Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Najlepsza tuja (Thuja) na żywopłot

Pokaż wątki Pokaż posty

Najlepsza tuja (Thuja) na żywopłot

aneta230972 22:27, 01 sty 2013


Dołączył: 01 sty 2013
Posty: 831
Witam serdecznie.
Kilka godzin temu natrafiłam na ogrodowisko i jestem zachwycona skarbnicą wiedzy i pomysłów. I wygląda to tak,że gdyby mąż się nie zlitował nad maluchami to chłopaki poszli by spać z głodnymi brzuszkami .Nie często mi się zdarza takie zatracenie w lekturze więc domownicy przyglądają mi się z tym większym zainteresowaniem .
Od tygodni zastanawiamy się z mężem od czego zacząć zagospodarowywanie naszej ( 50 arów) działki. Nasze sąsiedztwo:z jednej strony pole, na którym każdego roku jest sadzone zboże , z drugiej strony sąsiad od którego niestety musimy się "odgrodzić" ponieważ nie jest zadowolony, że ktoś obok niego chce wybudować sobie wiekszy budynek ( no cóz taka mentalność tamtejszych ludzi) i z dwóch pozostałych stron mamy drogę ( jedna wojewódzka- duży ruch, druga- lokalna). Sporo kurzu. Działka to istna pustynia. Przez lata była tam sadzona kapusta . Ziemia gat.1- czarnoziem. Czyli nie jest żle. Podobno bo ja się na tym kompletnie nie znam. Na wiosnę zaczynamy budowę i potem przeprowadzkę. Będzie nam bardzo cieżko ponieważ teraz mieszkamy w domu otoczonym drzewami sadzonymi 30-40 lat temu. Dzieciakom mąż wybudował cudowny domek a raczej dom na drzewie (kasztanie), wokół domu pełno krzewów i kapitalnych miejsc na dziecięce zabawy. Trudno nam się będzie zaaklimatyzować w nowym miejscu Ale cóż decyzja podjęta nie ma co płakać, trzeba działac. I tutaj w końcu po przydługim wstępie moja prośba. Zastanawiamy się co wybrać na tzw. żywy żywopłot. Mam świadomość, że w ciągu roku nie będziemy mieli muru na 3 metry ale musimy już teraz zdecydować,żeby fajnie wszystko zaplanować. Suma sumarum mamy ok. 260 metrów do obsadzenia.
A może:Thuja Aerospicata? Zależy nam aby po latach był piękny, kilkumetrowy,żywy mur przez cały rok. A może jakies inne propozycje? Drzewa? Krzewy? Znajomy męża ma swoją szkółkę i poleca nam thuje smaragd ale nie jestem przekonana. To będzie spory wydatek i zależy nam na obiektywnej radzie i opinii. Uciekam czytać na temat ogródków warzywnych ponieważ taki planuję stworzyć na wiosnę a tutaj jest istna skarbnica informacji. Dziękuję i pozdrawiam.

Ps. Dla wszystkich zakochanych w roślinkach życzenia aby 2013 był wyjątkowo urodzajnym rokiem

Zdjęcia naszej działki tak dla lepszego wyobrażenia. Budynek będzie sie zaczynał ok 30m od wjazdu i 7m od lewego ogrodzenia (pole)

http://imageshack.us/photo/my-images/442/2012170.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/441/2012163e.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/19/2012175.jpg/
____________________
Aneta - Pustynia, która będzie kiedyś ogrodem
goniak 22:43, 01 sty 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Witaj Anetko
Jeśli zależy Ci na żywym, zielonym, wysokim murze to proponowałabym drzewa iglaste zamiast tradycyjnych tujek.
Pięknym drzewem jest świerk serbski, który posadzony w szpalerze stworzy fantastyczną a przede wszytkim naturalną ścianę zieleni.
Dodatkowym atutem serbów jest ich wąski pokrój oraz pozytywna reakcja na cięcie korygujące
____________________
Małgosia mój zielony świat
Sebek 22:43, 01 sty 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witaj serdecznie 260 metrów to duuuuuuużo tych szmaragdów by wyszło. Ja jednak nie proponuję tylko żywopłotu z iglaków, ale również krzewów liściastych. Taka jednorodna ściana będzie bardzo monotonna.

Z liściastych na żywopłot świetne będą berberysy, pęcherznice, derenie, krzewuszki i oczywiście graby i buki. Rosną szybko i potrafią nawet zimą zasłaniać dzięki plątaninie gałązek.

Z iglastych na pewno tuje, ale do tego mogą być świerki np.serbskie, choiny kanadyjskie - no i cisy, ale to już droga impreza

Oczywiście przy drogach posadź rośliny iglaste - no i koniecznie w tych miejscach, gdzie sąsiad ma na Ciebie widok.

Zajrzyj koniecznie do tych wątków

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1405-zywoploty-strzyzone-lisciaste

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1399-zywoploty-strzyzone-iglaste-inne-niz-cis
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 23:07, 01 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pytanie brzmi, najlepsza tuja na 260 m żywopłot więc najpierw na nie odpowiadam.

Skoro chodzi o jak najszybszy wzrost a jednocześnie żebyś mnie nie przeklinała za złą radę to nie polecam zwykłych Brabantów bo choć są najtańsze to jednak nie wyglądają ciekawie, szyszkują i śmiecą.

Aureospicata jest dobrym wyborem, sama też ją posadziłam w ogrodzie zimozielonym. Jest doskonałą do cięcia pionowego i poziomego, szybko rośnie, ma ładny kolor, jest "mięsista" i wspaniała.

Pewnie dostaniesz promocyjną cenę od znajomego szkółkarza. Sadź co 70-80 cm.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/2252-zimozielony-ogrod-przy-bialym-domu

Smaragd w zasadzie jest najlepszą tują do małych ogrodów bo jest wąska, ale nie za szybko osiągniesz efekt.

Poczytaj tutaj (dla odmiany dałam linki do artykułów)

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/334-zywoploty-iglaste-trwaly-element-ogrodu

Z liściastych polecam graba lub buka, one będą wysokie ale w Twoim przypadku nie o to chyba chodzi. Berberys jest za niski, pozostałe krzewy też nie dadzą wymarzonej osłony od sąsiadów.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/243-lisciaste-zywoploty-szpalery-i-tunele


Osobiście polecam w tym przypadku wyłącznie iglaste..



Oczywiście dla mnie najlepszy jest cis, ale to wersja droga, wolniej rosnąca, no i świerk serbski który posiadam w swoim ogrodzie.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aneta230972 23:36, 01 sty 2013


Dołączył: 01 sty 2013
Posty: 831
Dziękuję bardzo serdecznie. Dopiero skończyłam czytać jakie warzywko z jakim warzywkiem sie lubią lub nie a tutaj juz kilka cennych rad Przed momentem załączyłam też kilka zdjęć naszej działki tak dla lepszej orientacji "w terenie". Dużo tego wszystkiego jest. Musimy zasadzenie każdej roślinki dobrze przemyśleć,żeby póżniej wszystko razem fajnie wyglądało. W zasadzie to mój mąż tutaj powinien się udzielać a nie ja ponieważ to on wyssał z mlekiem matki zamiłowanie do kwiatów. Ja raczej jestem z tych konsumpcyjnych. Maliny ( już oczywiście posadziłam 30 sztuk w tylniej cześci ogrodu obok domku drewnianego), truskawki, warzywka itp. Wszystko co można zjeść Pierwszą rzeczą jaką chcemy zrobić na wiosnę to będzie żywopłot, ogródek warzywny i zasianie trawą tej części działki gdzie nie będzie prac budowlanych. Wygląda na to,że będę tutaj częstym gościem
____________________
Aneta - Pustynia, która będzie kiedyś ogrodem
Gardenarium 23:41, 01 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skoro tak, to proponuję załozyc swój watek i tam można prowadzić pamiętnik swojego ogrodu, może męża namówisz do udzielania się albo chociaż wklejania zdjęć kwiatów lub ogrodu?

http://www.ogrodowisko.pl/watek/new?forum_id=3

A konkretne pytania jak to o żywopłocie zadawaj w wątkach tematycznych.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aneta230972 00:52, 02 sty 2013


Dołączył: 01 sty 2013
Posty: 831
Dziękuję za zaproszenie. ) Napewno wkleję zdjęcia kwiatów jakie wyhodował mój mąż.
Już wkrótce założę swój wątek jak tylko zacznie się coś u nas na działce dziać Pora bardzo póżna a ja ciągle myślę A gdyby po lewej stronie (od strony pola) aż do końca posadzić świerk serbski a tuje smaragd lub aerospicata z prawej strony a na tylnim ogrodzeniu puścić jakieś wino lub bluszcz całoroczny czy coś innego? Boję się, że jak z każdej strony będzie taki mur po x latach to może to trochę dziwnie wyglądać. A zdrugiej strony mąż mi mówi dobrze- prywatność! Tylko czy będzie to dobrze wyglądało bo jednak dużo tego będzie? A potem jeszce dojdą drzewka owocowe, a patem mąż zacznie szleć z kwiatami.Ciężko widząc gołe pole zamknać oczy i wyobrazić sobie jak to wszystko kiedyś będzie.Ja tak nie potrafię. Mój świat to kuchnia tam mam wyobrażnię i mogę działac godzinami A tutaj nagle takie wyzwanie - inna bajka.Powiedziało się A trzeba..... Zabieram sie za szukanie szkółek w okolicy.
____________________
Aneta - Pustynia, która będzie kiedyś ogrodem
Gardenarium 15:30, 02 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dokleiłam zdjęcia, dla zobrazowania wystarczą te dwa.

Poćwicz wklejanie przez nasz automat



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 15:33, 02 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Winobluszczu nie sadź, to szybka przesłona ale trzeba potem z nią walczyć. No i ma tylko wysokość płotu, nic więcej
Pomysł z różnymi gatunkami na różne strony świata nie jest zły. Tam gdzie najwyżej - świerk serbski, potem go tnij tak jak ja wtedy zaahamujesz nieco wysokość.
Tam gdzie mają powstać domy, też świerk albo tuja Aureospicata. Smaragdy może od ulicy?

Prywatność i to szczelna jest w ogrodzie niezbędna, ja się bardzo z tego cieszę

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aneta230972 16:12, 02 sty 2013


Dołączył: 01 sty 2013
Posty: 831
No to mąż już się cieszy ( cytuję: mądra kobieta ) bo jemu pomysł z winobluszczem kompletnie nie przypadł do gustu On właśnie chce mieć: szczelnie.
Dziekuję za załączenie zdjęc tak jak należy. Próbowałam kilka razy ale mi nie wychodziło. Muszę się podszkolić bo już wkrótce chciałam załączyć kilka fotek
Od samego rana szukam info. na temat szkółek sprzedających iglaki w naszej okolicy. Juz mi mózg paruje. Musimy pojeżdzić i popatrzeć co i w jakim stanie mają. na dzień dzisiejszy pomysł jest taki:
po lewej stronie( patrząc od wjazdu) wzdłóż aż do końca posadzimy świerka serbskiego, po prawej stronie aż do końca tuję aerospicata. Problem mamy jeszcze z tyłem. Może też tuja?
____________________
Aneta - Pustynia, która będzie kiedyś ogrodem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies