Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Co z makiem Papaver somniferum ?

Pokaż wątki Pokaż posty

Co z makiem Papaver somniferum ?

Sebek 22:49, 26 sie 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
greglis napisał(a)
Dziękuję Danusiu, juz mam zupełny mentlik w głowie. Ale posadzę, najwyzej mnie posadzą


To zrobimy zrzutę na prawnika A ja się wynajmę do podlewania Twojego ogrodu jak będziesz siedzieć w areszcie

Po za tym u Ciebie jest tyyyle cudeniek, że te maki to znikną w tłumie
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
greglis 08:50, 27 sie 2012


Dołączył: 02 maj 2011
Posty: 542
Och... dziękuje Sebastianie za oferowana pomoc
Maki nie znikną bo są cudne, ale fakt niektóre w ogóle jej nie przypominają

candy floss

coral reef

meconopsis

irish velvet
____________________
To będzie zaczarowany ogród
Sebek 12:23, 27 sie 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Łaaaaaał - takiego niebieskiego meconopsa widziałem w angielskiej szkółce - no cuuudo!
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Tess 15:51, 28 sie 2012


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089


To są maki, które będziesz miała? Rany ale cudne!
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
ogrodowa 17:30, 11 lut 2017

Dołączył: 15 lis 2016
Posty: 12
Miałam podobny problem.
Napisałam więc maila do urzędu gminy. Oto korespondencja:

Mam pytanie:

Czy w ogródku ozdobnym można uprawiać taką oto odmianę maku. Bez problemu można ją kupić w wielu sklepach ogrodniczych w okolicy: Mak letni pełny Papaver fl.pl.

Rozumiem, że jeśli można to odpowiedź na tego maila z urzędu gminy mogę pokazać policji jeśli pojawi się kiedyś w moim ogródku.

Odpowiedź:
Zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2012 r., poz. 124 ze zm.) zezwolenie na uprawę maku lub konopi włóknistych wydaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce położenia uprawy. Należy przy tym zwrócić uwagę, że myśl art. 4. pkt 8 ww. ustawy mak to roślina z gatunku mak lekarski (Papaver somniferum L.), zwana również makiem ogrodowym albo uprawnym. Art. 4 pkt 28 przytoczonej ustawy stanowi, że przez uprawę maku lub konopi rozumie się każdą uprawę maku lub konopi bez względu na powierzchnię.
W związku z powyższym należy stwierdzić, że zapisy ustawy nie dotyczą uprawy gatunku Papaver flore pleno Mak letni pełny, o którym mowa w zapytaniu.

Z poważaniem

UGiM Nowe Skalmierzyce
Referat Geodezji, Budownictwa i Ochrony Środowiska
tel. 62 762 97 70
violaskom 10:02, 12 lip 2018


Dołączył: 15 sty 2018
Posty: 2085
Maki z ogrodu botanicznego na Islandii. Lystigarðinum á Akureyri. Tam rośliny kwitnące u nas w maju, kwitną w lipcu.
Jest tam dużo cudownych roślin, ale maki zrobiły na mnie największe wrażenie.
____________________
Viola Ogród kwiatowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies