Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Najlepsza tuja (Thuja) na żywopłot

Pokaż wątki Pokaż posty

Najlepsza tuja (Thuja) na żywopłot

kubakubik 23:38, 21 cze 2016

Dołączył: 13 cze 2015
Posty: 3
Moim zdaniem właśnie tuja jest najlepszym rozwiązaniem. Smaragd jest ładniejszym gatunkiem, prościej ją pielęgnować, no i dużo lepiej wygląda. Swoje kupiłem w szkółce, bardzo ładne egzemplarze mi się trafiły, teraz takie „ogrodzenie” się bardzo ładnie prezentuje.
Karol99 23:00, 23 cze 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
@Anila

Ja bym teraz wstrzymał sie do czasu az miną upały. Tym bardziej, że nie ma Cię na miejscu codziennie. Jak zmieni sie pogoda to możesz próbować. My przesadzalismy w lipcu i wszystkie ślicznie sie przyjęły. Jednak ciągle były podlewane i nie dopuszczalismy do przesuszenia bryły korzeniowej. A no i co jest bardzo ważne, bryła korzeniowa po wykopaniu nie powinna sie rozwalić.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Anila 11:21, 26 cze 2016


Dołączył: 03 maj 2016
Posty: 29
Dzięki Karol, tak też zrobię. To za duże ryzyko w ten upał je ruszać.
baf 10:05, 12 lip 2016

Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 4
Dzień dobry
Jestem tu absolutnie nowa, ale prześledziłam z wypiekami kilka wątków i jestem zachwycona tym forum!
Potrzebuję porady, bo nie wiem, czy myślę w dobrym kierunku.
Chcę odgrodzić się od sąsiadów, wzdłuż działki (ok. 20m ogrodzenia). Chciałabym uzyskać w miarę zwarty żywopłot, ale niekoniecznie bardzo wysoki. I raczej wąski w miarę możliwości. Ponieważ zamierzam zajmować się nim sama, chciałabym zminimalizować prace pielęgnacyjne.
Po przeczytaniu wielu informacji pomyślałam o tujach europe gold, bo pisze się o nic, że rosną dość szybko i dorastają maksymalnie do 3 metrów, poza tym są dość wąskie i mają kolumnowy pokrój. Chciałam kupić sadzonki 50-60 cm o posadzić je co 50 cm.
Tyle teorii. Teraz pytanie Czy te tuje faktycznie są stosunkowo wąskie i czy rzeczywiście rosną w miarę szybko, ale nie osiągają bardzo wysokich rozmiarów?
Myślałam też, żeby trochę urozmaicić ten żywopłot i posadzić np. do części ogrodowej jedną odmianę tui, a w części ogrodowej - inną.
Spodobały mi się też tuje can-can. Podobno rosną do podobnej wysokości jak europe gold, są pięknie zielone, ale spotkałam się gdzieś z informacją, że rosną znacznie wolniej i że są szersze.
Tak więc jestem pełna wątpliwości i bardzo proszę o poradzenie laikowi
baf 10:16, 12 lip 2016

Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 4
Właśnie przeczytałam jeszcze o odmianie Smaragd Witbond. Piękny szmaragd, ale rośnie wolniej i chyba dorasta do mniejszych rozmiarów? Ech, za dużo tego wszystkiego, trudno się zdecydować :/
KociaMama 12:07, 12 lip 2016


Dołączył: 16 lis 2015
Posty: 37
Widziałam tuje europe gold - jeśli lubisz żółty odcień na tujach to będą Ci odpowiadać. Latem nie są mocno żółte, zielenieją. Pokrojem są odrobinkę bardziej "baryłkowate" niż szmaragdy ale nieznacznie. Nie widziałam ich jesienią ani zimą więc nie wiem jak wyglądają w tym czasie.

Dla mnie "zwykłe" szmaragdy są najładniejsze. Czysta, piękna zieleń, bezproblemowo sobie rosną, wąziutki zwarty żywopłot można z nich łatwo zrobić. Ludzie czasem mówią, że są "oklepane" ale na prawdę są ładne i nie bez powodu takie popularne.
____________________
kamikaze111 13:49, 17 lip 2016

Dołączył: 09 maj 2016
Posty: 52
W zeszłym roku wyciąłem stare paskudne tuje. Nie wiem co to nawet było ale jakieś wielkie dzikie paskudztwo. Założyłem nowy trawnik i czas na dalsze prace. Wycięte tuje odgradzały mój ogród od nieutwardzonej drogi z której trochę się kurzy. Chcę wzdłuż 35m płotu (siatka powlekana) nasadzić jakieś krzewy które odizolowałyby ogród od drogi i działki sąsiada na której jest składowisko starych maszyn.
Chciałbym uniknąć sadzenia tuji ale sam już nie wiem.
fajnie byłoby uzyskac taki efekt:

Gardenarium 07:26, 18 lip 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli nie chcesz zrobić żywopłotu z yui, pytaj w innych wątkach. Mamy takie:

http://www.ogrodowisko.pl/forum/search?utf8=%E2%9C%93&q=%C5%BCywop%C5%82oty&search_in=topics&commit=Szukaj

Z czego zrobić żywopłot?

Mamy z kolei artykuły i są tam podane gatunki dopbre na żywopłoty. Na pewno coś wybierzesz. To co pokazujesz da się zrobić zarówno z roślin iglastych innych niż tuja, a także z roślin liściastych jak. grab, buk, irga błyszcząca, ligustr, klon polny itd.

http://www.ogrodowisko.pl/tag/zywoploty
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
baf 08:02, 18 lip 2016

Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 4
Dziękuję KociaMamo Właściwie chyba już się zdecydowałam jednak na szmaragdy. Najwyżej będę je przycinać poziomo. Zastanawiałam się tylko, czy rosnąc obok sady nie będą za bardzo konkurowały z wiśniami i czereśnią. Pani w szkółce powiedziała mi, że na pewno nie, więc chyba pozostaje mi jej uwierzyć i sadzić
KociaMama 12:27, 18 lip 2016


Dołączył: 16 lis 2015
Posty: 37
Nie spiesz się tylko z tym cięciem. Daj im rosnąć po swojemu. Może się okazać za jakiś czas, że własnie ich naturalny pokrój to jest to czego potrzebujesz

One fajnie wyglądają posadzone na granicy kontaktu, gdzie się stykają ale nie wchodzi jedna w drugą głęboko - wyglądają jak kredki w pudełku albo świece ustawione obok siebie. Gładką ścianę też można zrobić sadząc bliżej i przycinając, wtedy do sadzenie lepiej wybrać młodsze drzewka. Rozważ sobie jaki efekt najbardziej Ci odpowiada i powodzenia z sadzeniem

Tuje nie są wymagające więc konkurencji sadu bym się nie bała. Na ile one mogą wpłynąć na sad? Nie wiem - gdyby były bardzo blisko to pewnie coś tam składników pokarmowych i wody by sobie wyciągnęły.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies