Gdzie jesteś » Forum » Róże » Ściółkowanie róż

Pokaż wątki Pokaż posty

Ściółkowanie róż

Gardenarium 14:04, 09 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Otrzymałam takie zapytanie :

Kontynuuję po rodzicach opiekę nad ogródkiem, ale odczuwam już kłopoty z pieleniem.
Tata bardzo lubił róże i założył dużą grządkę na te kwiaty, która teraz dla mnie jest uciążliwa w pieleniu,
ale nie chcę się z nią rozstawać.

Znajomi poradzili mi, by ziemię na niej posypać korą i rzeczywiście ograniczyło to wychodzenie chwastów. Tymczasem teraz usłyszałam, że ziemia przy różach nie powinna być przysypywana korą, bo to podobno zakwasza ziemię, a róże tego nie lubią.

Czy to prawda?
Pozdrawiam

Maryla Z.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:06, 09 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli kora jest sosnowa i przekompostowana a nie świeża to wszystko w porządku, ona nie spowoduje zbytniego zakwaszenia gleby. Ma ph lekko kwaśne.

Niedobra jest kora z drzew liściastych, bo hamuje wzrost róż ze względu na garbniki.

Róże lubią jednak najbardziej obornik, kompost i próchnicę i tym najlepiej je ściółkować. Obornik powinien być odleżały kilka lat, dobrze spróchniały i pulchny, Warto go rozłożyć grubo pod każdy krzew różany a nawet na całą różaną rabatę.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:12, 09 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na tych rabatach różanych u Davida Austina widać grubą warstwę spróchniałego obornika



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
monteverde 23:26, 16 wrz 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
ostatnio czytałam , że róże nie lubia kory, lubią podłoże alkaliczne i bardziej pod nie nadawałby się węgiel , słoma, trawa skoszona, no i kora sosnowa odkwaszona, a u Ani DS pod niektórymi różami widziałam szyszki, z jakiego to drzewa?
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Martek 12:28, 17 paź 2012


Dołączył: 03 paź 2010
Posty: 12046
Widziałam po sąsiedzku i sama tak robiłam kopczykowałam zawsze róże ziemią czasem dodając przerobiony obornik .Zdarzało się,że obkładałam stroiszem
____________________
Pozdrawiam Martek :) Kolorowe-rabaty - Wizytówka - Kolorowe rabaty
AniaDS 11:06, 22 lut 2013


Dołączył: 25 sty 2011
Posty: 5078
monteverde napisał(a)
ostatnio czytałam , że róże nie lubia kory, lubią podłoże alkaliczne i bardziej pod nie nadawałby się węgiel , słoma, trawa skoszona, no i kora sosnowa odkwaszona, a u Ani DS pod niektórymi różami widziałam szyszki, z jakiego to drzewa?


Szyszki są sosnowe, leżą na przekompostowanej korze
Żadnych skutków ubocznych jak na razie nie zauważyłam a stosuję to rozwiązanie na kilku rabatach już od ponad 5 lat.
Myślę, że duże znaczenie ma także w tym przypadku odczyn gleby .
____________________
Ania i róże i cała reszta :)
nebel 02:11, 23 lut 2013


Dołączył: 12 lip 2012
Posty: 2465
chcę śledzić ten wątek i to tyle
Dziekuję za każdy wpis i radę na ten temat
____________________
Ogród Nebel
Ivy25 18:10, 01 mar 2013

Dołączył: 08 sie 2012
Posty: 10
Witam,
Czy ściółkowanie róż drobnym żwirem ma sens? Na pewno ładnie to wygląda ale czy jest praktyczne? Czy miał ktoś doświadczenie w tej materii i chciałby się podzielić radami z mniej doświadczonymi? Bardzo ciekawy wątek.
Sebek 19:43, 01 mar 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Żwir jako ściółkę pod róże zastosowała Safoya w swoim ogrodzie - może napisz do niej na PW i się spytaj czy jest to praktyczne
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 22:20, 01 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja bym nie ściółkowała żwirem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies