Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby różaneczników zamkn.

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby różaneczników zamkn.

aldona 10:30, 17 wrz 2010


Dołączył: 09 wrz 2010
Posty: 268
Moderacja : główny wątek o chorobach i szkodnikach różaneczników znajduje się tutaj

https://www.ogrodowisko.pl/watek/868-rozaneczniki-choroby-i-szkodniki?page=187#post_6



Witam,
Mój różanecznik "Nova Zembla" dziwnie wygląda. Od dołu żółkną mu łodygi, a liście początkowo żółkną a później robią się czerwone. Wygląda jakby przybierał jesienne barwy, ale przecież różaneczniki nie tracą liści na zimę. Dodam, że jest jeszcze mały, posadziłam go w tym roku na wiosnę. Nie umiem zidentyfikować tej choroby, może ktoś mi w tym pomoże? Będę wdzięczna.
Aldona
P.S.
Danusiu, zerknij proszę na słoneczną rabatkę.
____________________
Ogródek Aldony
Gardenarium 15:16, 20 wrz 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Aldonko, jeśli to najstarsze liście, i żółkną całe, to wydaje się, że jest to proces normalny, Liście starzeją się i przybierają takie barwy. U różaneczników najstarsze liście opadają, czasem najpierw żółkną albo czerwienieją. Spotykałam takie objawy w swoich ogrodach, szczególnie u odmiany "Nova Zembla".
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
alinak 22:38, 11 lis 2010


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
danusiu mam problem z moim rododendronem .zjada go opuchlak i nie mam preparatu.ciągle mi chcą coś wcisnąć ale przecież nie jestem głupkiem i wiem co moge zastosować .chciałam nicienie bo te są dobre też na larwy ale ostrzegli mnie ze teraz mogą być w polowie martwe (przeterminowane).czy możesz mi podpowiedzieć jakiś bardziej przystępny preparat.bo albo wycofane albo trudno zdobyć. teraz w jesieni sklepy puste a moja pociecha wygląda tak




pocieszające jedynie to że to tylko jeden zaatakowany egzemplarz
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Gardenarium 18:52, 16 lis 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja podlewam krzewy latem i opryskuję (wieczorem) preparatem Fastac.
Wczesną wiosną dobry jest Larvanen, ale trzeba kupić w terminie. To jest najgorsze w tym.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
olga_szopa 22:54, 06 maj 2011


Dołączył: 30 paź 2010
Posty: 600

To mój jeden z dwóch rh .Że zajada go opuchlak to wiem,ale martwią mnie te brązowe plamy na liściach ,nie wiem czy to grzyb,czy przemarźnięcie? Poza tym liście opadają te brązowe ale i także zielone, są to listki z dołu rośliny .Boję się najbardziej chorób grzybowych bo w ubiegłym roku z sąsiedztwa tych dwóch różaneczników usunęłam jedną azalię i jednego rh bo zaczęły usychać ,czy czymś je potraktować ?
____________________
Zakątek Olgi
Gardenarium 23:15, 09 maj 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Z opuchlakami jest trudna walka, natomiast krzewy różaneczników podlej i opryskaj:

na zarazę wierzchołkową pędów - Precivur
nekroza - Biosept, Bioczos, Bravo, Topsin co 2 tygodnie;
fytoftoroza -Sadofan, Aliette
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
maciej_torz 19:35, 06 cze 2011

Dołączył: 06 cze 2011
Posty: 1
Witam,
mam pytanie odnośnie oprysku lub innego sposobu zwalczenia prawdopodobnie mszycy różanecznikowej. Widzę przy wierzchołkach (po kwitnieniu), przy nowych przyrostach iż pojawiły się malutkie, czarne muszki- a może to inny szkodnik?
Będę wdzieczny za poradę,
pozdrawiam MT
Gardenarium 18:02, 01 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na pewno są to mszyce. Można zmyć silnym strumieniem wody i ręką zdjąć.
Można też zastosować oprysk zwłaszcza od spodu liści - np. Mospilanem
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Olenka 00:23, 26 paź 2011

Dołączył: 25 paź 2011
Posty: 2
Witam!
Pomóżcie proszę !
Moje różaneczniki posadzone wiosną ,na lekkim podwyższeniu w ziemi do różaneczników, zaczynają chorować . Liście robią się żółte po bokach i u nasady pędów . Może za często podlewam ,chucham i dmucham , może za wcześnie wyściółkowałam , za grubo . Tyle pracy !
Czy to normalne ,że pod warstwą kory robi się biały nalot ,proszek,kiedy rozgarniam ,unosi się biała mgiełka.
Może teraz kiedy są mniej albo wcale nasłonecznione mają za mokro?
Zauważyłam ,że posadzony na sąsiedniej rabacie 2 tyg. temu bukszpan ( również po stronie północnej jak różaneczniki) też zaczyna żółknąć .
Od południa mam też posadzone różaneczniki i dbam o nie tak samo troskliwie - wszystko z nimi ok, tylko opurchlak ...
Dziś poodcinałam sekatorem całe gałązki zajęte chorobą...aż się serce kraje.
Co robić?
Pozdrawiam
Ola.


Gardenarium 19:02, 26 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przy uprawie różaneczników można spotkać się z trzema podstawowymi chorobami

Jest to

- zaraza wierzchołków pędów
- nekroza
- fytoftoroza

Jednak mnie ten objaw tutaj nie pasuje do żadnej choroby.

Ponieważ objawy są widoczne na młodych przyrostach, czy to czasem nie był spory mróz, a liście są delikatne i pokazało takie oto efekty.

rozgarnij tej kory, to z niej ten biały "proszek" a wyściółkuj kwaśnym torfem. Sciółka nie może być zbyt gruba.

LIście ze zmianami trzeba obciąć.

A bukszpanik..hmmm, podejrzewam, że piesek go "podlał", mam też takie objawy na ulicy. Czy u Ciebie to możliwe?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies