Gdzie jesteś » Forum » Rośliny wodne » Oczeret - Schoenoplectus

Pokaż wątki Pokaż posty

Oczeret - Schoenoplectus

Mariusz 13:18, 10 lut 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Pozwolę sobie zaprezentować dwa bardzo ciekawe oczerety dostepne na naszyn krajowym rynku. Bardzo ładnie prezentują się w oczku wodnym, przy żyznym podłożu tworzą gęste średniej wysokości kępy. Na szczególną uwagę zasługuje oczeret sztyletowaty.
Zapraszam do zapoznania się z tym i bardzo podobnym oczeretem amerykańskim.

Oczeret sztyletowaty Schoenoplectus mucronatus

Bylina kłączowa o trójkanciastych pędach. Kwiatostan tworzy kilka jajowatych, zaostrzonych kłosków skupionych w główki.
W Polsce odnotowana była na kilku stanowiskach. Naturalne rośnie na mokrych łąkach, często okresowo zalewanych, w strefie zbiorników wodnych o żyznych glinach, w podłożu mezo- i eutroficznym. To roślina zagrożona wyginięciem, nie była jednak objęta ochroną gatunkową.

W związku ze zmianą przepisów końcem 2014, Oczeret sztyletowaty Schoenoplectus mucronatus stał się roślina ściśle chronioną, tak więc początkowy wpis o braku ochrony w pierwszym poście jest nieaktualny.

Przydatność do uprawy w oczku wodnym jest duża. Pięknie wygląda w kompozycjach, może też rosnąć jako soliter. Dobrze rozrasta się bezpośrednio w podłożu jak i w pojemnikach. Jest dostępna w handlu.
Nie na wszystkich siedliskach roślina wykazuje pełną mrozoodporność.


Bliżej jesieni


Oczeret amerykański Schoenoplectus americanus
W naturze wymarły
Tak jak oczeret sztyletowaty, to bylina o pełzającym kłączu i trójkanciastym pędzie.
W sprzyjających warunkach dość ładnie i szybko się rozrasta tworząc niewielkie zbiorowiska. Decydujący wpływ ma tutaj żyzność podłoża.
Roślina pasuje do naturalistycznych zbiorników wodnych. W korzystnych warunkach osiąga ponad 60 cm wysokości i tworzy urocze zbiorowiska. Przydatność do uprawy kontenerowej jest mała – nie trzyma się miejsca, nie tworzy tak zwartych kępek jak oczeret sztyletowaty.
Na mniej korzystnych siedliskach jest podatna na wymarzanie.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 19:04, 15 sty 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Schoenoplectus lacustris 'Albescens'

Roślina kłączowa o długich rurkowatych pędach, jasno paskowanych, kwiatach zebranych w kłoski.
Oczeret jeziorny biały uprawiam w sadzawce o żyznym podłożu. Woda znacząco tutaj oscyluje, bo od 0 - 1 metra, co zupełnie nie przeszkadza mu w prawidłowym wzroście - osiąga ponad 150 cm wysokości, szybko rozrasta się tworząc spore kępy.
Optymalna głębokość sadzenia 0 - 50 cm, głębiej schodzi sam.
To roślina dobrze filtrująca wodę, idealna do mulistych stawów i sadzawek. W oczku wodnym polecam do pojemników, wówczas osiąga znacznie mniejsze rozmiary, ale jest równie dekoracyjna.



W naturze pospolicie występuje gatunek oczeret jeziorny Schenoplectus lacustris zazwyczaj o ciemno-zielonych pędach, widoczny po lewej stronie zdjęcia.


____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
reniutek 14:44, 06 kwi 2014

Dołączył: 05 kwi 2014
Posty: 48
Witam,
Przeglądnęłam forum i doszłam do wniosku, że woda w ogrodzie nie jest popularnym tematem. Dlatego chylę głowę przed Twoją wiedzą w tym zakresie. W swoim ogrodzie mam naturalistyczny staw, który będę w tym roku modernizowała poprzez umocnienie brzegów, stworzenie stref i plaż nadbrzeżnych. Planuję w nim rośliny takie jak drżączka, ponikło igłowate i błotne, właśnie oczaret "zebrinus". Czy znasz może miejsce, gdzie można kupić takie rośliny?Mój staw w najlepszym dla siebie stadium w tej chwili wygląda tak:
____________________
Mariusz 19:51, 27 sty 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349

W związku ze zmianą przepisów końcem 2014, Oczeret sztyletowaty Schoenoplectus mucronatus stał się rośliną ściśle chronioną.


____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 21:44, 13 paź 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Schoenoplectus lacustris oczeret jeziorny o ciemnych pędach oraz odmiana jasna 'Albescens'

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies