Gdzie jesteś » Forum » Oddam » Buxus - bukszpan (sadzonki z cięcia)

Pokaż wątki Pokaż posty

Buxus - bukszpan (sadzonki z cięcia)

Laura 12:07, 27 cze 2012


Dołączył: 30 maj 2012
Posty: 103
Zakupie wiekszą ilośc tego specyfiku, bo bukszpanu mam sporo. Niestety wiekszośc sadzonek zrobiła się prawie brązowa. Prewencyjnie spryskam tez niby całkiem zdrowe dwuletnie sadzonki - nie chce stracic 100 krzaczków. Jak dobrze miec sąsiada - niedługo stane się zawodowym wyrównaczem żywopłotów i założe hodowle bukszpanu z ciecią.
Niestety z rozmnazaniem hortensji idzie mi jeszce gorzej.
____________________
Ogród z gruszą
Matka 22:31, 15 sie 2012


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Mam bukszpan i dylemat...


Słuchajcie, już nie wiem jaka sadzonka się nadaje na ukorzenianie?????

zdrewniała albo półzdrewniała??



i ta sama w zbliżeniu



czy taka zielna??





a może są też i za duże? czy taka jest lepsza?





niby proste, ale....
____________________
U Matki
Matka 22:51, 15 sie 2012


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Niech ktoś tu zaglądnie...bo jutro powtykam źle i nic z tego nie budiet
____________________
U Matki
Gardenarium 23:37, 15 sie 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moja mama wtyka wszystko co popadnie, po kilka do jednej doniczki.

Ale najlepiej sadzonkować niezdrewniałe. Masz to opisane w artykule na dole w rozmnażaniu

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/5-uprawa-bukszpanow

Bukszpany można bardzo prosto rozmnożyć we własnym zakresie, jeśli już mamy starsze rośliny. Najłatwiej po każdym cięciu wybrać sadzonki pędowe o długości około 10 cm, niezdrewniałe. Usuwamy dolne listki, przycinamy wierzchołek. Traktujemy końcówki ukorzeniaczem dla roślin niezdrewniałych i sadzimy w piasek z torfem o odczynie obojętnym do doniczek po kilka sztuk. Wstawiamy do inspektu lub przykrywamy uciętą, przezroczystą, plastykową butelką po wodzie 5 litrowej w zacienionym miejscu. Pilnujemy, aby miały wilgoć, zraszamy co jakiś czas. Jak zaczną rosnąć, wypuszczać nowe listki to znaczy, że się przyjęły.

Wydaje się, że optymalnym miesiącem jest sierpień, ale ja to robiłam praktycznie po każdym cięciu, aby nie zmarnować darmowych sadzonek. Na wiosnę wysadzamy młode roślinki na miejsce stałe.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
justi 15:28, 06 wrz 2012


Dołączył: 29 maj 2011
Posty: 6263
W sprzyjających warunkach każde się ukorzenią. Półzdrewniałe dłużej.
JA ukorzeniałam takie:



____________________
Justyna - ogród w Alei Lipowej
Matka 21:09, 06 wrz 2012


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Czyli szansa jest?dzięki Justi
____________________
U Matki
_Gosiaczek_ 07:15, 07 wrz 2012

Dołączył: 04 sie 2012
Posty: 3
Mam malutki problem.
Niestety na chwilę obecną nie dysponuje aparatem, więc nie mogę pokazać jak konkretnie wygląda problem.
2-3 tyg temu zaczęłam po raz pierwszy w życiu ukorzeniać bukszpan. Wymieszałam ziemie z piaskiem, bukszpan namoczyłam w ukorzeniaczu. Podlewam co 2 dzień, mają stale wilgotno. Nie wiem jaki błąd mogłam zrobić, ale bukszpan nie jest już takiego ładnego koloru, jest troszkę wyblakły część listków jakby zaczęła powolutku usychać. Nie stoją na słońcu, umieściłam je na balkonie, więc są osłonięte od wiatru. Nie wyglądają na piękne zdrowe rośliny, jak mogę im pomóc? Jest jeszcze szansa aby je odratować? Może zmienić im podłoże na zwykły torf?
Aaa przypomniałam sobie, że nie przycięłam ich z góry, czy zrobić to teraz czy już raczej sobie darować?
Przed chwilką zauważyłam, że pojedyncze listki bukszpanu są jakby hmm białe, takie jasno cytrynowo-żółte. Bawić się w odratowanie tego czy raczej wyrzucić?
Gardenarium 07:23, 07 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wyrzucaj, to wygląda tak jakby miały za dużo słońca, ale sama piszesz, że nie stoją na słońcu. Hmm, ja bym poczekała, Jeśli się ukorzenią to i tak wypuszczą nowe, ładne listki i po tych nie będzie śladu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
_Gosiaczek_ 15:05, 07 wrz 2012

Dołączył: 04 sie 2012
Posty: 3
A obciąć je od góry? Czy już darować i dać im spokój do wiosny?
adkawi 14:12, 21 mar 2017


Dołączył: 13 wrz 2015
Posty: 524
Dzisiaj ukorzeniłam bukszpany tzn malutkie sadzonki ,które dostałam od znajomej która przycinała swoje,ciekawe co mi z tego wyjdzie
____________________
Adrianna
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies