Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród do kwadratu

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród do kwadratu

popcorn 11:35, 04 wrz 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Gusiarz - a może lipy? Pięknie się je formuje!
Propozycja Magnolii bardzo fajna jak zwykle

pozdrawiam!!
____________________
Mój nowy ogródek
kaisog1 11:35, 04 wrz 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
...z czytaniem u mnie coś kiepsko hahhaha


A graby znalazlam na Allegro po 50 zeta szczepione na wysokości 2,20 ale nie formowane ...
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Madzenka 19:23, 04 wrz 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Gosia
Poniżej info o systemie korzeniowym grabu
http://slownik.ekologia.pl/116_Encyklopedia_lesna/4795_3_G_0_grab_pospolity.html
System korzeniowy grabu jest silnie rozwinięty. Wytwarza on typowy, równomiernie rozwinięty, sercowaty system korzeniowy, z promieniście rozchodzącymi się we wszystkich kierunkach korzeniami, przenikającymi w głąb gruntu. Na glebach gliniastych, iłach i glebach szkieletowych ukorzenia się płasko, jednak poszczególne korzenie pionowe mają dużą zdolność wnikania w głąb zbitego podłoża. Na glebach piaszczystych rozwija się długi i silny korzeń palowy.

Wynika z tego , ze przy lekkiej glebie pójdzie korzeń głeboko, więc nie powinien zagrozić murkowi.
Natomiast absolutnie nie polecam brzóż, gdyż mają bardzo płytkie korzenie, które wypiją wodę i zagłuszą inne rośliny...
magnolia dobrze radzi

Co do strzyżenia grabów - potrzebujesz nożyce do żywopłotu długie - mam 52 cm akumulatorowe.

W trakcie sezonu poradzisz sobie ze stzryźeniem a najłatwiej wczesną wiosną, gdy jeszcze śpią zimowym snem. Najłatwiej sie je wówczas reguluje, a potem już tylko poprawki w trakcie sezonu.
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
gusiarz 21:42, 04 wrz 2012


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 4725
Jejku, a ja myślałam, że nikt tu nie zaglądnie... Bardzo dziękuję dziewczyny. Pomysł Magnolii spodobał mi się, szczególnie gdy przeczytałam, że świerki syberyjskie mozna formować. Ale czy na wysokość również? Pamiętajcie, że tam jest ten przeklęty słup i lecą kable. Spodobał mi się pomysł z śliwą wiśniową - ma fajny kolor liści, i jak twierdzi Danusia długo utrzymują się one na drzewie nawet jeszcze po przymrozkach.
W moim ogrodzie rosną sosny czarne, lipa, klon czerwony, miłorząb, grujecznik japoński. Mam dwie magnolie, kilka bzów czarnych o czerwonych liściach - odmiana Gerda, derenie białe, derenie sibirica elegantissima. Ogród, jak już pisałam na początku, jest b. mlody. To dopiero jego pierwszy sezon. Będą w nim więć i rosliny wysokie i krzewy. Muszę chyba więcej zdjęć wkleić.
Jeszcze raz dziękuję za propozycje. Bardzo bardzo
____________________
Agnieszka Ogród do kwadratu *** Pieniński zakątek "Nigdy nie mów źle o sobie... Inni zrobią to znacznie lepiej"
magnolia 08:05, 05 wrz 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
na zdrowie.
Serby można formować, na wysokość też, byle robić to regularnie a nie co 5 lat
____________________
gusiarz 10:44, 07 wrz 2012


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 4725
Magnolio, po róznych moich przemyśleniach postawię na świerk serbski. można go bowiem ciąć i na wysokość - trzymając w ryzach przed kablami i na szerokość również. Zastanawiam się czy nie posadzić świerków również za słupem, tworząc z drzew literkę L. Z jednej strony mam 4,7m(miskanty) a druga, dłuższa ściana ma 7m. Ile drzew posadzić? Przyjąć, że co 1,5 m kolejne drzewko? A jak blisko muru?
Jeśli przyjmę odległość 1 m od muru i 1,5m od siebie to za miskantami wejdą 2 szt, potem drzewko narożne a po dłuższej stronie "L" kolejne 3 szt. Czy z tą "elką" to dobry pomysł? Byłby to nawet fajny zakątek.
____________________
Agnieszka Ogród do kwadratu *** Pieniński zakątek "Nigdy nie mów źle o sobie... Inni zrobią to znacznie lepiej"
magnolia 11:06, 07 wrz 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
Możesz sadzić co 1.5 m, albo nawet bliżej, do 1.2 m.Od muru spokojnie 80-90 cm.
Ta L brzmi fajnie. A dalej jest już koniec działki, róg?
____________________
gusiarz 12:04, 07 wrz 2012


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 4725
Super, że jesteś Magnolio
Dalej jest koniec działki - i ogrodzenie. Zaraz z prawej strony tej elki rośnie bycza, krzywa brzoza. Wygląda to tak:


Teren jest do wyrównania. Wezmę się za to w tym tygodniu. Mam nadzieję, że uda mi się. Czy w szkółkach można kupić serby wysokie na 2,5 - 3m? Orientujesz się co do ceny? A może w tym zakątku jeszcze coś zmienić/dosadzić? Trawy, horti pnącą na słup?
____________________
Agnieszka Ogród do kwadratu *** Pieniński zakątek "Nigdy nie mów źle o sobie... Inni zrobią to znacznie lepiej"
magnolia 12:44, 07 wrz 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
hortensję pnącą jeśli jest tam cień od brzozy to tak.Albo nawet bluszcz pospolity
Jeśli lekki cień to też kokornak wielkolistny.
Coś można posadzić- białe hortensje byłyby ładne,pasują tampas z nich przed świerkami
I sposobem Danusi między hortnesje, tak pół kroku za nimi miskanty.
Ja polecam Graciallimus.
Ja szukałabym nie za wielkich hortensji, tak do 1,5 m, np Silver Dollar.

Albo mniej masywnie- hortensja np w rogu, a obok niej na rabacie- pasku cyprysiki Filifera Aurea Nana lub cisy Summergold, czy Faireview
____________________
gusiarz 14:10, 07 wrz 2012


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 4725
Rabata - pas, o której piszesz miałaby być jak umiejscowiona? Na długiej ściance przed świerkami? Czy tu gdzie pas z istniejącymi cisami? Wiesz Magnolio, żeby nie przesadzić z tym zakątkiem. Wolę mniej niż więcej.
____________________
Agnieszka Ogród do kwadratu *** Pieniński zakątek "Nigdy nie mów źle o sobie... Inni zrobią to znacznie lepiej"
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies