Gdzie jesteś » Forum » Rośliny wodne » Włosienicznik - Batrachium

Pokaż wątki Pokaż posty

Włosienicznik - Batrachium

Mariusz 06:06, 12 lut 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Włosienicznik wodny Batrachium aquatile
Często nazywamy go jaskrem wodnym.
Wodna bylina o pędzie/łodydze do 1,5 m długości, zakorzeniona na dnie zbiornika.
Można przyjąć, że jaskier jest rośliną podwodną, w zasadzie elodeidem - liście nawodne wyrastają mu tylko w okresie kwitnienia. Gdy przekwitnie staje się uciążliwym chwastem - potężna zielona masa dryfując po powierzchni wody jest siedliskiem zakwitów glonów bądź opada na dno i gnije.
Roślina lubi występować masowo w bardzo żyznych zbiornikach. Nie nadaje się do uprawy w małych oczkach wodnych, wspaniały efekt "śniegu na wodzie" daje na dużych akwenach.
Ten gatunek obecnie nie jest objęty ścisłą ochroną.


Pośród lilii wodnych


W naturalnym zbiorowisku


Nad stawami w Arboretum
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Gardenarium 12:50, 12 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
W wielkiej masie daje niesamowity efekt. Nigdy go nie sadziłam w stawach, ale chyba warto?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Bogdzia 13:43, 12 lut 2013


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Cudnie wygląda ale jednak jest trochę uciążliwy.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
Gardenarium 13:55, 12 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Znaczy - jest ekspansywny?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mala_Mi 20:27, 12 lut 2013


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Mariusz.. jak jest z ekspansywnością????
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Mariusz 21:43, 12 lut 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Gardenarium napisał(a)
W wielkiej masie daje niesamowity efekt. Nigdy go nie sadziłam w stawach, ale chyba warto?

Powiem tak, jeśli miałbym swój staw, to posadziłbym włosienicznik bez zastanowienia. Natomiast u kogoś w stawie nigdy. Ta roślina produkcją potężnej ilości biomasy potrafi przyprawić o zawrót głowy, tak więc byłbym przeklęty na wieki. Roślina często tworzy podwodne, bardzo gęste jednogatunkowe zbiorowiska ograniczając rozwój innych roślin, włazi w zasadzie wszędzie, do rowów, mnichów odpływowych, krótko mówiąc w dobrych warunkach przy bardzo dużej żyzności zbiornika jest nadmiernie ekspansywna.
Podstawową zasada pielęgnacyjną jest usunięcie po kwitnieniu całej zielonej masy z powierzchni zbiornika. Roślina jest słabo ukorzeniona, często odrywa się od dna i dryfuje, tak więc bardzo łatwo się ją wyciąga. Podczas tego zabiegu odrywają się fragmenty pędów (głównie szczytowe), które wiosną wystartują w nowe rośliny. Rozmnaża się też z nasion.
Jest jeszcze kilka bardzo podobnych gatunków w naszym kraju. Ich rozpoznawanie to naprawdę wielka sztuka, dość pospolitym jest jaskier krążkolistyny, jako jedyny gatunek nie objęty ochroną.

W niektóre lata włosienicznik zanika całkowicie. Na zdjęciach jego najlepsze lata.

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mala_Mi 22:18, 12 lut 2013


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Kurcze .. fajny jest....z drugiej strony można z nim walczyć, ale jak braknie sił..to czy jest możliwość poskromienia go....... hmmmmm
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Mariusz 14:11, 17 lis 2014


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
W tym sezonie pojawił niezbyt gęsto.


Zdjęcia wykonane w Arboretum Bolestraszyce
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 19:54, 27 sty 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349

W związku ze zmianą ustawy końcem 2014 roku Włosienicznik wodny Batrachium aquatile stracił status rośliny ściśle chronionej.
W naszym kraju często możemy spotkać włosienicznik krążkolistny Batrachium circinatum, bardzo podobny do włosienicznika wodnego, który ochronie nie podlegał.



____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
hanka_andrus 22:09, 27 sty 2015


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408

Włosienicznik napotkany przeze mnie nad jeziorem Chlewo w miejscowości Porost gmina Bobolice.

Ale w szczątkowej ilości, nie tak jak na powyższych zdjęciach.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies