Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

Pokaż wątki Pokaż posty

Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

Magda70 18:26, 09 mar 2015


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
Ja do moich skrzyń dosypalam wczoraj własny kompost i przekopałam
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
Malgosik 19:27, 09 mar 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Tylko co w tym miejskim komposcie siedzi. Nie mam pewnosci. Czy jestem zbyt sceptyczna?
____________________
Ogród na glinie
iwonav23 15:09, 10 mar 2015


Dołączył: 01 kwi 2013
Posty: 156
Dzisiaj byłam na "wycieczce" w kompostowni miejskiej.
O dziwo na terenie nie ma przykrych zapachów. Pokazano mi najpierw hałdy
trawy, liści, gałęzi i tzw bio z worków oraz roślinne resztki z targowisk.
Leżą od jesieni i są stopniowo przerabiane maszynowo przez dwa tygodnie bez żadnych dodatków. Temperatura podczas przerobu sięga nawet do 80 stopni Celsjusza. Potem wysypują na pryzmy, a w miarę potrzeb pakują w worki jako nawóz Próchniaczek. Cały proces produkcji kompostu trwa 3,5 miesiąca.
Wiadomo, w mieście sporo samochodów i zakładów przemysłowych, więc zielone, chcąc nie chcąc wbudowują w siebie to co dostają wraz z powietrzem.

Specjalnie pytałam czy nie korzystają do produkcji kompostu z zawartości zasobnika z oczyszczalni miejskiej. Otóż, kompostownia nie ma nawet styczności z terenem oczyszczalni, choć są niedaleko od siebie.

Pracownicy zaznaczają, że nie poleca się tego kompostu do warzywników i zasilania łąk i pastwisk. Ale np pola pod buraki i zboża można zasilać. Trawniki i kwietniki przede wszystkim.
Może się to przyda.
____________________
Pozdrawiam. Iwona
AnnaCh 22:58, 12 mar 2015


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Witam, na Ogrodowisku zalogowałam się dopiero teraz, ale przetrząsnęłam już nie jeden wątek Uwielbiam roślinki i grzebanie w ziemi, niestety praca, dom i dzieci zabierają mi dużo czasu i na ogródek mało zostaje. Do tej pory miałam tradycyjny warzywniak, jednak nie dawałam rady z utrzymaniem go w porządku, mimo wszystko warzywka swoje były i cieszyły. Teraz mam jeszcze bardziej ograniczony czas, bo mam małego synka. Szukałam czegoś, co mi trochę ułatwi pracę i wierciłam dziurę w brzuchu mężowi o skrzynie już jakiś czas. W końcu trochę słońca dziś było, deski z tartaku przyjechały, ja pomalowałam, a tata z mężem złożyli. Na razie dwie jedna mniejsza, druga duża na truskawki i poziomki mojej córki. Na zdjęciach widać pierwotny kształt mojego warzywniaka, teraz mąż musi jeszcze wyrównać teren, wypoziomować skrzynie i nasypać do nich zawartość. W tym roku będą jeszcze 3 takie mniejsze, w przyszłym jeszcze kilka. Między skrzyniami u mnie będzie trawa, przerwy zostawione tak, żeby mąż mógł kosiarką przejechać. Pozdrawiam Ogrodowisko i forumowiczów. Mam nadzieję, że będę tu stałym gościem.
____________________
Ania - Malutki pod lasem
Niania 21:39, 29 mar 2015

Dołączył: 08 lis 2014
Posty: 8
Witajcie. Zostało mi trochę resztek z deski kompozytowej na taras- czy nadaje się ona do zrobienia skrzyni na warzywa?
____________________
anczaj 14:46, 30 mar 2015

Dołączył: 11 kwi 2014
Posty: 84
Jak uszczelnisz od środka folią to ja bym użyła.
____________________
Anczaj
Krosagro 14:49, 10 kwi 2015

Dołączył: 12 sie 2014
Posty: 15
Oprócz tego do przedłużenia okresu uprawy różnego rodzaju roślin, owoców i warzyw stosowane są tunele foliowe, ogrodowe i ogrodnicze, które neutralizują niekorzystny wpływ warunków pogodowych, takich jak: niskie temperatury, silny wiatr, duże opady śniegu, deszczu czy grad.

____________________
kachat 09:06, 12 kwi 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Czym zaimpregnować drewno użyte do zbudowania skrzyń na warzywa? Skrzynie nie będą od środka niczym wykładane, żadną folą itp. Czytałam o pokoście lnianym, że jest najlepszy, ale mamy akurat sadolin - może być..?
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
waldek727 09:33, 12 kwi 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Pokost lniany kładziony na gorąco penetruje i zabezpiecza przed wilgocią głębszą powierzchnię deski. Służy zarówno jako impregnat jak i podkład przed nadaniem desce koloru. Sadolin jest bardzo dobrym środkiem do zabezpieczania drewna i uwypuklania słojów tylko powierzchownie.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
kachat 09:41, 12 kwi 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Waldku, czyli że co..? Który wziąć? Nie chciałabym po roku skrzyń wywalać i też nie chciałabym się truć warzywami karmionymi impregnatem toksycznym... Czy impregnaty przechodzą z czasem do gleby i dalej do warzyw..?
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies