Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Skarpa w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Skarpa w ogrodzie

Matka 01:41, 01 lut 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Założyłam ten wątek żebyście w miarę możliwości pomogli mi w mojej skarpie(prawdziwe utrapienie-największe w moim ogrodzie, jak dotąd), ale też podzielili się doświadczeniami przy tworzeniu swoich dzieł sztuki. Mile widziane fotki, komentarze, artykuły, porady...Napewno skorzystam i czegoś się nauczę od, doświadczonych bardziej niż ja, Ogrodników!!!

Opis mojej skarpy, dla przypomnienia(bo trochę jest o niej w moim wątku):


Składa się z dwóch części(6m plus 20m)czyli dwie ścianki. Teren nasłoneczniony do wieczora. Ziemia gliniasta, znacznie obsunięta po 2 zimach.

Wiem, że muszę ją poszerzyć bo zbyt duży jest spadek i nasypać ziemi, ale co jeszcze?

Co do obsadzeń to chciałabym iglaki, płożące, małe kulki, irga, na krotszej ściance kolorowe bylinki. Są też wierzby Hakuro na dłuższej ściance skarpy, wolałabym je zostawić(taki szpaler na całej długości-11 szt).

Podoba mi się skarpa Sylwii, myślałam żeby zrobić właśnie taką, ale może macie inne pomysły i doświadczenia?

A teraz fotki, nie śmiejcie się, że taki widok okrutny, brzydki i wogóle beeeeeeeeeee....(agro też zdejmę-kot porwał okrutnie):



tej niby rabaty z przodu nie będzie.
tak się wypłukuje ziemia













____________________
U Matki
Matka 01:45, 01 lut 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
reszta zdjęć, wolno się ładowało wcześniej:

tutaj krótsza część skarpy:



początek krótszej części zaczyna sie od kamieni po lewej.A kończy się dokładnie tam gdzie koniec fotki.Zaraz jest brama wjazdowa na podjazd do garażu.
____________________
U Matki
anna_lastowska 09:40, 01 lut 2011


Dołączył: 21 paź 2010
Posty: 502
Boguś
Ja miałam ten sam problem, ale że u nas spadki i górki wszędzie, poradziliśmy sobie z różnicą wysokości w sposób "kamienny":



W murku oporowym pozostawione są otwory na rośliny, które po jakimś czasie porosną kamienie - w większości irgi i płożące iglaczki. Oczywiście na dnie otworów jest zrobiony drenaż
____________________
ania Zielonym do góry czyli trudne początki***Zielonym do góry - przerabiamy rabatę
Syla 14:13, 01 lut 2011


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Moje informacje są w Twoim wątku Nie będę ich przenosić.
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Gardenarium 14:16, 01 lut 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Bogda, wystarczy poszerzyć rabatę w tym miejscu, wypłaszczyć do trawnika teren i po robocie. Wtedy nie musisz nic budować, żądnych murków, bo to przecież znowu są koszty. I ile roboty.
U Ani świetnie rozwiązano problem przejścia poziomów.
Mam taki pomysł z Anglii, żywy murek. U nas można posiać dzwonki, macierzanki, smagliczki itp.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:18, 01 lut 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Trawnikowe schody, teraz dopiero zwróciłam uwagę na to zdjęcie. T w Windsorze u królowej Elżbiety.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:19, 01 lut 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jakbyś Bogda się uparła, możesz zrobić przejście dwupoziomowe, wykończone kamieniami.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:20, 01 lut 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Albo trzypoziomowe.
Fajne są te roślinki wszędzie pomiędzy kamieniami.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:23, 01 lut 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Pomysł na całkiem wielką skarpę

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Syla 14:26, 01 lut 2011


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Popieram Danusię i nie dlatego, żeby jej schlebiać ale niestety zrobienie takiego murku to duży wydatek i ciężka praca. Efekt będzie równie piękny jak skorzystasz z porady Danusi.
Z tego co pamiętam już na początku padła taka propozycja z Jej strony. Warto posłuchać. Mnie on w Twoim przypadku najbardziej odpowiada.
Do tego wspólnymi siłami skomponujemy rośliny, nawet do tych założeń, które już masz i będzie na pewno pięknie
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies