Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Skarpa w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Skarpa w ogrodzie

Syla 21:16, 05 lut 2011


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
Na nr 12 mam rozumieć posadzone są wierzby . Teraz musisz podjąć decyzję czy zostawiasz skarpę + kamienie, czy łagodzisz skarpkę .
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Syla 21:17, 05 lut 2011


Dołączył: 18 paź 2010
Posty: 14380
A co do sadzenia roślin to może już w Twoim wątku ?
____________________
**** wizytówka **** Po prostu ogród Sylwii :)
Matka 21:50, 05 lut 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Skarpę muszę poszerzyć i złagodzić bo jest zbyt stroma i jesli tego nie zrobię to zacznie się dalej obsuwać.

Danusiowy plan wnosze w życie i praktykę od wiosny!!!to prawda, że zrobiła kupę cudnej roboty-za co jestem przeogromnie wdzięczna-ciekawe co mi z tego wyjdzie!ale małymi kroczkami DAM RADĘ!!!!!!!!!!!

Co do nasadzeń na skarpie i tej drugiej części oraz dalej to jak najbardziej zapraszam na mój wątek.Na ostatnich stronkach mojego wątku są te same fotki miejsca które mam poszerzyć i zrobić ładne obrzeża no i posadzić...coś!a co to ciągle planuje.

Ale najpierw skończmy tą nieszczęsną skarpę,oki?masz pomysl jakiś?
____________________
U Matki
Gardenarium 23:38, 29 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Otrzymałam takie zapytanie i prośbę o poradę:

Witam Pani Danusiu

Jestem pełna podziwu Pani prac ogrodowych...
...Niedawno sama z mężem zakupiłam dom pod Krakowem i jakoś wspólnie próbujemy urządzić nasze gniazdko. Pani prace podziwiam na tej stronie oraz w programie Maja w ogrodzie- trzeba naprawdę kochać to co się robi a rośliny potrafią ta miłość odwzajemnić jak nic innego.
Sama raczej zazwyczaj hodowałam w domu kaktusy a w ogrodzie trawę ale obecnie próbuję jakoś zaaranżować ogród. Mam do Pani zapytanie odnośnie skarp: ich budowania, umacniania,
obsadzania i pielęgnowania. Dom z jednej strony zrównuje się z pobliskimi domami poziomem ale z
drugiej strony (tarasu) jest podwyższony w stosunku do reszty otoczenia.

Ta skarpa powstała z nawiezienia śmieci budowlanych i obsypana z wierzchu przez ziemię - by wyglądało to pięknie - takie było myślenie developera i jego budowlańców. Niestety
w tamtym roku nawiedziła Kraków i okolice powódź. DomyWitam Pani w naszej wiosce a tym i nasza skarpa pływały w wodzie. Żeby zalało nasz dom potrzebne było jeszcze kilka centymetrów a woda z zagłębienia (skarpy) przelałaby się i podlała nasz dom. Dobrze ze powstał dom na sztucznie
usypanym wzniesieniu ale nie dobrze ze to sztuczne wzniesienie powstało ze śmieci.

Po ustąpieniu wody - woda zabrała polowę ziemi ze skarpy odsłaniając z czego tak naprawdę jest ta skarpa: gruz, resztki materiałów budowlanych, nawet znaleźliśmy tam parasolkę, buty itd.
Developer zobowiązał się nawieść ziemie na skarpę raz jeszcze co tez uczynił w tamtym roku w listopadzie. Prace nad skarpa rozpoczęliśmy w tym roku na wiosnę. ponieważ skarpa była stroma i dość wysoka postanowiłam ja podzielić na tarasy i przecięłam ja w połowie robiąc mały tarasik.
Skarpę ładnie wyplewiliśmy, położyliśmy agrowloknine i posadziliśmy iglaki płożące. Włożyliśmy w to sporo pracy i pieniążków. Po dwóch tygodniach zaczął padać deszcz a raczej lalo jak z cebra ze świata nie było widać. Z racji ze n
a działce nie ma odprowadzenia wody , woda z rynien płynie po działce i szuka spadku i właśnie znalazła spadek -skarpę. Niestety wody była taka masa ze zabrała skarpę - ześlizgnęła się w dol wraz z roślinkami itd. Widok jest załamujący, nie dało się
tam wejść ponieważ padało kolejne tygodnie, ziemia zjeżdżała coraz bardziej , cześć roślin musiałam wykopać ponieważ wisiały w powietrzu i posadzić tymczasowo w inne miejsce. Z racji ze jest to sztuczna skarpa podejrzewam ze wymaga jakiegoś o wiele lepszego zabezpieczenia,
nie wiem jak ja zabezpieczyć. Na pewno będziemy nawozić ziemie ponieważ jest jej mało na skarpie i znowu wyszedł an wierzch cały ten syf budowlany.


Chciałbym prosić o poradę:
- jak sobie radzić ze skarpami, jak ją zabezpieczać przez spłynięciem, czym obsadzać, jak gęsto itp.
W sumie naprawa skarpy to jedno ale mamy ciągle problem z odprowadzaniem wody z działki wiec będzie skarpa ciągle na tym cierpiała. Nie mamy we wsi kanalizacji, studzienek deszczowych wiec
tak naprawdę nie wiem co z ta woda robić. Za skarpa jest droga polna (co prawda wysypana kamieniami i jest używana przez sąsiada) ale nie wiem czy mogę tak po prostu przekopać działkę wsadzić rurę i zrobić odpływ wody na drogę. Myśleliśmy z mężem o magazynowaniu wody do
podlewania ale po ostatnich deszczach 400litow zbiornik to raczej chyba kpina. Zakupiliśmy taki zbiornik ale wody jest tak dużo ze nie jest w stanie się pomieścić. Dodatkowo czytałam ze można np ta wodę wykorzystać do oczka wodnego itp. Neistety jestem tylko analitykiem systemowym - nie znam sie na roslinkach , ogrodach -jedynie co uda mi sie w necie przeczytac - oto cala moja wiedza. Bardzo prosze o fachowa pomoc w temacie wody i skarpy (tematy niestety powiązane)...

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

pozdrawiam/Kasia z J...
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:44, 29 lip 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Pani Kasiu poprosimy chociaż o zdjęcia tego terenu. Może wtedy uda się cokolwiek doradzić, ale obawiam się, że potrzebna jest wizja lokalna, bo w tym przypadku nie da się "gdybać" tylko trzeba znaleźć optymalne rozwiązanie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Matka 23:49, 29 lip 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Będę śledzić podpowiedzi bo u mnie, jak wiecie, podobna sytuacja tyle że mam gliniastą skarpę bez tych budowlanych co prawda skarbów, ale przy wiekszych opadach też sie obsuwa
____________________
U Matki
kasiekp 10:44, 31 lip 2011


Dołączył: 27 lip 2011
Posty: 18
Witam serdecznie,

to ja właśnie mam ten problem ze skarpa który umieściła Pani Danusia.
Jak tylko przestanie padać podejdę do skarpy i zrobię zdjęcia.


pozdrawia/Kasia
____________________
Kasiek
kasiekp 19:55, 01 sie 2011


Dołączył: 27 lip 2011
Posty: 18
Witam Was serdecznie, pierwsze Bogda przepraszam ze tak wkopałam sie w Twoj watek- mam nadzieje ze mi wybaczysz, obserwuje tu blogi i wiem ze ludzie sa tu niezwykle zyczliwi. .
Dzis na szczescie przestalo padac i udalo mi sie porobic kilka zdjec mojej "skarpy". Jak wchdze w te tereny mojej dzialki to rece mi opdaja i jest to raczej przybijajacy widok. Dopiero zaczynam urzadzanie ogrodu wiec reszta nie jest tez zrobiona ale jakos tak tragicznie nie wyglada. Poza tym w reszte nie wlozylam jeszcze pracy i pieniedzy.


[img


Na tych dwoch ostatnich zdjeciach widac ze cala dzialka jest prosta jedynie konczy sie skarpa i tuz za skarpa jest siatka.




Skarpa jest obrosnieta trawa troche ale to dlatego ze mnie nie bylo miesiac czasu w Polsce plus ciagle padajacy deszcz.
Nie wiem czy teraz wykopac wszystkie roslinki, nasypac ziemi (jaka) , zlagodzic ta skarpe bardziej, sciagnac agro... zasadzic wiecej roslinek. Na niektorych zdjeciach widac jak calosc sie przesunela , porobily sie dziury, nawet pod wloknina sa dziury kt nie widac ale zagladalam tam .

Mam nadzieje ze cos uda nam sie wymyslic. Kasia
____________________
Kasiek
Gardenarium 10:12, 02 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ten wątek jest ogólny, dotyczy problemów ze skarpami. Bogda swój ogród ma Tutaj

Już patrzymy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:19, 02 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Kasiu, wszystko widać, tak jak mówisz trzeba wszystko wykopać, dowieźć ziemi i ładnie przegrabić. Do tego jest potrzebna ładna pogoda Niestety leje cały czas

Ale jak będzie to trzeba ją złagodzić, albo wkopać cokolwiek dla umocnienia, podkłady kolejowe, krawężniki, kłody drewniane czasem są dębowe, nie butwieją tak szybko.

Potem dla umocnienia skarp stosuje się siatkę. Wtedy roslinki mogą się ukorzeniać płożąc i tym samym umocnią skarpę i porosną szczelnie. Dobra jest irga "Ursynów", trzmielinki kolorowe.
Jałowce się starzeją i brązowieją szybko w środku, będą do wymiany, chyba że żółte. Niebieskie gorsze.

Włóknina nie pozwala się roślinom ukorzeniać. Usuń ją i daj siatkę plastykową.

Popatrz na ten wątek od 1 strony.

Pomysł na całkiem wielką skarpę

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies