Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Fitoremediacja czyli biorekultywacja i nie tylko

Pokaż wątki Pokaż posty

Fitoremediacja czyli biorekultywacja i nie tylko

Mazan 13:01, 27 cze 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Alicja169

Myślę, że najskuteczniejszą metodą będzie podlewanie. Podlewałem kilkakrotnie wyciągiem wrotyczowo-piołunowym pędraki, a przestały się ukazywać muszki, których było pełno w maju, szczególnie jakoś w czasie kwitnienia lilaka. Przy okazji kilka moich lilii i liliowców wyzdrowiało. Nie zwracałem na nie uwagi - miały wabić szkodniki - jednak chyba w ten sposób zwalczyłem szkodnika lilii. Można do tego użyć - jak podaje Toszka - decisu, gdyż larwy schodzą łodygami do ziemi aby się przepczwarzyć, by wiosną zaatakować.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
TUTEK 20:30, 09 sie 2017

Dołączył: 22 cze 2016
Posty: 76
zgłaszam się ponownie po prawie 2-letniej nieobecności
postąpiłem według Twoich wskazówek i zwalczyłem dżunglę nawłoci z pola
posiałem gorczycę później żyto ozime z wyką na wiosnę przeorałem obecnie jest jeszcze facelia z łubinem
wiem że tak szybko ogrodu nie stworzę i na prawdę nie wiem czy mogę tak w kółko bawić się z tymi poplonami? tak sobie myslę co za dużo to nie zdrowo
i nie wiem czy na zimę znowu żyto z wyka siać czy tylko przeorać to co teraz rośnie? sporo gliny tam mam ale i dużo dżdżownic obawiam się zeby nie zrobić czegoś niewłaściwego myślałem też o oborniku na zimę?
pole nie było uprawiane przez ok. 30 lat
a może tak jak radzi ogrodniczkom Toszka przeorać z korą tą gliniastą ziemię ok.1500m - nie zakwaszę jej i ile tej kory? po prostu chcę na razie tą ziemią się zaopiekować i uczyć się
zerknij proszę bo chęci mam gorzej z wiedzą
obecnie jestem na etapie studiowania złotego środka z wątku Toszki serio
pozdrawiam
Mazan 14:06, 12 sie 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
TUTEK

Proponowałem uprawę odchwaszczającą, ale zrobiłeś dobrze. Teraz, zależnie od koncepcji ogrodu, możesz zrobić tak, jak Toszka proponuje. Takimi ilościami kory gleby nie zakwasisz lecz tylko lekko ją rozluźnisz, co dobrze zrobi każdej roślinie choć są i takie, które wymagają naprawdę luźnej, łatwo się napowietrzającej gleby. Dżdżownice wskazują, że zawartość materii organicznej /próchnicy/ jest wystarczająca dla ich obecności i powinieneś dbać żeby się nie wyniosły, gdyż dobrze napowietrzają podłoże.
Korę należy przekompostować, surowa może być siedliskiem grzybów patogennych, a wśród nich opieńki. Lepiej przekonać się o tym na oddzielnym miejscu.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
TUTEK 22:56, 15 sie 2017

Dołączył: 22 cze 2016
Posty: 76
niezwykły jest portal i WY wszyscy pasjonaci
dziękuję za odpowiedź Mazan a tak miedzy nami to prawie jestem pewien że mam do czynienia z prof. naszego uniwersytetu przyrodniczego!
bo czytam twoje wątki a to jest wiedza uniwersytecka.
ale do rzeczy
powiem co mam na polu obecnie
rosnie wyka z facielą i łubinem - pieknie to rośnie wszystko ale rzeczywiscie nie moge poradzić sobie z ostem i pokrzywą
a juz nie długo musze to przeorać - kory nie mam a kompostowanie to troche czasu potrwa (sprzedaja kore w poblizu z okorowanych drzew)powiedz czy mam dobry tok myslenia: kupuję wywrotke zlewam wg toszki 5%mocznikiem i czekam z rok pamiętam co napisałes dawno temu (1m3 to 6-8 kg saletry amonowej)pobór azotu w przypadku nie kompostowanej i czekam.... a teraz czy po zaoraniu poplonów mogę nawieźć swieżego obornika na pole? tez juz kiedyś mówiłes jak się nie mylę 40 ton na hektar ziemi gliniastej jak to rolnik ma przeorac - głeboko czy płytko? a za rok tą korę - tak? podobno jest we wrocławiu kompostownia? może kupić kompost nie wiem czy sprzedaja ale jakby to sypnąć kompostem?
we francji jest taki ogród le jardin plume ilekroć o nim pomyślę to nowe energie powracają do dzialania i arne meynard drugi gigant ale to marzenia a wiec nierzeczywistość wiem od was czyli Ciebie Danusi i Toszki że najwazniejsza jest ziemia otulina dla serca rosliny czyli korzenia i na tym sie skupiam
dziekuje i pozdrawiam
Gardenarium 09:39, 16 sie 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zajrzyj Tutek tutaj

http://www.ogrodowisko.pl/watek/5377-le-jardin-plume
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
TUTEK 14:57, 16 sie 2017

Dołączył: 22 cze 2016
Posty: 76
dzięki Danusiu nie miałem pojęcia że tu na portalu on jest!
tu jest wszystko !!! tylko poszukać.....
jeszcze raz dzięki i dobrych dni
Toszka 12:17, 18 sie 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Tutek
Na oset (jesli mowa o tym konkretnym co to rzepy wkręca w psią sierść) jedynym sposobem jest ścinanie i nie dopuszczanie do kwitnienia i zawiązania nasion. Dwa lata systematycznego, na czas cięcia i roślina zanika.

Pokrzywę też trzeba skosić na czas i niestety najlepiej widłami przekopać usuwając kłącza. Wszystko, bez nasion spożytkuj na gnojówki do przekompostowania kory.

Korę można przeorać od razu z obornikiem (+mączka bazaltowa).
Kory nie proponuję tylko pod planowany trawnik. Tu lepszym rozluźniaczem będzie piach. Dużo piachu. Plus kompost. Ewentualnie przekompostowana mieszanka obornika z kompostem (+ piach).

Przekopana ziemia z obornikiem, korą etc. powinna uleżeć się co najmniej jeden sezon, bo potrafi bardzo osiąść. Po roku to widać, zwłaszcza jesli ogrodnik niecierpliwy i od razu sadzi.
Na tym samym etapie szykowania gleby jest Anka_. Z równie wielkim przyszłym ogrodem i z równie wielkim problemem gleby. Podpytuj ją o ilości obornika,kompostu i kory - raźniej ci będzie (w niedoli) jak dowiesz się ile poszło na pierwsze rabaty i jak wielką poprawę widać gołym okiem w kondycji gleby.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
TUTEK 21:16, 18 sie 2017

Dołączył: 22 cze 2016
Posty: 76

bardzo dziękuję Toszka - nasza muzo ogrodnicza!
postaram się nawiązać kontakt z anką
mączka już jest kora będziejak sypać tą mączkę bo to pył -maska potrzebna? - nie chcę zginąć marnie na polu
ale mam małą rabatkę tylko po to żeby rozpoznawać rośliny takie ogrodnicze przedszkole
Toszka 22:29, 18 sie 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jak będzie bezwietrznie to maska do mączki nie potrzebna, O!
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
TUTEK 09:48, 22 sie 2017

Dołączył: 22 cze 2016
Posty: 76
dzieki czytam ankę_
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies