Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Dżdżownice kalifornijskie

Pokaż wątki Pokaż posty

Dżdżownice kalifornijskie

Toszka 22:43, 21 lip 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Można jaja uratować poprzez odłożenie na ok 4-5 tygodni gotowego wermikompostu w oddzielny pojemnik. W ten sposób wylęgną się młode które można przywabić świeżą porcją jedzenia w jednym, konkretnym miejscu. Trochę cierpliwości trzeba, ale się opłaca.

Można pojemnik zabezpieczyć przed nieproszonymi gośćmi nakrywając go szczelnie bibułą lub porowatym papierem.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
KasiaBawaria 14:31, 08 paź 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Od niedawna mam u siebe specjalna oslone z konopii, by odpadki nie wysychaly i zeby mialy dzdzownice ciemno. Podobno to tez ich przysmak.No sie zdziwilam, jak po 2 tygodniach masa dzdzownic zaczela mi to zjadac hehe.
Niektore odpadki daje w calosci, co jakis czas miksuje. I na to zmiksowane szczegolnie sie rzucaja.Zawsze przed kolejna warstwa daje kawalki opakowan po jajkach, a mase przykrywam kokosem.Nie wysycha,nie plesnieje i muszki sie nie pojawiaja.

Ostatnio spora ilosc kompostu dalam do siateczki po cebuli.Polozylam na nowa ''farme'' ze swiezym jedzeniem i po 2 tygodniach cala siatka kompostu byla wolna od dzdzownic


____________________
Zapraszam na kawe
KasiaBawaria 14:33, 08 paź 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
I jeszcze jedno- na swiezej masie
____________________
Zapraszam na kawe
Michal77 23:26, 09 paź 2015


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 44
widzę że rozpieszczasz swoje "pociechy" jak możesz
mówisz że przykrywasz kokosem? sprasowanymi matami kokosowymi czy jeszcze czymś innym?
Sprytny pomysł z tą siatką a przede wszystkim nie zabiera czasu.

ja w tej chwili głównie czytam - najczęściej redwormcomposting.com - skarbnica wiedzy na temat dżdżownic.
większość dżdżownic przeniosłem z kompostownika do kotłowni do pojemników. niech się trochę podtuczą i rozmnożą zanim wrócą na wiosnę z powrotem na zewnątrz. Różnica pomiędzy bracią z zewnątrz a pasionymi w środku była ogromna - te z zewnątrz wyglądały trochę jakby były głodzone


____________________
pozdrawiam Michał
KasiaBawaria 09:06, 10 paź 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Michal-kupuje normalne bloki sprasowanego kokosu (nie nawozone) bo ziemia kokosowa ma juz nawoz.On ma fajna strukture, potem kompost jest fajniejszy i fajnie regulujue poziom wilgoci.Nie ma takiej ciapki tylko kompost jest bardziej napowietrzony. Jeszcze dwa tygodnie i mi dzdzownice ta cala mate z konopii zjedza. A miala byc na 3 miesiace hahaha. W ogrodzie tez mam kalifornijki, przetrwaly poprzednia zime, teraz mam je na dwoch kompostownikach.Te w domu tez mam w kotlowni.Maja 23 stopnie i mnoza sie na potege.
____________________
Zapraszam na kawe
KasiaBawaria 09:08, 10 paź 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Ostatnio wlasnie o tych matach wyczytalam tutaj http://www.wurmwelten.de/wp/
To nie reklama, choc tam tez maja sklep ale nie mam z nim nic wspolnego Maja tez pare fimlikow.Sporo tego w necie jest.Ale glownie tez z anglo o niemieckojezycznych stron biore informacje.
____________________
Zapraszam na kawe
KasiaBawaria 07:58, 17 paź 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Z samego rana, po zapaleniu swiatla Na swiezym zarelku Strasznie sie namnozyly, mlodych jest niezliczona ilosc.


____________________
Zapraszam na kawe
Michal77 20:19, 19 paź 2015


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 44
Zainspirowany pomysłem Kasi postanowiłem go wykorzystać tyle że w "drugą stronę" - wyciągam dżdżownice z gotowego już kompostu do siateczki po cebuli.
A więc mamy siateczkę:


następnie napełniam ją "domowej roboty" obornikiem:



i wstawiam do pojemnika z dżdżownicami.
____________________
pozdrawiam Michał
KasiaBawaria 20:21, 19 paź 2015


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Michal -ja tak przenioslam hodowle do innego pojemnika.Co prawda nie uzylam obornika a gotowa mieszanke dla dzdzownic, kawe i zmiksowane odpadki owocow, ale rowniez zadzialalo.Ale jeszcze sporo ich w komposcie.Pomimo wczesniejszego ''przeglodzenia''.Jestes pewien ze obornik od koni nie odrobaczanych w ostatnim czasie?Zdaj relacje jak zadzialalo.
____________________
Zapraszam na kawe
Michal77 20:22, 19 paź 2015


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 44
po 24h mamy taki obraz:





a tu się rozbiegają po nowym pojemniku:

____________________
pozdrawiam Michał
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies