Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Santolina

Pokaż wątki Pokaż posty

Santolina

ArturPoniato... 22:00, 05 lut 2011


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 49
Roślinę odkryłem projektując prezentowaną rabatę. Ziemi nie było za dużo pod spodem garaż.



Santolina cyprysikowata to ta srebrna między kostrzewami a irysami.
Santolina rozmarynolistna kwitnie na żółto.

Zimuje od dwóch lat. Kilka podzieliłem i rosną w moim ogrodzie po zimie są trochę płaskie od śniegu ale nie dzieje się im nic złego nie marzną. Polecam w zestawieniach z lawendami. Santolina pachnie samą sobą a podczas cięcia (które uwielbia) rozpływa się znakomita won.

Przede wszystkim należy zapewnić jej odpowiednie warunki - Dobre nasłonecznienie, przepuszczalne podłoże ( podłoże jest bardzo ważne, zalanie roślin jest często bardzie dotkliwe niż dłuższe przesuszenie).


Widok wiosenny:



____________________
Gardenarium 23:37, 05 lut 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ładnie skomponowana rabata, świetnie współgra ta kolorystyka z cegłami szarymi.
Na pierwszym planie chyba jest Stachys lanata (czyściec wełnisty) a santolina to te szare krzaczki z małymi kropeczkami. Czy masz zbliżenie tej rośliny?

Ja znalazłam bez kwiatków. Santoilna cyprysikowata z lewej. Żółta to macierzanka cytrynowa.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ArturPoniato... 09:38, 06 lut 2011


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 49
Ścianę wykorzystałem jako tło, zazwyczaj mamy do czynienia z gładką elewacją natomiast cegła daje wzór nawet jak jest powtarzalny, to tło z cegły daje bogatszy odbiór.

Co do samej kompozycji, starałem się aby była atrakcyjna przez cały rok.

Tak, oczywiście to są czyście wełniste znalazłem fotkę w okresie jak kwitną z lawendami:



Nie posiadam lepszych zdjęć z santoliną rabatka przeżyła dopiero drugi sezon.

Fajna ta macierzanka . Czy masz może zdjęcie w dalszej perspektywie santoliny i macierzanki? Fotka chyba była zrobiona przy małej ilości słońca żółć macierzanki jest bardzo ostra.


____________________
Gardenarium 20:59, 06 lut 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie ma innej fotki, szukałam. To zdjęcia z targów, a w halach nie ma światł dobrego faktycznie, tak wychodzi. Lubię srebrne rabaty, jak na Twoich zdjęciach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ArturPoniato... 18:26, 07 lut 2011


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 49
Faktycznie jak przeglądam zdjęcia z targów to dużo odrzucam ponieważ nie wychodzą

Ja też bardzo lubię srebro, mam jeszcze jedną srebrną roślinę na oku artemisię (Bylicę).


Znalazłem fotografię tego fragmentu ogrodu wykonaną późnym latem proszę się inspirować do woli



____________________
Joku 18:49, 07 lut 2011


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12033
Piękna srebrna rabata. I dużo moich ulubionych roślin.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
ArturPoniato... 19:00, 07 lut 2011


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 49
Podpisałem santoliny:

S. rozmarynolistna szykuje się do kwitnienia

____________________
monteverde 19:50, 07 lut 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
bardzo ładnie wyszła ta rabata z budleją i zebrinusem)
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
ArturPoniato... 20:35, 07 lut 2011


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 49
P.Anno i P.Jolu cieszę się że rabatka znalazła wasze uznanie

Na początku miałem zamiar wkomponować w rabatkę perovskie które uwielbia właścicielka pięknie kwitną. . . Ale jak mawiał Piet Oudolf – „rośliny do ogrodu trzeba dobierać nie według tego jak kwitną, ale jak umierają”

gardenarium napisał(a)


Ja znalazłam bez kwiatków. Santoilna cyprysikowata z lewej. Żółta to macierzanka cytrynowa.



Na moje wyczucie Santolina rozmarynolistna będzie lepiej wyglądać z macierzanką cytrynową, S.cyprysikowata blado wypada przy tej żółci.
____________________
monteverde 21:34, 07 lut 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
takie łagodne przejście , a perovskia musiałaby być pod samym murem, bo jest wysoka))
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies