Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Co z drzewami w przyszłości?

Pokaż wątki Pokaż posty

Co z drzewami w przyszłości?

Joku 22:40, 14 paź 2012


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12052
Danusiu, możesz napisać co to za drzewa? Będę wdzięczna
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Gardenarium 22:03, 15 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W małym ogrodzie preriowym posadziłam

na froncie ambrowca (Liquidambar styraciflua), klona ( Acer rubrum 'Red Sunset'), trzy wiśnie Umbraculifera, trzy miłorzęby, dwie rajskie jabłonie, platana, ozdobną gruszę, dwa grujeczniki, jeden normalny i jeden "Pendula", trzy brzozy himalajskie, razem 17 drzew liściastych


Klon Red Sunset



Miłorząb normalny, Mariken i Pendula



Trzy wiśnie i klon



Platan



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Joku 20:01, 17 paź 2012


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12052
Dziękuję Szefowo Danusiu! Mam tylko 200 m kw. czyli zmieszczę 5, maksymalnie 6. Na razie mam śliwę wiśniową Pissardi, modrzewia o pogiętych gałązkach oraz od kolegi dostałam jarząb mączny (sadzonka wysokości około 0,5 m). Zmieszczę coś jeszcze (planuję mieszany żywopłot żeby się trochę osłonić)? Sadzić ten jarząb?
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Gardenarium 21:44, 17 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jarząba nie sadź. Ale miłorzęby tak
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ozz 13:21, 18 paź 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
To ja dodam swoje 3 grosze...

Dla ogrodu 5 lat to pestka i mija jak z bicza strzelił, drzewa rosną szybko i szybko będą tworzyć problemy jeśli nie były umiejętnie posadzone i prowadzone.

Niestety im mniejsze się robią nasze przydomowe ogródki, tym mniej jest w nich miejsca na duże drzewa... i w pierwszej kolejności zaczyna się rezygnować z drzew liściastych, a przecież taka thuja to też duuuże drzewo...

Ja obserwuję w mini ogródkach tendencję pochopnego sadzenia drzew w ogóle - w ogródku 5x7m kilkanaście gatunków ,,iglaczków", które po kilku latach niestety idą pod siekierę. Inaczej jest z drzewami liściastymi - nawet w mini ogródku powinno się znaleźć miejsce choćby dla jednego egzemplarza.

Ale... znam przypadki też odwrotne: gdzie na malutkiej powierzchni co 1-1,5 m posadzone od siebie zostały siewki docelowo olbrzymich drzew jak choćby buki i świerki, z opinią: najwyżej się 'potem' wytnie, zanim to urośnie to nas już na świecie nie będzie itd. Tym samym sami właściciele kręcą na siebie ,,bicz", tworząc z założenia ogrodowe ,,konflikty", które zniechęcą ich na przyszłość do sadzenia drzew w ogrodzie w ogóle.

Warto pamiętać, że lepiej sadzić gatunki docelowo nieduże - istnieje wiele przepięknych ,,małych" odmian dużych drzew, lub takie które dobrze reagują na silne cięcie. Zaosczędzimy sobie tym samym zmartwień.
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Gardenarium 19:11, 18 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bardzo słuszna wypowiedź, popieram. Właśnie tak zrobiłam w tym ogrodzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ozz 19:57, 18 paź 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Ja Danusiu niestety pracuję przy takim ogrodzie, gdzie dużo drzew pójdzie pod topór - serce się kraje.

W tym wiele z nich potrzebuje już pozwolenia na wycinkę - to kolejny argument by dwa razy się zastanowić nad odpowiednim miejscem dla dużego drzewa i nie sadzić pochopnie szybkorosnących gatunków typu świerk pospolity i kłujący.
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Joku 21:12, 19 paź 2012


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12052
A taki świerk serbski w formie karłowej? Domyślam się że wolno rośnie. Te które oglądałam były bardzo gęste i tworzyły ładny stożek. Ale za lat np 10?
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Madzenka 21:43, 19 paź 2012


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Promujmy drzewa liściaste w Polsce. Czy pamiętamy jak wyglądają nasze lasy? Przeważnie są liściaste lub mieszane. Czy jest piękniejszy widok niź las liściasty jesienią, pomieszany z sosnami lub świerkami?
Chrońmy nasze ogrody przed nasadzeniami składającymi się wyłącznie z żywopłotów tujowych. Nie mam nic przeciwko tujom pod warunkiem, źe nie są to jedyne drzewa w ogrodzie...
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Gardenarium 23:13, 19 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jokuś, sadziłam taki, maksymalnie osiąga chyba z 3 metry.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies