Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Skarpa w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Skarpa w ogrodzie

ziele 08:18, 19 paź 2015


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809

Ojej! Tylko nie "osypiesz ziemie ze skarpy tak aby równo z
nim się wypełniła i utworzysz półkę". Absolutnie tego nie rób przy stromej i wysokiej skarpie. Podetniesz ją, w konsekwencji osunie się ziemia przy pierwszej większej ulewie. Ziemię musisz nawieźć. Pozostałe rady są OK )
Kiedyś czytałam,że na stromych stokach sadziło się drzewa z korzeniem palowym (do tej pory dla wzmocnienia gruntu pod budowle stosuje się pale betonowe wbijane w grunt) później gdzieś przeczytałam, że wprost przeciwnie drzewa z palowym korzeniem rozsadzają grunt i należy takowych unikać. Powodzenia w zagospodarowaniu skarpy.
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
Maciek76 08:18, 19 paź 2015

Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4
A jakiś sposób na wzmocnienie skarp? Co zrobić żeby były równe i stabilne? Szukam jakiegoś dobrego rozwiązania, a też nie mam zbyt wielkiego doświadczenia w ogrodnictwie.
Gardenarium 08:19, 19 paź 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Do wmacniania skarp służą różnego rodzaju siatki, zobacz tutaj w te grafiki pod zielonym linkiem
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
katasi80 21:40, 07 gru 2015

Dołączył: 09 lis 2015
Posty: 4
Rzeczywiście to są bardzo dobre rozwiązania. Widziałem w paru miejscach zastosowanie i naprawdę się sprawdzało.
Katarzyna13 21:21, 10 kwi 2016


Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 522
]

Witam. Mam pytanie odnośnie mojej skarpy. Chciałabym ja obsadzić irga i żurawkami tworząc plamy. A na górze hakonechloa która by lekko zwisała w dół.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/6711-gliniasto-skarpiasto-i-wietrznie
Gardenarium 21:41, 10 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zamiast maty szkółkarskiej umocnij skarpę specjalną siatką do umacniania skarp. Przykrywanie takim plastikiem szkodzi roślinom i zabija życie w glebie. Poza tym woda nie wsiąknie, a będzie szybko spływała ze skarpy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Katarzyna13 22:51, 12 kwi 2016


Dołączył: 31 sty 2016
Posty: 522
Dziękuję bardzo pani Danusiu za podpowiedź. Już się biorę za czytanie na temat siatek podtrzymujących skarpy. Pozdrawiam
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/6711-gliniasto-skarpiasto-i-wietrznie
BasiaLT 17:31, 13 kwi 2016


Dołączył: 19 sty 2016
Posty: 7414
Nareszcie uporalam się ze skarpa. Zgodnie z wytycznymi Danusi ściągnęłam matę, przesadzilam iglaki i dołożylam bardzo dużo roślin zadarniajacych. Prace trwały ponad tydzień bo skarpa ma 5 m wysokości i 30 m długości. A oto efekt "przed" i "po":
____________________
Basia Tu narazie jest ściernisko...
Gardenarium 21:37, 13 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
No i proszę jaki ładny początek. Za kilka lat się rozrośnie i będzie cała skarpa zarośnięta.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
BasiaLT 22:14, 13 kwi 2016


Dołączył: 19 sty 2016
Posty: 7414
Na to właśnie Danusiu bardzo liczę. Dałam tam "żelazne" rośliny tak, aby za kilka lat skarpa w zasadzie nie wymagała dużej obsługi czyli minimalne pielenie a podlewanie tylko w razie długich upałów. Ewentualne przycinanie roślin w razie potrzeby.
____________________
Basia Tu narazie jest ściernisko...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies