Gdzie jesteś » Forum » Ogrodowa kuchnia » Potrawy wigilijne

Pokaż wątki Pokaż posty

Potrawy wigilijne

zuza12 15:03, 29 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2012
Posty: 1920
grupa_trzymajaca_grabie napisał(a)
U mojej babci jadało się na wigilię karpia zapiekanego z cebulą i grzybami. Robię go teraz ja, aby podtrzymać tradycję. Taki karp, zapiekany długo nabiera smaku i aromatu grzybowo-cebulowego. Nie muszę dodawać, że często robione są podchody do ostatniego kawałka.
Moja teściowa robi też gołąbki z ziemniakami i kaszą jęczmienną. Pyszne, choć dzieci za nimi nie przepadają. przepisy mogę podać jesli ktoś ma ochotę wypróbować.


Agnieszka, dawaj przepis na tego karpia.
____________________
Mój ogród - lekarstwem na całe zło
hanka_andrus 15:17, 29 lis 2012


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
zuza12 napisał(a)
No to czas na kolejne wspomnienia dzieciństwa. W moim domu są potrawy, na które czeka sie cały rok. Kompot z suszu przygotowujemy tylko raz w roku na tą specjalną wieczerzę:

KOMPOT Z SUSZONYCH OWOCÓW

suszone owoce:
jabłka,
gruszki,
śliwki (tylko nie kalifornijskie, bo wtedy to nie jest prawdziwy smak z dzieciństwa),
kilka moreli i brzoskwiń,
skórka z pomarańczy,
cukier

Suszone owoce, płuczę i zalewam przegotowaną wodą, zostawiam na noc. Na drugi dzień dodaję skórkę pomarańczową, cukier do smaku i gotuję około 20-30 minut. Podaję schłodzony.


____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
zuza12 15:22, 29 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2012
Posty: 1920
Dzięki Haniu za ilustrację do tego wątku.


Mam propozycję, żebyśmy uzupełniły później ten wątek o zdjęcia zrobionych potraw. Na przyszły rok jak znalazł.
____________________
Mój ogród - lekarstwem na całe zło
baraga1904 15:22, 29 lis 2012


Dołączył: 22 lip 2010
Posty: 6854
...kompot z suszu...uwielbiam ...zawsze robię...
dajana 20:55, 29 lis 2012


Dołączył: 23 sty 2011
Posty: 3750
hanka_andrus napisał(a)

No to czas na kolejne wspomnienia dzieciństwa. W moim domu są potrawy, na które czeka sie cały rok. Kompot z suszu przygotowujemy tylko raz w roku na tą specjalną wieczerzę:

KOMPOT Z SUSZONYCH OWOCÓW

suszone owoce:
jabłka,
gruszki,
śliwki (tylko nie kalifornijskie, bo wtedy to nie jest prawdziwy smak z dzieciństwa),
kilka moreli i brzoskwiń,
skórka z pomarańczy,
cukier

Suszone owoce, płuczę i zalewam przegotowaną wodą, zostawiam na noc. Na drugi dzień dodaję skórkę pomarańczową, cukier do smaku i gotuję około 20-30 minut. Podaję schłodzony.




Haniu twój kompot jest taki klarowny a ja zawsze mam mętny Od czego to zależy? może od śliwek.Co prawda nikt go w moim domu nie pieje bo nie lubią ale i tak go robię .
____________________
Czarodziejskie miejsce na ogród dajany[częśćII]
dajana 21:33, 29 lis 2012


Dołączył: 23 sty 2011
Posty: 3750
W moich stronach z których pochodzę w wigilię królują grzyby ,suszone borowiki .Pierwszym daniem głównym jest zupa grzybowa z własnym makaronem Czysta bez grzybów ze śmietaną ale mocna z wyczuwalną goryczką .Zupy robię dużo bo wszyscy na nią czekają .Drugim daniem są duszone borowiki z cebulą pokrojone w paseczki ,duszone na maśle klarowanym Pod sam koniec dodaje łyżkę gęstej śmietany .Trzecim daniem są pierogi z kapustą i grzybami .,po ugotowaniu lekko podsmażane (takie lubię najbardziej )Czwartym ,sandacz w piwie smażony na głębokim tłuszczu w cieście naleśnikowym Piątym ,filetowany karp smażony w tradycyjny sposób .Robię też kaszę jęczmienna ze śliwkami (pycha ) To takie dania główne których nie może braknąć Staram się aby potraw było 12 zgodnie z tradycją Zawsze jest dodatkowe nakrycie dla gościa .Nie może też braknąć makowca z duża ilością orzechów włoskich ,laskowych ,migdałów ,oczywiście na cieście drożdżowym. Rodzynek dodaje mało bo nikt ich u mnie nie lubi.Jemy tylko żurawinę.Robię też tort makowy który znika najszybciej Z tortem to nie ma nic wspólnego ale wygląda znakomicie a smakuje wybornie .Jeśli ktoś chce, mogę napisać wszystkie przepisy na moje potrawy .Lubię przygotowywać wszystkie potrawy ,ubierać stół i wszystko co z tym związane Nie lubię już momentu wigilii ,kiedy zasiada się do stołu a najbardziej dzielenia opłatkiem .To moje pierwsze święta we własnym domu Ustroję kominek schody drzwi wejściowe wianuszkiem Będzie tez prawdziwa choinka jak każdego roku i pięć dni wolego .To najbardziej mnie cieszy
____________________
Czarodziejskie miejsce na ogród dajany[częśćII]
grama 21:29, 13 gru 2012


Dołączył: 24 paź 2010
Posty: 771
grupa_trzymajaca_grabie napisał(a)
Zuza, ja też gotuję obowiązkowo kompot z suszu. Dodaję do niego mój sekretny składnik. Podzielę się nim z Wami po znajomości, chcecie?
Do gotującego się kompotu z suszu dodaję korę cynamonu. Kompot jest wtedy zupełnie inny w smaku.

No to ja też zdradzam sekret. Pozyskany od szefa kuchni w pewnej restauracj, bo nie wytrzymałam i musiałam zapytać. Do czerwonego czystego barszczu wrzućcie 2-3 goździki. Cudo.
____________________
Pozdrawiam-Grażyna.Zielono mi!
monteverde 21:33, 13 gru 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Korę cynamonową zawsze wrzucam a goździk daję 1 pozdrawiam wszystkie wigilijne kucharki i trzymajcie się i nie przemęczcie
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
barbara_kraj... 23:05, 14 gru 2012


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
A to jedna z moich potraw wigilijnych: grzyby w cieście naleśnikowym
Tu jest przepis: http://www.ogrodowisko.pl/watek/2338-placuszki-z-grzybami
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
monteverde 23:11, 14 gru 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Ja Basiu takie w cieście robię z kapeluszy prawdziwków, specjalnie na tą okazję zamrażam i na wigilię wyjmuję całkiem inny smak niż z suszonycha kapelusze zamykam w foliowe worki, ale odsysam z nich powietrze i zamykam torebki takim przyrządem na gorąco
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies