Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Problemy z tujami

Pokaż wątki Pokaż posty

Problemy z tujami

Gardenarium 07:30, 28 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wklej tego posta w wątek

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1128-choroby-i-szkodniki-zywotnikow-thuja
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Tuja74 23:48, 01 paź 2015

Dołączył: 20 sie 2015
Posty: 44
Witam,
Prosze Was o porade co moze dolegac moim tujom. Posadzilem je rok temu we wrzesniu i to jest ich pierwsza jesien w moim ogrodzie. Pod nimi nie ma szmaty, jest nawodnienie liniowe. Tydzien temu i wczoraj robilem oprysk topsin+gwarant.
Pierwsze objawy rudniecia galezi od srodka zauwazylem okolo 20 wrzesnia a teraz jest to samo na wiecej tujach a nia niektorych kolor zmienil sie na rudawo-brazowy na calej galezi od srodka do jej czubka, co zreszta widac na zdjeciach.
Prosze Was o porade co sie z nimi dzieje....
____________________
Mazan 14:47, 02 paź 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Tuja74

Zazwyczaj jest to normalne zjawisko u wszystkich iglastych, lecz - jak wiadomo - istnieją odstępstwa od reguły. Piszesz o "rudnięciu", ale nie podałeś koloru tej barwy: czy jest zbliżona do oranżu, czy dużo ciemniejsza. Jeśli przed "rudnięciem" występuje żółknięcie łusek z późniejszym nalotem pomarańczowym to można podejrzewać fusarium. Cała infekcja /jeśli istnieje/ jest wtórnym zjawiskiem i występuje na roślinach osłabionych często różnymi niedoborami, o których była już mowa na O., a lato nie sprzyjało roślinom. Oprysk powinien pomóc.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
beata_kulesza 14:59, 02 paź 2015


Dołączył: 14 lis 2013
Posty: 829
Witam , mam ten sam problem z moimi tujami strasznie zaczęły żółknąć a potem robią się brązowe. Co w takim razie zastosować aby powstrzymać to brązowienie i dodam jeszcze że na większości tuj pojawiło się sporo kulek takich brązowych tak jakby się kulkowały. Czy to oznaka jakiegoś niedoboru składnika ?
____________________
Beti - Ogród Beaty
Mazan 15:53, 02 paź 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Beato, czy kulki przypominają szyszki? Może roślina z powodu jakiegoś niedoboru, np. wody kilka tyg. temu szyszkuje? Najlepiej daj foto.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 15:54, 02 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Susza wzmaga szyszkowanie, a suszy było aż nadto. To objaw naturalny, otrzep tuje z suchego i zbierz. Od razu będą lepiej wyglądały i czysto oraz zielono.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Tuja74 16:26, 02 paź 2015

Dołączył: 20 sie 2015
Posty: 44
Dziekuje za porady. Mazan, nie bylo zolkniecia lusek przed "rudnieciem", przynajmniej ja tego nie zauwazylem. Ten proces przejscia w "rudy" kolor sie odbyl tak szybko ze nie zauwazylem jakis stanow posrednich. Zaskoczony raczej jestem, bo na drugim zdjeciu, jeszcze na poczatku zeszlego tygodnia prawa tuja wygladala gorzej niz ta lewa a dzisiaj wyglada to odwrotnie....
Kiedys myslalem ze to zolkniecie na jesien odbywa sie w sposob lagodniejszy, tzn: bez takich stanow jak pol tuji w kolorze brazowym.
Czy moge jakos im pomoc, tzn: dwa opryski topsin+gwarant juz zrobilem i nie wiem czy robic jeszcze 3 oprysk. A moze cos innego moze im pomoc?
____________________
Gardenarium 16:39, 02 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz im pomóc czyszcząc je od góry do dołu i wybierając to suche. Pryskanie tego kołtuna nie ma sensu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Tuja74 16:44, 02 paź 2015

Dołączył: 20 sie 2015
Posty: 44
Juz raz w tym sezonie to robilem, trzeba ponowic. A mam pytanie, czy w takich "golych" miejscach pojawia sie w nastepnym sezoenie galezie? Bo powiem szczerze ze takie "puste" miejsca, place na tuji gdzie widac caly korzen nie wygladaja za fajnie...
____________________
beata_kulesza 16:46, 02 paź 2015


Dołączył: 14 lis 2013
Posty: 829
Mazan i Danusiu dziękuję za odpowiedź podejrzewałam że to z tej suszy tak się dzieje tydzień temu zaczęłam już czyścić te tuje ale nie byłam pewna czy dobrze robię teraz już wiem że tak trzeba . Dziękuję raz jeszcze za pomoc
____________________
Beti - Ogród Beaty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies