Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » W jakiej odległości sadzić?

Pokaż wątki Pokaż posty

W jakiej odległości sadzić?

Toszka 10:44, 06 cze 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Nie wiem co chcesz sadzić, ale odległość musi uwzględnić swobodne dojście (tak by nie połamać i zadeptać posadzonych roslin) na strzyżenie i co ważniejsze na czyszczenie środków z suchego - 2 razy do roku: wiosną i jesienią. To bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny wpuszczający nie tylko światło do środka, ale i powietrze co uchrania tuje przed chorobami.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Eleeri 10:55, 06 cze 2017

Dołączył: 06 cze 2016
Posty: 63
Sama jeszcze tak do końca nie wiem.
Podobają mi się hortensje, żurawki, hosty, rododendrony, azalie, różaneczniki
Tak to u mnie wygląda


także dostęp będę miała z każdej strony.

W ogrodzie oprócz roślin owocowych, mam lilaki, róże rugosa, krzewuszki, magnolie, wiciokrzewy, powojniki, Taki misz masz, ale ogród jest b. duży
____________________
Joanna Ogród Eleeri
Marcin2017 11:41, 21 cze 2017

Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 14
witam!
mam zamiar posadzić ok. 150 Smaragdów wzdłuż ogrodzenia. ma być w miarę zwarty żywopłot, więc odległość będzie ok. 60-70 cm i jakieś 60 od ogrodzenia. zdecydowana większość będzie od strony południowej, jednak jest to dosyć wietrzna strona, a z tego co czytałem Smaragd słabo znosi silne wiatry. czy zaryzykować i zobaczyć co z nich wyrośnie czy może wybrać inny gatunek?
Eleeri 09:34, 22 cze 2017

Dołączył: 06 cze 2016
Posty: 63
Marcin, ja co prawda nie mam jeszcze tui, ale maja sąsiedzi (160 szt). Mieszkamy na górce, gdzie ciągle wieje, często też wieje halny, nic się z ich tujami nie dzieje. Są wysokie, ponad 2m. tylko, że nie rosną w zwartym żywopłocie (nie wiem, czy to ma znaczenie). Rosną co 90 cm.
____________________
Joanna Ogród Eleeri
Marcin2017 10:04, 22 cze 2017

Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 14
dzięki, Eleeri, za odpowiedź.
wydaje mi się, że zwarty żywopłot może być jedynie bardziej narażony na przechylanie pod wpływem wiatru, ale na to powinno wystarczyć podparcie tujek z przeciwnej strony.
chodziło mi właśnie o samą wrażliwość Smaragdów na wiatr. ale skoro halny wytrzymują to i moje przeciągi też powinny wytrzymać.
Marcin2017 09:26, 23 cze 2017

Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 14
im więcej czytam tym mniej wiem...
moje tuje miały być wyłożone agrotkaniną, a z tego co czytam to zło wcielone.
potem miałem robić nawadnianie kropelkowe, ale raz, że są z nim same problemy, a dwa, że może jedynie rozleniwić korzenie, które dzięki łatwemu dostępowi do wody nie będą się rozwijać w jej poszukiwaniu.
chyba skończy się na tym, że wsadzę je w odchwaszczoną ziemię, podleję parę razy, ale szybko mi się to znudzi i po prostu będę patrzył jak same sobie radzą...
Eleeri 22:53, 24 cze 2017

Dołączył: 06 cze 2016
Posty: 63
To tak samo jak ja.
Im więcej czytam tym mniej wiem i nie wiem co zrobić ze swoimi tujami.

U sąsiadów szmaragdy rosną na szmacie (?) posypane, nawet nie przekompostowaną korą tylko taką prosto z tartaku.

Jak rozmawiałam z sąsiadką, to nie mieli i nie mają nawodnienia, tylko przez pierwsze 3 lata je nawozili.

Tuje są naprawdę piękne. Jutro zrobię fotkę.

Sama się zastanawiam jak sadzić swoje
____________________
Joanna Ogród Eleeri
Marcin2017 11:34, 27 cze 2017

Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 14
a skoro już o nawożeniu... czy i ewentualnie czym powinienem teraz nawozić? roślinki są młode, mają ok. 50-60 cm wysokości. jedni mówią żeby nawozić, byle nie po połowie lipca, inni żeby nawozić dopiero po dwóch tygodniach od zasadzenia, a następni żeby nie nawozić przez pierwszy rok czy dwa, bo sadzonki same muszą sobie poradzić. i kto ma rację? jak wsadzę teraz to załapię się na dwie pierwsze opcje (dwa tygodnie po posadzeniu i nie po połowie lipca), tylko czy jest to właściwe wyjście.
a nawóz jaki? specjalny do iglaków czy uniwersalny z azotem wystarczy?
dzięki za wszelkie rady.
KociaMama 14:15, 29 cze 2017


Dołączył: 16 lis 2015
Posty: 37
Marcinie, wszystkie odległości zaplanowałeś idealnie, wybrałeś niezawodne, bardzo ładne tuje. Nie zmarnuj tego! Tuje w pierwszym roku po posadzeniu nie potrzebują niczego oprócz wody i dość grubej warstwy kory. Włóknina będzie utrudniała prawidłowe korzenienie, nawozy spalą młode korzonki, za mała ilość wody je zabije.

Zamiast na włókninę wydaj hajs na podłoże - dobra ziemia, trochę kompostu, dobrej jakości kora. Podlewać lepiej rzadziej a większą ilością wody. Bezpośrednio po posadzeniu trzeba często a jeśli posadzisz większe rośliny przy letnich upałach to codziennie. Ja bym poczekała z sadzeniem do września. Kiedy się przyjmą wystarczy raz w tygodniu ale solidnie. Trzeba też systematycznie sprawdzać czy nie ma szkodników, czy nie chorują, bo osłabione przesadzaniem rośliny są podatniejsze na choroby.

Za rok dasz im pinivitu, biohumusu do iglaków i będą piękne
Jeśli będą w wietrznym miejscu tym bardziej nie popędzaj ich nawozami, lepiej, żeby przyrastały w swoim tempie i solidnie się korzeniły.
____________________
girek 20:37, 15 paź 2017

Dołączył: 05 paź 2017
Posty: 5
Mam pytanie dotyczące szerokości i głębokości bryły korzeniowej Smaragdów - docelowo. Wzdłuż fragmentu ogrodzenia niedawno wsadziłem smaragdy (ok. 130 cm, kopane z gruntu). Planuję wykonać dla nich rabatę szerokości ok. 60 cm w każdą stronę, wysypaną korą. Z jednej strony rabata będzie graniczyła z trawnikiem, w dodatku od tej strony muszę poprowadzić - dosyć płytko - rurę pcv 110 mm z odwodnieniem. W związku z tym mam takie pytania:

1) Trawnik koszę traktorkiem, mam zamiar prowadzić traktorek jednym kołem po trawniku a jednym kołem po brzegu rabaty (czyli ok. 50-55 cm od pnia smaragda) - czy nie grozi to uszkadzaniem korzeni?

2) Rurę PCV muszę ułożyć na głębokości od 0 do -20 cm (wysokość górnej powierzchni rury). Czy układając rurę w rabacie, ok. 50 cm od pnia drzewa, nie zablokuję jego bryły korzeniowej? Czy lepiej ułożyć rurę na głębokości od 0 do minus 11 cm czy -20 cm do -31 cm? Czy może lepiej przeryć trawnik i tam włożyć odwodnienie?

Z góry dziękuję za odpowiedzi
irek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies