięła - 2 sztuki
Tawuła - odmiany Gold Tor i Torm obie kwitnące na biało
szałwia omszona Blaukonigin - 8 sztuk
lawendy - 3 sztuki
Żurawka Georgia Peach - 3 sztuki
tiarella Sunrise Falls
____________________
monteverde 22:50, 08 cze 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Ja mam w nadmiarze tojeść rozesłaną mogę Ci dać, zasłoniła by palisadę i może chcesz taką trawę w tej chwili kwitnie i ma jakieś... no ponad metr jutro zrobię fotkę
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Megi 22:59, 08 cze 2013


Dołączył: 14 lip 2012
Posty: 900
Aniu, tą trawkę też mam na skarpie za płotem, rośnie jak szalona i musimy ją trochę wyplewić bo włazi nam na inne rośliny a tojeść chętnie przyjmę, mogłabym ją wsadzić w inne miejsce między kamienie, tez by tam pozasłaniała pustki, które się zrobiły, gdy wypadły inne roślinki po zimie
____________________
Moniika 23:04, 08 cze 2013


Dołączył: 04 gru 2010
Posty: 2777
Megi jak będziesz miała szkielet z zimnozielonych posadź tam powojniki płożące : durandi ( niebieski ) fajnie sie przeglata a przy tym nie zdominuje całości - wytrzymały - polecam. Z drugiej strony ( nie tam gdzie schody) płożące Arabella ( niebieski - śliczny) zajmie wiecej miejsca niż ten pierwszy ale szybki efekt gwarantowany. Pomiędzy bukszpanach czy iglakami plożącymi dodaj jeszcze powojnika Hakurree - biały rosnie dość słabo do 1 M - ciekawe liście i kwiaty , nie zdominuje niczego, a będzie bardzo ciekawy, do tego Olgea podobne zalety co Hakuree a kwitnie troche w innym momencie. Wszystkie osobiście wyprobowałam i mam jeszcze nie kwitną , są bylinowe więc wycinala wszystko po zimie. Moim zdaniem optymalne wyjście ja ma na takiej małej skarpie jeszcze bluish violet (niebiesko fioletowy długo kwitnie do metra - nie zagłuszy nic w sąsiedztwie) a urozmaici rabatke, to naprawdę dobre rozwiazanie.
Ależ Ci tu nasmarowałam dużo .... Sorry
____________________
Mój ogródek pod Gdańskiem
Megi 23:32, 08 cze 2013


Dołączył: 14 lip 2012
Posty: 900
Moniko, pisz, pisz, bardzo ciekawa opcja z tymi płożącymi powojnikami, nawet by mi to przez myśl nie przeszło a tak mam nad czym myśleć, bo iglaków płożących w sumie nie chcę tam mieć, myślałam raczej o formach kulistych, ewentualnie coś na pniu, żeby coś się działo nie tylko w parterze
____________________
monteverde 23:37, 08 cze 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Arabellę mam w warmińskim to będziesz mogła zobaczyćostatnio kupiłam świerk pospolity Little Gem bardzo mi się podoba jest nie wysoki rośnie w kulkę i Zbyszek pisał, że jest bezproblemowy
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Megi 13:29, 09 cze 2013


Dołączył: 14 lip 2012
Posty: 900
Jaka ładna zieleń tego świerku, lubię intensywnie zielone iglaki
____________________
bociek 13:42, 09 cze 2013


Dołączył: 05 paź 2011
Posty: 7991
Hejka, wpadlam obejrzec Twoje trawki i ich nie zlokalizowalam Napisz jakie to trawki, kiedy sadzone, kiedy je cielas, dzielilas, w jakich warunkach rosna itd. Moze cos bede w stanie podpowiedziec. I foteczka tez pomoze I jesli to mozliwe daj prosze znac u mnie na watku, ze masz u siebie info, bo ciezko mi ogarnac forum od dluzszego czasu i moge nie dotrzec szybko

Bziam i njie martw sie, trawy sa silne
____________________
Wiosne trzeba miec przez caly rok w sercu :D Bockowe perypetie ogrodkowe
Megi 14:11, 09 cze 2013


Dołączył: 14 lip 2012
Posty: 900
Boćku, ja mam miskanta Morning Light i coś nienazwanego wybarwiającego się jesienią na czerwono
sadzone na jesieni w zeszłym roku, były dzielone od razu przy sadzeniu, oba moim zdaniem podmarzły i muszę im chyba zmienić miejsce, bo mogły mieć też za mokro, więc bardzo możliwe że trafią do mojej "donicy" przy tarasie i zobaczymy jak sobie tam poradzą, będą miały wystawę południowo-zachodnią, doły zasłonią im inne rośliny, więc może będzie im lepiej.

Dziękuję serdecznie za chęć pomocy.


____________________
Megi 15:02, 09 cze 2013


Dołączył: 14 lip 2012
Posty: 900
A teraz kilka aktualnych zdjęć
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies