Gdzie jesteś » Forum » Ważne informacje dla wszystkich » Postępowanie z trollem i niegrzeczne lub prowokacyjne wpisy

Pokaż wątki Pokaż posty

Postępowanie z trollem i niegrzeczne lub prowokacyjne wpisy

Gardenarium 14:24, 22 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Mam do Was ogromną prośbę o pomoc w redagowaniu tego wątku. Do tej pory nie było takiej potrzeby, ale taka sytuacja może się powtórzyć, a więc bądźmy na nią przygotowani i aby nie zaszkodzić nam samym i właścicielowi wątku - nauczmy się postępować rozsądnie.

Najpierw definicja zjawiska (Wikipedia)

Trollowanie (trolling) – antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla forów dyskusyjnych i innych miejsc w Internecie, w których prowadzi się dyskusje. Osoby uprawiające trollowanie nazywane są trollami.
Trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów czy też poprzez stosowanie różnego typu zabiegów erystycznych. Podstawą tego działania jest upublicznianie tego typu wiadomości jako przynęty[1][2], która doprowadzić mogłaby do wywołania dyskusji.
Typowe miejsca działania trolli to grupy i listy dyskusyjne, fora internetowe, czaty itp. Trollowanie jest złamaniem jednej z podstawowych zasad netykiety. Jego efektem jest dezorganizacja danego miejsca w Internecie[3], w którym prowadzi się dyskusję i skupienie uwagi na trollującej osobie.


Obrona przed trollowaniem


Nie karmić trolla


Najskuteczniejszą obroną przed trollowaniem jest całkowite zignorowanie wszelkich zaczepek trolla, w momencie gdy się zorientujemy, że mamy z nim do czynienia. O ile istnieje taka możliwość, administratorzy lub moderatorzy powinni blokować możliwość publikowania wiadomości, które można uznać za trollowanie i odpowiadania na nie. Kasowanie cudzych wiadomości wywołuje konflikt, gdyż jest powodem oskarżenia o cenzurowanie wypowiedzi, jest dodatkowym argumentem do podtrzymania konfliktu[2].
Zazwyczaj konsekwentne ignorowanie trolla skutkuje jego zniechęceniem i przeniesieniem się w inne miejsce lub całkowitym zaprzestaniem działalności. W praktyce jednak rzadko do tego dochodzi, ponieważ na forum bardzo często znajdą się jakieś osoby, które będą jednak z trollem dyskutowały i tym samym zachęcały do kontynuacji działalności. Dodatkowo niektóre trolle potrafią stworzyć wokół siebie krąg osób, które ich wspierają, chronią przed oponentami, podsycają dyskusję z udziałem trolla etc. – na szczęście jest to zjawisko czasowe, bo trolle swoim pogardliwym i nacechowanym wyższością zachowaniem w stosunku do tych osób, szybko je do siebie zniechęcają.
W slangu internetowym często mówi się, że trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.


Proszę użytkowników Forum o przeczytanie pod linkiem.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Trollowanie

http://www.rp.pl/artykul/62956,185201_Nie_karmic_trolla__.html?p=1

Nie dajmy się ponieść emocjom, bo o to właśnie chodzi.
Nie komentujmy, bo zbyt jaskrawe wypowiedzi mogą nam zaszkodzić.
Nie komentujmy także na innych wątkach niż ten w którym jest wpis, czyli nie prowadźmy "okrężnych" dyskusji.
Nie zawsze wpis prowokacyjny jest po to aby spowodować zadymę, ale bądźmy czujni.
To co zdarzyło się mnie, może się zdarzyć każdemu, pozwólmy zareagować najpierw właścielowi i jeśli będzie ona uważał, że należy powiadomić admina - niech to zrobi wysyłając link do mnie lub Ronina. Ale niech nie odpisuje na wpis.

Danusia (nie mogę sama sobie wkleić linku) wystarczy kliknąć na mój nick.

RONIN http://www.ogrodowisko.pl/wiadomosci/new?user_id=1

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
boguslaw_r_ 14:37, 22 lis 2012


Dołączył: 17 gru 2010
Posty: 2407
OK.
Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać.

Pozdrawki
____________________
dla przyjaciół Boguś * Ogród Bogusława * wizytówka
elzbieta_b 14:39, 22 lis 2012


Dołączył: 04 wrz 2012
Posty: 207
Po prostu udawajmy, że go nie ma.
____________________
Mały ogródek, a dużo przyjemności
Bogdzia 14:42, 22 lis 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Oczywiscie że pierwsza reakcja powinna należec do właściciela wątku ,a nastepne może już wcale nie będą potrzebne.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Gardenarium 14:57, 22 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Tu chyba chodzi także o to, żeby właściciel także nie reagował.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mala_Mi 15:02, 22 lis 2012


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Emocje nas ponoszą, trzeba je trzymać na wodzy....... dla dobra naszych relacji na forum.. jest sympatycznie i niech tak się zostanie
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Gardenarium 16:10, 22 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie o to chodzi Przestańcie.
Chodzi o osobę która pisze i znika.

No i właśnie to jest to..żeby każdy obraził się na każdego.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewalm 17:31, 22 lis 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Dokładnie. Jak Danusia napisała - Troll to nie jest ktoś o odmiennych poglądach. To jest osoba, która chce innych zdenerwować, a fakt jak danusiny przypadek wiele osób poruszył pokazuje jak łatwo to zrobić. Troll nie jest najpierw miły a potem paskudny, najczęściej jest paskudny od razu i jest nową osoba na forum. Albo wyskakuje z rzadka. Taka sieciowa specyfika.


Jak ktoś nie może wytrzymać nerwowo i już musi coś napisać, można też trolla obśmiać.
Można napisać
"Złapałem trolla - mam do oddania".
albo: odstąpię trolla, koszt przesyłki pokrywa nadawca
albo: trolla tanio sprzedam
albo: idzie ostra zima, trolle chowają się w ogrodach
albo cokolwiek innego śmiesznego i nieobraźliwego.

Ale najlepiej, absolutnie najlepiej, jest nic nie pisać, bo troll ignorowany zamiera. A już zwłaszcza na poważnie nie należy go traktować.

____________________
Ogródek na trzy lata
Bogdzia 17:35, 22 lis 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Gardenarium napisał(a)
Tu chyba chodzi także o to, żeby właściciel także nie reagował.


Czytałam.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
finka 18:53, 22 lis 2012


Dołączył: 05 maj 2011
Posty: 1502
Kochani, jak widzę i u nas pojawił się ten problem. Tak jak piszecie trolla należy ignorować i takie powinno być nasze ogólnoogrodowiskowe postanowienie. Nie odpowiadamy i już. Nie wdajemy się w żadne dysputy. Jak osoba, która wg nas faktycznie zatrollowała, to prędzej czy później sobie pójdzie (lepiej prędzej ) jeśli nie zatrollowała, to w końcu napisze coś mądrego i wszystko się wyjaśni.

Większość z nas zna się już po wielu spotkaniach i wiemy co nieco o sobie. Nikt z nas nie bawiłby się w takie gierki. Takie działanie jest celowe, ktoś znajduje sobie w tym przyjemność. Z kolei nowi forumowicze nigdy nie zaczynają od takich postów.i zawsze są miło witani.

Myślę, ze powinniśmy być powściągliwi w komentarzach i przysłowiowo "ugryźć się w język" niż rozpętać niemiłą dyskusję "o niczym", a jeśli zobaczymy, że komuś się nie udało i coś tam od siebie wtrącił i karmił tego trolla, to po koleżeńsku dajmy znać na pw takiej osobie (oczywiście grzecznie) żeby dała sobie spokój i nie karmiła trolla. To chyba najlepszy sposób.

pozdrawiam Was wszystkich
____________________
Marta /Finka/ Zielony Punkt - ogród Finki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies