Gdzie jesteś » Forum » Ogrodowa kuchnia » Potrawy wigilijne

Pokaż wątki Pokaż posty

Potrawy wigilijne

BarbaraM 10:10, 05 gru 2014


Dołączył: 16 lis 2012
Posty: 3701
To jest bardzo potrzebny wątek.
Na moim stole pojawią się nowości.Tradycyjne oczywiście
____________________
ogród ogrodniczki *** ogród ogrodniczki II
Magda70 09:37, 08 gru 2014


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
Anita1978 napisał(a)

Wklejam za Małgosię jej przepis ( chyba sie nie pogniewa, to dosłowny cytat)
Ryba jest pyszna!!! Taka sałatka! Też ja zrobię w tym roku!

Filet rybny (jakikolwiek moze byc mintaj, morszczuk, miruna bez skóry itp) smazymy w kawałkach ok 4x4 cm w ciescie nalesnikowym na oleju. Ciasto nalesnikowe na oko robie : jajko + maka + odrobina mleka zeby oblepiło rybe. Nie sole ciasta tylko zamiast tego dosypuje do smaku vegetę. Kroje w paseczki ogórki konserwowe, cebule i papryke konserwową. (na 1 kg ryby zuzywam 1 litrowy słoik ogórków, 1 cebule czerwona, 1 dużą cebule białą, 1 spory słoik marynowanej papryki. Warzywa pokrojone w paseczki mieszamy. Robimy zalewe w proporcji : szklanaka wody, pół szklanki oleju, mały koncentrat pomidorowy (ja daje wiecej troche bo lubie), łyżeczka soli, łyzeczka cukru, pól łyzeczki mielonego pieprzu, 2-3 ząbki czosnku (rozdrobnione), i biały ocet winny - ja próbuje zawsze i dodaje do samku - na tę ilośc to ok 4 łyzek octu ale musisz sama posmakowac. Na 1 kg ryby robię około 11/2 porcji zalewy,bo musi byc jej tyle żeby zanurzyła sie w niej całkowicie i ryba i warzywa. Układam w misce - najlepiej szklanej bo ładnie wyglada ale mozna tez w słoiku - dla dłuzszego przechowania - warstwami warzywa, kawałki ryby na przemian, wszystko zalewam ciepła jeszcze zalewą. Mozesz zrobic na 2 dni przed podaniem bo jak polezy w lodówce to jest smaczniesza. U mnie na świeta robie zawsze dla siebie na kolcje wigilijna, dla mamy, dla dzieci i dla szwagierki do słoika na wynos...potem zajadamy sie tą sałatką wszyscy całe świeta, czasem i ze 3 kg fileta tak robie...
Smacznego !"


Ooo tę rybkę tez polecam. Uwielbiam ją. I robię nie tylko na święta
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
Pszczelarnia 12:12, 08 gru 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
boguslaw_r_ napisał(a)
Z tych wszystkich pysznych potraw, dla porównania podam że:
od zawsze zupa grzybowa nie była niczym zabielana, ze śmietankaą jest wiele razy w ciągu roku a taka czarna tylko raz i ją się pamięta, poza tym jest z kaszą aldente nie z makaronem,
karp aby nie czuć go było błotem, namaczamy dzień wcześniej w mleku i w chłodne miejsce, wyborny,
Do pierogów z kapustą i grzybami tylko grzyby nie pieczarki jest to wigilia a pieczarki w ciągu roku,
Do smażenia ryb i polania pierogów olej rzepakowy kupiopny na rynku od przysłowiowej baby, smak niezastąpiony niczym innym, są to drobiazgi ale jak dodaję ząbek czosnku do rosołu tak dbam o tradycję innych potraw,
tradycja zanika jeśli zaczniemy zastępować ją to będzie tak jak z wędlinami kiedyś szynkowa czy krakowska w całym kraju była jedna jedyna dziś smakuje jak trawa bez smaku w każdym sklepie inna.
Pozdrawiam serdecznie.

Bogusławie,
albo olej lniany na zimno do maczania pierogów - pychota.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
boguslaw_r_ 12:21, 13 gru 2014


Dołączył: 17 gru 2010
Posty: 2407
Pszczelarnia napisał(a)

Bogusławie,
albo olej lniany na zimno do maczania pierogów - pychota.


Z olejem lnianym nigdy nie próbowałem ale jako kucharski napewno sróbuję, dziś zakupiłem na rynku żepakowy lnianego nie było ale się zainteresuję i napewno spróbuję, jak się orientowałem to w regionie Łódzkim nie ma oleju lnianego, mówię o rynkach nie o sklepach, ten z rynku jest matowy i żaden inny mu nie dorówna, taki olej jest nie pasteryzowany, w mojej rodzinie od zawsze.
Pszczółko pozdrawiam serdecznie.
____________________
dla przyjaciół Boguś * Ogród Bogusława * wizytówka
ewa004 17:41, 15 gru 2014


Dołączył: 29 maj 2012
Posty: 15264
Wątek spi a ja robę po raz pierwszy Wigilię
____________________
Ewa - Co z tym ogródeczkiem począć
Anita1978 17:49, 15 gru 2014


Dołączył: 04 lip 2012
Posty: 5840
Podam jeszcze przepis na barszczyk czerwony wigilijny, taki do uszek
Potrzebne bedą
Wywar warzywny ( włoszczyzna ugotowana na małym ogniu, tak chociaż godzinę, z dodatkiem soli, pieprzu ziarnistego , ziela angielskiego i liścia laurowego)
Wywar z grzybów suszonych ( to po prostu to co zostaje po ugotowaniu suszonych grzybków do pierogów )
1, 5 kg buraczków
Sól, pieprz, ziele angielskie, cukier.
Wywar warzywny przecedzony łączymy z wywarem grzybowym. Gotujemy. Wczesniej obieramy surowe buraki i ścieramy na tarce na grubych oczkach, solimy i cukrzymy ( 1 łyżeczka czubata cukru) odstawiamy aby puściły sok.
Do wrzącego wywaru warzywno - grzybowego wrzucamy buraczki, doprowadzamy do wrzenia ( nie wolno zagotować !!!!) na małym ogniu, zdejmujemy, przecedzamy, i doprawiamy do smaku. Takimbarsczyk ma niesamowity kolor! Polecam.
Do tego uszka z farszem wigilijnym pierogowym!
____________________
ogródek Anity
ewa004 18:04, 15 gru 2014


Dołączył: 29 maj 2012
Posty: 15264
Zanotowane

Dajcie przepisy na pyszne sałatki ,czy jakieś ciekawe przystawki
____________________
Ewa - Co z tym ogródeczkiem począć
malkul 14:10, 19 gru 2014


Dołączył: 07 wrz 2011
Posty: 21702
a ja w zeszłym roku pierwszy raz sprówałam zrobić barszcz wg Okrasy i od tego dnia to jest NAJ NAJ NAJ leszpszy barszcz czerwony!
Na stale wszedł do naszego menu , dzieciaki też go uwielbiają
a przepis jest tu
http://kuchnialidla.pl/product/barszcz-czerwony-z-uszkami-nadziewanymi-suszonymi-grzybami
____________________
Gosia - Ogród tworzę nowoczesny***Wizytówka - Ogród nowoczesny kokoszki
malkul 14:12, 19 gru 2014


Dołączył: 07 wrz 2011
Posty: 21702
I jeszcze robie makówki rokrocznie oraz taki rewelacyjny sernik który jest dla mnie kwintesencją smaku: http://www.mojewypieki.com/post/sernik-orzechowy
____________________
Gosia - Ogród tworzę nowoczesny***Wizytówka - Ogród nowoczesny kokoszki
malkul 14:15, 19 gru 2014


Dołączył: 07 wrz 2011
Posty: 21702
alinak napisał(a)



6--śledzie pod śmietankową pierzynką



Poprosze dokładny przepis
____________________
Gosia - Ogród tworzę nowoczesny***Wizytówka - Ogród nowoczesny kokoszki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies