Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » W jakiej odległości sadzić?

Pokaż wątki Pokaż posty

W jakiej odległości sadzić?

Gardenarium 18:45, 07 gru 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przykleić do tui
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
karolina_rg 13:55, 18 mar 2016


Dołączył: 10 paź 2015
Posty: 87
przeczytałam ten wątek, ale chcę się upewnić czy dobrze zrozumiałam
zamierzamy posadzić wzdłuż ogrodzenia z boku działki tuje, nie musimy się przed nikim osłaniać, bo sąsiadujemy z polem uprawnym... jednak musimy osłonić się przed wiatrem z pól bo wieje straszliwie... dzieci plac zabaw będą mieć w tej części i nie może na nie tak wiać

1. jako, że nie jest potrzebny nam szczelny żywopłot docelowo - to szmaragdy posadzić co 80cm? by był efekt takich pojedynczych lekko dołem połączonych jak urosną?
zamierzamy kupić takie min 100cm, a najlepiej 150cm hodowane w donicach... wszystko będzie zależało od ceny w szkółce

2. aktualnie działkę porasta na dziko perz, chwasty, trawa... jak najszybciej przygotować podłoże pod sadzenie? ręcznego wyrywania sobie nie wyobrażam (mam noworodka w domu i nie dam rady)... długość do obsadzenia to 40m... może wykopać 10-15cm ziemi z tym zielskiem i nawieść innej, którą potem przekopać z gliną (bo taką mam glebę na działce) potem wykopać dołki w które wsypię podłoże dla iglaków??
____________________
...chwasty mnie wykończą ... pierwsza rabata
Gardenarium 19:55, 18 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
1. nie wiem
2. w ogrodnictwie nie ma pojęcia jak najszybciej. W ogrodnictwie jest jak w życiu, nie można iść na skróty. Dlatego glebę pod ogród trzeba przygotować należycie, a wszelkie wskazówki znajdują się tutaj

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/294-jak-pozbyc-sie-chwastow-w-ogrodzie

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/294-jak-pozbyc-sie-chwastow-w-ogrodzie

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/300-przygotowanie-gleby-pod-ogrod

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/283-latwe-ogrodnictwo-jak-sadzic-drzewa-i-krzewy

To praca ponad siły kobiety więc wynajmij sprzęt i ludzi do zrobienia tego tak, jak trzeba.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Desre85 10:02, 28 mar 2016

Dołączył: 05 mar 2016
Posty: 4
Witam, zdecydowałam się na żywopłot z tuji. Będzie cięty formowany do max. 170cm, więc zapewne będzie to Smaragd, moje pytanko czy mogę przy sadzeniu wymieszać część podłoża z nawozem długo działającym osmocote? Nie popali mi młodych roślinek ?
Karol99 13:57, 28 mar 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Nie mieszaj z nawozem, nie nawozi się świeżo posadzonych roślin. Na razie tylko woda, dużo wody.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Gardenarium 15:36, 28 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Podłoże żyzne lekko kwaśne w dołek i żadnych nawozów a tym bardziej długo działających. ja w ogóle takich nie stosuję.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
karolina_rg 09:10, 30 mar 2016


Dołączył: 10 paź 2015
Posty: 87
Gardenarium napisał(a)
...w ogrodnictwie nie ma pojęcia jak najszybciej...


źle się określiłam - chodziło mi o najłatwiej najmniejszym nakładem siły mojej
ale już oddelegowałam męża do tego zadania


teraz chciałam się tylko dopytać:
szmaragdy wysokości 140-160cm w szkółce mają tylko kopane z gruntu, po wykopaniu owijają je w jutę i powiedzieli że z tym sadzi się to do ziemi
czy podczas wykopywania nie uszkadzają korzeni? jest szansa że przyjmą się takie szmaragdy?

widywałam w okolicy że umierają - bo robią się całe rude, takie suche czy to może być wina tego że uszkodzili korzenie własnie?

strasznie mi zależy na kupnie większych okazów, ale jak mają się nie przyjąć to kasa w błoto

edit
kupować te kopane czy szukać w doniczkach jednak ???
____________________
...chwasty mnie wykończą ... pierwsza rabata
Gardenarium 23:06, 30 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rozumiem.

Smaragdy kopane o tej porze to normalne, przyjmą się jeśli są dobrze wykopane, z odpowiednią bryłą ziemi i dobrze zabezpieczone, i nie za długo trzymane w takim stanie.

Dobrze posadzić, podlewać,

Widziałaś w okolicy brązowe bo ktoś posadził, nie podlał, a myślał że samo urośnie.
Nie uszkodzili korzeni, albo kupili badziewne albo nastąpił totalny brak pielęgnacji po posadzeniu.

Albo posadzili w podmokłym terenie, przykryli szmatą i nasypali kamieni.
Albo susza była totalna i nikomu się nie chciało podlewać, no bo po co? "przecież padało" hmm to częsta wymówka żeby nic nie robić.

Można kupować kopane., dobrze posadzić, podsypać conitorfu czy kompostu najlepiej. Wyściółkować korą sosnową przekompostowaną i podlewać, zraszać co jakiś czas.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/355-iglaki-sadzenie-i-pielegnacja
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nina 06:54, 01 kwi 2016


Dołączył: 25 kwi 2013
Posty: 85
Do kiedy odpowiedni jest czas sadzenia tui kopanych? Wiem,że wczesna wiosna,ale łapie się na to 1-2 tydzień kwietnia?
____________________
Gardenarium 07:50, 01 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Łapie się. Bo są w sprzedaży kopane.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies