Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Skarpa w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Skarpa w ogrodzie

achimee 13:26, 09 wrz 2015


Dołączył: 10 sie 2015
Posty: 483
Witam, też jestem na etapie zagospodarowywania skarpy i mam pytanie jak taką matę zastosować tzn. kładziemy na wierzch czy przysypujemy ziemią jeśli ta druga wersja to ile tej ziemi?
jak obsypać korą lub żwirem skarpę na której już rosną rośliny? co zastosować by żwir nie spływał? a może ta mata się do tego nada i utrzyma np. korę?

interesuje mnie nowoczesny styl w ogrodzie - jak sadzić rośliny w takim stylu czy są jakieś wskazówki dla tego stylu tzn. sposób sadzenia np. rzędami lub w regularnych grupach, a może nieregularne plamy?
i jeszcze jedno czy są jakieś konkretne gatunki roślin które powinny znaleźć się w takim ogrodzie?
____________________
Ewa Stylowe Nordowisko
hoczus 14:00, 09 wrz 2015

Dołączył: 08 wrz 2015
Posty: 6
A tak się zastanawiam, czy jak maksymalnie wypłaszczę tą skarpę u mnie czy jest sens w ogóle jakakolwiek matę kłaść? jakby nie było to kilkaset złotych,które mogę wydać na rośliny.
Ziemia była odchwaszczona roundupem i darń była ściągana, więc powinno być ok. Trochę się boję tego plewienia,ale mata z juty bądź kokosu przed chwastami stricte nie chroni.
Gardenarium 11:40, 14 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przed chwastami nic nie chroni, ptak narobi, wiatr przyniesie i chwast urośnie wszędzie - nawet na macie p. chwastom..

Odpowiadam więc:

Pielenia nie zastąpi nic i pielić trzeba, jak to zrobisz systematycznie w pierwszym roku - potem będzie to mały problem. Systematyczność i upór - to sposób na chwasty jedyny.

Masz dobrze przygotowane, więc tylko piel jak chwasty się pojawią.

Mata kokosowa ma zapobiegać erozji gleby zanim rośliny na tyle się zakorzenią, że same utrzymają skarpę w odpowiednim stanie. Siatka kokosowa po kilku latach się rozłoży. A rośliny zostaną na swoim miejscu
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:46, 15 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
anaveronika napisał(a)
witajcie,
W jaki sposob zabezpieczyc górkę zeby sie nie osypywała i zeby dobrze rosła tam trawa? Wymysliłam sobie w całkiem płaskim ogrodzie górke dla dziecka, do zjeżdzania na pupie zima Górka powstała z ziemi kiepskiej, zmieszanej z piaskiem i gliną. Jest nieduza, tyle co sie miesci na wywrotce czteroosiowej. Została uklepana troche koparką, z jednej strony jest dosc łagodna, i lezy tak ok 2 mies. Ogólnie jakos sie trzyma, ale po duzej ulewie porobiły sie w zboczach rowki, dokładnie widac, którędy spływała woda. Mysle, ze moze byc na niej tylko trawa (nawet nie bede chyba jej kosic) bo synek ma dopiero 4 lata.
Moze sa jakies siatki, żeby ją obłozyc i na wierzch nasypac dobrej ziemi?


Posiać trawę, korzenie zwiążą glebę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
adkawi 19:36, 21 wrz 2015


Dołączył: 13 wrz 2015
Posty: 524
Planuje w swoim ogrodzie usypać skarpę,mam trochę gruzu po budowie.Nie mamy czym tego wywieźć ,a transport itp to wiadomo dodatkowe koszty.Proszę podpowiedzcie.Czy się to nadaje do tego celu ?
____________________
Adrianna
KasiaW76 21:34, 21 wrz 2015


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 1889
Zależy ile na to chcesz nawieźć ziemi. Rośliny muszą mieć miejsce do zakorzeniania się. Jestem wrogiem kamieni wiec wszędzie gdzie je mam a chce mieć rośliny usuwam je. Te małe oczywiście zostawiam
____________________
Kasia - Uczę się być „ogrodniczką„ więc popełniam błędy!
eluniak 18:53, 26 wrz 2015


Dołączył: 25 wrz 2015
Posty: 411
Witam serdecznie. Jestem tu od kilku dni ale forum przeglądam dłużej. Mam ogromny problem ze skarpą w moim ogrodzie. Dziś troszkę liftingu zrobiłam ale pomysłów brak. Na górze na pewno hortensje in trawy a na dole po prostu brak koncepcji.

Dwa lata temu




Wiosna 2015


jesień 2015 duże straty w roślinach pomimo intensywnego podlewania. Makabryczne oczko wodne





Dziś zrobiłam lekki lifting

Góra skarpy zdjęłam folie poprzesadzałam Hosty czekam na dostawe obornika od rodziców. Zeschniętą tuja czeka już na wyminę



Dól skarpy




Może coś doradzicie.
____________________
Ela-I znowu od początku
katarzyna_st... 19:27, 05 paź 2015


Dołączył: 04 paź 2015
Posty: 3

To moze mi cos doradzicie,myslalam o trawach ,ale poczytalam ze zle sie starzeja
Gardenarium 20:12, 05 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skarpa jet źle uformowana jakiś garb powstał, wszystko spłynie Potrzebne są murki oporowe nowoczesne, gabiony albo proste kostki, najlepiej betonowe albo granitowe. Tak się obsadzić nie da po prostu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:13, 05 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
eluniak napisał(a
po prostu brak koncepcji





Całość do wywalenia, kamiuszczki zakrętaski, zawijaski kamienne itd. oczka wodne i porozrzucane kamyki, to się nie nadaje.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies