Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Magnolia parasolowata - Magnolia tripetala

Pokaż wątki Pokaż posty

Magnolia parasolowata - Magnolia tripetala

Justyna 18:27, 17 lis 2012


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Magnolia parasolowata
(Magnolia tripetala)
Duże drzewo, o pokroju stożkowym, dorastające w naszych warunkach do 10 metrów.
Jej cechą charakterystyczną są wyjątkowe dłuże, jasnozielone liście, osiągające do 60 cm długości, które na wierzchołkach rosną parasolowato (nazwa).
Na uwagę zasługują również bardzo duże białe/kremowe kwiatostany o średnicy 25 cm.
Najlepiej czuje się na stanowiskach osłoniętych, półcienistych.
Nie lubi przesadzania, należy rozważnie wybrać jej stałe miejsce.
Glebę preferuje żyzną, lekko kwaśną (można poznać, odpowiedni odczyn po pojawiającej się na jej liściach lekko pomarańczowym błyszczącej poświacie).
Młode egzemplarze na zimę należy okryć. Strefa 6B.


rozwijają się pączki, Tripetala kwitnie od czerwca do początku lipca

charakterystyczny układ lisci




piękne, duże kwiatostany pojawiają się na wierzchołkach pędów


Jesienią liście przebarwiają się na żółto

odsłonę wzbogacają również piękne rubinowe owoce

Moje maleństwo

Szybko rośnie


Według mnie jedna z najpięniejszych magnolii. Zdecydowanie o egzotycznym wygladzie. Rosnąca u mnie roślina została wyhodowana z nasion pobranych z tripetali rosnącej w Wojsławickim arboretum.
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Gardenarium 18:40, 17 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Niesamowita historia, magnolia z nasion
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Justyna 16:14, 19 lis 2012


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Niesamowity, jest Pan Julek, od którego otrzymałam mój egzemlarz. Pobiera nasiona, jest świetny w stratyfikacji i pielegnacji młodych sadzonek. W taki sam sposób otrzymałam również sadzonkę paulowni.
Zachęcam przyjaciół ogrodowych, aby przyłączyli się do Ogrodowiska i podzielili się swoimi pięknościami i wiedzą! Mam nadzieję, że ich tu za niedługo zobaczymy.
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Milka 16:28, 19 lis 2012


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Całkiem spory okaz, jak na wyhodowany z nasiona; mnie one też zachwycają, a dodatkowo kierowałam się tym, ze na pewno nie przemarzną kwiaty; przebarwiają sie przepięknie, taki mosiądz ze złotem; żadna z moich 3 sztuk jeszcze nie kwitła;
ciekawa jestem okazów twoich znajomych

oto jej kolory

____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
anna_g 12:24, 12 sty 2013


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Kiedyś będą w jednej z pobliskich mi szkółek i ogrodów znalazłam pod drzewem bardzo specyficzną "szyszkę" - drzewo było przepiękne. Ogromne liście i te szyszki na nim. Przyznaję się do zupełnej ignorancji nie miałam pojęcia co to za okaz - jednak jedną szyszkę z nasionkami zabrałam ze sobą. Potem długo nie potrafiłam określić co to takiego mam chociaż szyszunia zdobiła mój parapet Dopiero oglądając jeden z odcinków "Maja w ogrodzie" dowiedzialam się, że to magnolia parasolowata tak mnie zauroczyła...
Przeczytałam o niej co mogłam i postanowiłam spróbować szczęścia i wysiać te nasionka wg tego co przeczytałam. Część z nich - po pozbawienie "skórki" posadziłam do doniczki i dałam w chłodne miejsce. Część - na razie jest u mnie w lodówce - i ok. marca wsadzę je do ziemi.
Marzy mi się, że chociaż jedno wykiełkuje - chyba bym skakała z radości
Magnolie są przepiękne (choć nie mam ani jednej w ogrodzie - ale w tym roku to się zmieni - takie są założenia - a parasolowata ujęła mnie oryginalnym wyglądem. Justyno i Irenko macie piękne maleństwa
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
Agania 20:51, 29 maj 2014


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Jestem zakochana w magnoliach....... tripetala, należała do jednych z pierwszych magnolii

w moim ogrodzie, wczoraj zobaczyłam na mojej parasolowatej magnolii pierwszy kwiat i chciałabym

Wam ogrodnikom go zaprezentować, to jest dla mnie wielka nagroda i wyróżnienie za miłość do magnolii




____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
anna_g 21:44, 29 maj 2014


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Agatko ale ładna jest Jak długo ją masz? Ile trzeba czekać aż taka będzie ??? Super kwiat - tylko dlaczego na samym czubku
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
Agania 14:31, 30 maj 2014


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
anna_g napisał(a)
Agatko ale ładna jest Jak długo ją masz? Ile trzeba czekać aż taka będzie ??? Super kwiat - tylko dlaczego na samym czubku


Aniu, moja magnolia rośnie już u mnie 5 lat, to jej pierwszy kwiat, nie wiem dlaczego na samym czubie zakwitła, tak się zawiązał ten jedyny pąk kwiatowy
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
frezja 19:36, 24 maj 2015


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313




mam ją 3 lub 4 sezon i dopiero dzięki tej stronie przypomniałam sobie jej nazwęmoja niska(ok,0,5m) i jakoś nie garnie się w górę ale chyba to i dobrze,bo jak zobaczyłam,że to drzewo będzie to zwątpiłam.Czy można ciąć?

doczytałam też gdzieś,że lubi kwaśną glebę i wilgotną..u mnie tego nie miała.
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Justyna 21:25, 25 maj 2016


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Yupi! Magnolia Tripetala zakwitła mi po 6 latach
Doczekałam się, ogrodnictwo uczy cierpliwości

____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies