Gdzie jesteś » Forum » Rośliny wodne » Nelumbo - lotos

Pokaż wątki Pokaż posty

Nelumbo - lotos

Gardenarium 10:57, 12 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ponieważ ukazała się fotografia nowej rośliny wodnej, postanowiłam założyć nowy wątek.

przemekg napisał(a)
Mariusz czy mógłbyś pomóc w identyfikacji tej rośliny o okrągłych dużych liściach znacznie wystających nad powierzchnię wody, rosnąca za liliami wodnymi.
Zachwyciła mnie cała ta aranżacja, jak również ta roslina , ciekawe czy przeżyłaby w naszym klimacie.


Lotos, tyle można powiedzieć nie widząc kwiatu. Nelumbo lutea pochodzi z Ameryki Północnej oraz Nelumbo nucifera z Azji - w zasadzie od delty wołgi do Japonii. Ten drugi często uprawiany jest w Europie zachodniej i południowej w klimacie nieco cieplejszym od naszego. W naszej strefie klimatycznej wstawiamy go do oczka gdy woda osiągnie 20*C, na zimę liście ścinamy i przechowujemy w chłodnej piwnicy (0 - 4*C) bądź w polu pod grubym okryciem liściowym i foliowym.
Uprawiam te dwa gatunki wymienione wyżej, nie jest łatwo osiągnąć ładne kwitnienie - trzy lotosy wydało w obecnym sezonie 14 kwiatów.
Ten kwiat wielu z Was już widziało na żywo, to jest moja fotka z dnia pobytu Ogrodowiska w Bolestraszyckim ogrodzie - jaki ten świat mały.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:58, 12 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja również podziwiałam tę roślinę w wielu oranżeriach Anglii czy Holandii, postaram się poszukać zdjęć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mala_Mi 11:06, 12 lis 2012


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Bolestraszycki lotos Też go oglądaliśmy
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Mariusz 15:29, 12 lis 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Z zaciekawieniem czytałem o Waszym spotkaniu, świetna relacja, szkoda tylko, że jeszcze wówczas nie wiedziałem o istnieniu forum Ogrodowisko, bo spotkalibyśmy się w Arboretum.
Gdyby ktoś chciał uprawiać lotosy we własnym oczku, to oczywiście służę pomocą.
Nelumbo nucifera

Nelumbo lutea
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
przemekg 16:19, 12 lis 2012


Dołączył: 20 gru 2011
Posty: 442
Widzę że z tego mojego zachwytu tą obcą mi rośliną nawet powstał nowy wątek
Tak czułem że to zbyt piękne aby było mało wymagające ale jak widać niektórym się udaje nawet kwiatów doczekać to może i mnie się uda, tylko najpierw muszę lotos zdobyć.
Mariusz wiem że roślina na fotce, którą pożyczyłem sobie od dobrego Kolegi nie jest z naszego kilmatu, ale czy jest możliwe aby zimując w piwnicy, domyślam się że świtłao nie jest konieczne, można się w oczku wodnym doczekać tak wyrośniętych dużych liści jak na tym foto, czy to raczej nie możliwe, bo mnie nawet i takie liście już by wystarczyły
Pisałeś że wystawiamy do oczka gdy temperatura osiagnie 20 stopni, to chyba dużo, w jakim terminie to w przybliżeniu wypada, czy to już początek lata?
Zastanawim się też jakiej głębokości powinno byc oczko dla lotosu.
____________________
U Przemka w ogrodzie
Mala_Mi 16:31, 12 lis 2012


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Jak w arboretum kwitną, to dlaczego nie w naszych oczkach?????
Mariusz.. pisz szybko coś o tym cudzie..... bo ja też kcem, muszę mieć
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Mala_Mi 16:32, 12 lis 2012


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Nawet liście... tylko skąd ja wezmę piwniczke........ mam tylko kotłownię, ale tam +15??
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
przemekg 16:42, 12 lis 2012


Dołączył: 20 gru 2011
Posty: 442
Ja się zakochałem w tej fotce chcę takie oczko, taki lotos i wszystko gdyby nie zima za progiem juz bym dół pod oczko kopał.
____________________
U Przemka w ogrodzie
Mariusz 17:31, 12 lis 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
przemekg napisał(a)
Widzę że z tego mojego zachwytu tą obcą mi rośliną nawet powstał nowy wątek
Tak czułem że to zbyt piękne aby było mało wymagające ale jak widać niektórym się udaje nawet kwiatów doczekać to może i mnie się uda, tylko najpierw muszę lotos zdobyć.
Mariusz wiem że roślina na fotce, którą pożyczyłem sobie od dobrego Kolegi nie jest z naszego kilmatu, ale czy jest możliwe aby zimując w piwnicy, domyślam się że świtłao nie jest konieczne, można się w oczku wodnym doczekać tak wyrośniętych dużych liści jak na tym foto, czy to raczej nie możliwe, bo mnie nawet i takie liście już by wystarczyły
Pisałeś że wystawiamy do oczka gdy temperatura osiagnie 20 stopni, to chyba dużo, w jakim terminie to w przybliżeniu wypada, czy to już początek lata?
Zastanawim się też jakiej głębokości powinno byc oczko dla lotosu.

Zamawiasz zimą w sadzawce.pl, sadzisz początkiem kwietnia w tunelu bądź szklarni. Do oczka wnosisz końcem czerwca tak aby woda przykrywała pojemnik - przy odrobinie szczęścia w połowie lipca zobaczysz pierwsze pąki.
Aby liście miały spore rozmiary pędzisz je od wczesnej wiosny nawozami azotowymi.

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 17:35, 12 lis 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
asc napisał(a)
Jak w arboretum kwitną, to dlaczego nie w naszych oczkach?????
Mariusz.. pisz szybko coś o tym cudzie..... bo ja też kcem, muszę mieć

Jasne że będą kwitły, tylko odrobina szczęścia i cierpliwości.
Najlepiej mieć cieplarnie, lotos w kotłowni źle się kojarzy, ale na pewno zimę przetrwa .
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies