Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Z czym posadzić tuje 'Smaragd'

Pokaż wątki Pokaż posty

Z czym posadzić tuje 'Smaragd'

Gardenarium 14:08, 08 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jodła koreańska jest bardzo wrażliwa (atakują przędziorki i choroby grzybowe) tak, że jak posadzisz to w jeden rok może się z tej jodły zrobić krzywy "szarakuł" i to będzie twój wybór. Nie chcesz sadzić świerków serbskich choć są ładne, zgrabne i nie chorują>? Twój wybór. Podaję to, co ładnie wygląda a nie to to co ładnie wygląda po posadzeniu, albo na obrazku, potem już nie.

W jodłach koreańskich także często się zdarza, żę marznie lub zamiera wierzchołek(przewodnik) potem rośnie takie nie wiadomo co, ni pies ni wydra, żadna z tego choinka. wywalisz i tyle albo będziesz patrzeć na takie coś. To moje zdanie nic nie narzucam, piszę jedynie moje doświadczenie z "ładnością" jodły. Masz tu najlepsze info na temat tego drzewa.

Podobne zdanie mam na temat sosny, jedynie sypiące się igłami "śmieciuchy" brzydkie, a formowane to już porażka, bo jak uformować drzewo któremu zamierają stare piętra a nie wybija ze starego drewna? Zostanie łysy pieniek, chyba że bonsai z tego zrobisz, ale to i tak nie to drzewo, nie ta długowieczność i nie ten efekt wizualny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Borbetka 09:22, 09 paź 2014


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Mam koreankę i rośnie jak chce. Wygięta tu i tam. Dziwadło. Druga za to wielka jest i zdrowa. Kupiłam jako drzewko na Święta, była niespodziewanie tania, jak na takiej wielkości drzewko. To chyba jednak jakiś mieszaniec jest. Zatem z jodłą koreańską loteria. Zgadzam się z Danusią powyżej.
____________________
borówcowy wizytowka
MagdaK 13:51, 10 paź 2014


Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 81
Dziękuję za odp. Kompletnie nie wykluczam świerku serbskiego, jest śliczny i głównie on może mi się kojarzyć ze Świętami chciałabym połączyć jakiś podobny iglak z serbskim, mam na myśli taki o srebrnym kolorze, ale jaki byłby najlepiej pasujący? również szybko rosnący i podobny wzrostem? Pisząc poprzedni post miałam na myśli Jodłę kaukaską, ale pomyłkowo napisałam koreańska... Koreańską mam jedną narazie, cikawe jak przeżyje zimę bo wsadzona do ziemi miesiac temu.
Z sosen mam tylko 3 Czarne, myślę jeszcze o kilku liściastych dla kontrastu, np Śliwa wiśniowa czy wiśnia piłkowana kanzan. Strasznie korci mnie również Miłorząb ale nie chciałabym żeby wyrósł mi olbrzymi. Mógłby mieć docelowo max 3-5m nie więcej, czy takie są?
____________________
Gardenarium 22:23, 14 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dzisiaj w C. Ogr.widziałam jodłę koreańską, którą chciała posadzić moja klientka, była tak jak pisałam, ugryziony wierzchołek a na dodatek jej szyszki stają się brązowe i "sypią się z nich" suche trociny, wygląda to okropnie bo cała góra drzewka jest brązowa jakby zasychała cała jodła. No i w srodku żółte igły, wygląda na niezdrowe i brzydkie drzewo iglaste, nigdy nikomu go nie posadzę, choćby mi dopłacali nie wiem ile.

Klientka powiedziała, już wiem dlaczego. Kupiła świerki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:27, 14 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sosny czarne po latach wielkie są, zabiją śliwę i wszystko co przy nich.

Wysokość 25-45 metrów, szerokość kilkanaście metrów, ciekawa jestem kiedy wytniesz.
Do miast, parków, ale nie ogrodów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MagdaK 15:32, 16 paź 2014


Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 81
Jak to zabiją śliwę? śliwa rośnie obok, no i jabłonki.
____________________
Gardenarium 00:00, 19 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sosna się rozrośnie i zagłuszy śliwę, podałam rozmiary sosny, tak zabiją sliwę, śliwa zacznie zamierać, zasychać będą gałązki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MagdaK 21:52, 20 paź 2014


Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 81
Mam pytanie odnośnie łączenia Żywotników Szmaragd z odmianą żółtą, np 5 Szmaragdów, 5 żółtych, i które z tych żółtych byłaby lepsza? Która najbardziej pasowałaby do Szmaragdów? Jantar czy Yellow Ribbon? a może Europe gold?

Może ktoś podpowiedzieć?
____________________
MagdaK 12:39, 24 paź 2014


Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 81
Nikt mi nie odpowiedział a ja musiałam już kupić tuje, kupiłam JANTAR i jak na razie jestem zadowolona, mam nadzieję ,że nie będę żalować, choć cena była spora tuje ładne, gęste.
____________________
Gardenarium 16:41, 25 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dobrze kupiłaś, to ładna tuja, ale ja jej jeszcze nie sadziłam, więc stąd brak podpowiedzi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies