Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Dżdżownice kalifornijskie

Pokaż wątki Pokaż posty

Dżdżownice kalifornijskie

gardney 22:56, 24 lis 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Ewo świetne filmy fajnie że zamieściłaś przyznam się że nie mam czasu szukać takich rzeczy, a jest mi potrzebne na czasie
ten pan w czarnym to wybrał te dżdżownice co do ostatniego kokonika ale on je głaskał
Ja również będę je trzymać w pojemnikach tylko że trzeba odpoweidnia wysokość 1 piętra dobrać no i tu jest dla mnie problem. Napisz jakie pojemniki zastosowałaś
Herbatka kompostowa to co innego to jest "wywar" z kompostu na bazie melasy i tlenu - pisze o tym Waldek727
a to co spływa to chyba biohumus, tak tylko zwracam uwagę dla przejrzystości wątku, żeby się nie pokićkało tym co szukają dopiero informacji o wermikomposście
Można w jednym rogu delikatnie podłożyć coś niewielkiego tak żeby w jeden róg piramidy pojemnikowej był spływ i nawiercić dziurkę przez którą będzie odpływ, a całość postawić na tacce. Niektóre pojemniki mają spadek do środka to nie trzeba będzie wiercić z boku i przechylać a tylko nawiercić na dnie i nieco unieść piramidę względem tacki
Ja materiał z kuchni zbieram tak:
odpadki zbieram do dużej zamykanej misy, codziennie wieczorem mielę je w urządzeniu do mielenia mięsa
taki zmielony materiał wędruje do zamykanego szczelnie wiaderka.
Co pewien czas mielone mieszam w tym wiaderku zeby dotlenić wszystko (nie wiem czy to potrzebne?). Za dwa trzy dni mam zamiar zrobić przeprowadzkę tylko pojemniki muszę dostosować odpowiednio.
Filmy mnie zaskodczyly nie wiedzialam że aż tyle papieru trzeba dać!

____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
gardney 23:15, 24 lis 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
szafka z niespodzianką
Nie bedę takiej miała ale wkleję jako ciekawostkę
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
gardney 23:29, 24 lis 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
urządzenie do przesiewania wermikompostu które można samemu zrobić o którym jest w powyższym tekście który tłumaczylam a nie umiałam zrozumieć tamtego fragentu
przesiewacz
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
waldek727 08:20, 25 lis 2014


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
gardney napisała:
Herbatka kompostowa to co innego to jest "wywar" z kompostu na bazie melasy i tlenu - pisze o tym Waldek727

Niestety ale muszę to zdanie sprostować ponieważ jest tutaj zawarty bardzo poważny błąd.
ANHK jest wyciągiem z kompostu.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
ewa_k 08:46, 25 lis 2014


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
taka szafka to fajna rzecz , ale ludzie maja pomysły.
Oglądając te filmy mam ochotę na eksperymenty w celu namnożenia dżdżownic, bo widziałam efekty ich pracy. Dla mnie lepsza struktura kompostu i co najważniejsze duuużo szybciej, a potrzebuję go bardzo duzo, bo ziemię mam słabą
____________________
Ewa
gardney 10:56, 25 lis 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Masz racje wyciąg, wywar jest gotowany
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
gardney 11:17, 25 lis 2014


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Kurcze rzeczywiście wstyd mi teraz za taki błąd, coś mi nie pasowało z tym wywarem dlatego dałam cudzysłów. Zawsze mi się mylą napar wywar i wyciąg mimo że logiczne nazwu, na szybko zawsze pokrece
Ewo mysle że jak Ci zależy na dużej ilości dzdzownic to nie można zapominać o azocie żeby im dostarczać. Najlepszy bylby przekompostowany obornik. Niektórzy ponoc zwilzaja mlekiem. Ważne żeby nie przedobrzyc ale nie pozbawiać je tego.
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
Mathildis 00:17, 01 gru 2014


Dołączył: 23 maj 2013
Posty: 4315
Gdy czytałam polskie, a w każdym razie po polsku, publikacje to zwróciłam uwagę, że wszędzie sugerowano by podawać dżdżownicom karton, i niezadrukowaną makulaturę a także, że dobrze by był to szary nie wybielony chemicznie surowiec. Natomiast na prawie wszystkich filmikach na youtubie (różnojęzycznych)osoby przedstawiające sposób zakładania/prowadzenia hodowli używały zadrukowanych gazet i białych kartek ksero.
Czy ktoś wie skąd ta rozbieżność?
____________________
Anka Leśne Wzgórze; "Everything we hear is an opinion, not a fact. Everything we see is a perspective, not the truth." Marcus Aurelius
ewa_k 05:51, 01 gru 2014


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
Bo tak jak zapewne ze wszystkim, w teorii najlepiej czysty karton, a w praktyce łatwiej dać gazety z niszczarki niż rwać karton. Myślę, że wszystko należy robić z umiarem. Jakby tych gazet nie trawiły, to by sie nie namnażały. Staram się dawać kartony porwane i zmoczone, ale nie zrywam z nich naklejek, czasami też daję gazety porwane jak mi się spieszy. Pod wpływem youtube wymyśliłam, że w pracy w niszczarce będe rozdrabniała gazety i taką porce będę im dorzucać co drugi dzień. Bo jednak sporo tego idzie.
____________________
Ewa
ewa_k 05:51, 01 gru 2014


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
Bo tak jak zapewne ze wszystkim, w teorii najlepiej czysty karton, a w praktyce łatwiej dać gazety z niszczarki niż rwać karton. Myślę, że wszystko należy robić z umiarem. Jakby tych gazet nie trawiły, to by sie nie namnażały. Staram się dawać kartony porwane i zmoczone, ale nie zrywam z nich naklejek, czasami też daję gazety porwane jak mi się spieszy. Pod wpływem youtube wymyśliłam, że w pracy w niszczarce będe rozdrabniała gazety i taką porce będę im dorzucać co drugi dzień. Bo jednak sporo tego idzie.
____________________
Ewa
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies