Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Naturalny strumień, ciek wodny, rów w ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Naturalny strumień, ciek wodny, rów w ogrodzie

Gardenarium 13:40, 15 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Postanowiłąm założyć nowy wątek na temat naturalnie płynącej wody w ogrodzie, bo temat jest bardzo ciekawy.

Betka napisał(a)
Witajcie
Mam na imię Beata i zaczynam swoją przygodę z tworzeniem ogrodu. Niestety na samym początku mam nie lada wyzwanie - przerasta to mnie. Na działce mam rów w którym ciągle płynie woda na wiosnę jest jej nawet sporo. Oglądam i czytam wątki na forach nie mogę zajść co by "odpowiadało" mojej sytuacji. Bardzo podoba mi się woda w ogrodach jej szum Jedni tworzą źródełka a ja mam naturalne tylko jak zagospodarować ten rów? Pomocy. Zamieszczę zdjęcia żebyście zobaczyli jak to wszystko wygląda:



Rów jest długi ma ok 50m na działce dalsza część znajduje się już na łące


Po przeciwnej stronie drogi mam działkę z dalszą częścią rowu. Został wyłożony " czymś " nie wiem jak to nazwać pokażę na zdjęciu. Jak myślicie jak wyłożę tym "czymś" rów na działce na której mieszkam czy to będzie jakoś normalnie wyglądało? Mi osobiście kojarzy się jak jakiś rów w zakładzie przemysłowy co zrobić żeby to wyglądało jakoś w miarę?


Każdy pomysł czy uwaga jest mi bardzo potrzebna proszę pomóżcie młodej ogrodniczce!
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:42, 15 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304

Ten rów to wielki skarb, ja byłabym szczęśliwa mając taki strumyczek. Toż to można prawdziwie angielski ogród zrobić.

Mój przykład poniżej normalnie żywcem do tego pasuje



Moim zdaniem musisz popatrzeć w poszukiwaniu inspiracji na opisy i zdjęcia z moich artykułów o ogrodach angielskich, są tam takie mostki i strumyki.

Tutaj np brzegi są umocnione kamiennymi blokami, mogą to być beton (najtaniej) albo pdokłady kolejowe.

Wszerz od strumienia rozbudowujesz rabaty w różne strony i obsadzasz irysami syberyjskimi, astilbe, języczkami, hostami, rodgersjami, paprociami, irysami żółtymi. Żeby coś kwitło wiosną sadzisz cebulki w dużej ilości : narcyzy, szafirki, zawilce.






____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:42, 15 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
W miejscach gdzie nie ma wzmocnień betonowych, jeśli się da, to trzeba wyłagodzić jego brzegi, wtedy nie będzie tak stromo i stworzy się możliwość dojścia i posadzenia roślin bagiennych i strefy wilgotnej.





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:43, 15 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:43, 15 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Tutaj zdjęcie pokazuje że nad wodą mogą zwieszać się również krzewy, azalie, różaneczniki, tawuły wczesne, derenie białe "Elegantissima" i "Aurea". Wielkie liście należa do host.



Tutaj polecam Alchemilla mollis - sama się rozsiewa, jest niedroga i efektowna.
Oprócz niej rośnie tutaj zimozielona bergenia, a żółte po lewej to Iris pseudoacorus - rośnie u nas w naturze nad brzegami.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:44, 15 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Polecam takie zestawienia (Hosta), ale po kilkanaście sztuk, żeby tworzyły duże grupy
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:44, 15 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Mozna użyć miejscowego kamienia do urozmaicenia brzegów i mostka



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:45, 15 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Dużo host o biało obrzeżonych liściach, które rozjaśnią cieniste zakamarki


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:45, 15 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Przy mostku ławka z korzenia




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:46, 15 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Instalując pompę lub budując spiętrzenia wody można uzyskać efekt wodospadu.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies