Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » W jakiej odległości sadzić?

Pokaż wątki Pokaż posty

W jakiej odległości sadzić?

Gardenarium 10:48, 08 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Szerokość zależy od tego, czy rosły swobodnie i luźno czy były posadzone gęsto na lity szpaler. Luźno rosnące mogą mieć nawet do metra średnicy te dorosłe np. 30 letnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Karolinaz 10:47, 12 lip 2015


Dołączył: 10 lip 2015
Posty: 51
Witam, z góry przepraszam jeżeli piszę w niewłaściwym miejscu. Mam do posadzenia tuje szmaragd nie mogę tego zrobić na wiosnę bo mnie nie ma. Dlatego pytanie czy lepiej posadzić teraz czy dopiero po 5 listopada bo wcześniej nie będę mogła ze względu na to, że mnie nie będzie w kraju. Tuje są kopane z gruntu teraz jeszcze rosną i czekają.
____________________
Nasteczkapoczątek ogrodu u Nasteczki
Gardenarium 20:19, 16 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie można wykopać i żeby stały i czekały.

A czy po 5 listopada będzie odpowiednia pogoda i temperatura to nikt nie wie, bo jak skuje lodem to nie posadzisz. Trochę późno na przesadzanie. Jeszcze połowa października ok, ale po 5 listopada? nie wiem. Raczej za późno, mogą zmarznąć, nie ukorzenią się bo gleba zbyt zimna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
obasiao 13:42, 28 sie 2015

Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 2
Witam!

Jestem początkującą ogrodniczką. Niedwno posadziłam tuje szmaragd na żywopłot. Sadziłam je w odległości 60 cm od siebie oraz 30 cm od ogrodzenia. Teraz mam obawy, że te 30 cm od ogrodzenia do pnia tuj to za mało. Bardzo proszę o radę czy przesadzać czy zostawić jak jest.
marcin_stemp... 21:59, 08 wrz 2015


Dołączył: 15 kwi 2013
Posty: 64
30 cm od ogrodzenia to stanowczo za mało. Proponuję minimum 60-70 cm. Natomiast 60 cm od siebie to minimum, jakie się przyjmuje u "Samragdów". Jesli posadzimy rośliny za gęsto, zbyt szybko zaczną podbierać sobie wodę i skłdniki z podłoża i za kilka (kilkanaście) lat zaczną obumierać, albo przynajmniej bardzo słabnąć.
____________________
obasiao 14:17, 22 wrz 2015

Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 2
Dziękuję za odpowiedź. Trudno, nie będę już przesadzać 50- ciu tuj. odległość między nimi to 60 własnie. a 30 od ogrodzenia zostawił ogrodnik, sadząc pierwszych 10 szmaragdów.
Gardenarium 12:20, 24 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jeśli ogrodzenie jest ażurowe, to po prostu tuje przejdą do sąsiada. A ty nie stracisz miejsca na rabacie. Ja też bym tak blisko posadziła. Chyba że rabata szeroka a ogród wielki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marcin_stemp... 15:34, 24 wrz 2015


Dołączył: 15 kwi 2013
Posty: 64
Wszystko zależy od sąsiada .
Przepisy prawne mówią, że gałęzie, które przechodzą na działkę sąsiada, ten może obciąć (nawet na koszt włściciela roślin) lub wyznaczyć termin w jakim właściciel roślin powinien to uczynić.
Dobry i normalny sąsiad powie "fajnie też bedę miał żywopłot i to za darmo" , natomiast upierdliwy stwierdzi, że rośliny są zbyt blisko i nie może on korzystać ze swojej posesji w sposób, jaki by chciał i zabierają mu miejsce na działce i ... zawsze znajdzie powód.
____________________
Gardenarium 08:39, 26 wrz 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Niech przycina, ma prawo, tego my nie widzimy, sąsiad tylko sobie pogorszy. Jak mówię, wszystko zależy ile masz miejsca na rabatę. W małym ciasnym ogrodzie każde 30 cm na rabacie się liczy, bo możesz zmieścić jeszcze pasek żurawek czy wrzosów, a tak 30 cm bezpowrotnie stracona szpara na puste miejsce, które kiedyś się zapełni.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
renata_modrz... 14:00, 25 paź 2015

Dołączył: 31 sie 2015
Posty: 8
Witam, posadziliśmy tuje szmaragd ok. 2 miesiące temu i nie wiemy czy podlewać w taką pogodę jaka np. jest dzisiaj, w ogóle jak jesienią podlewać czy nie podlewać, proszę o pomoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies