Gdzie jesteś » Forum » Tarasy i balkony » Projektowanie zieleni na tarasie/ balkonie

Pokaż wątki Pokaż posty

Projektowanie zieleni na tarasie/ balkonie

MagdaRoss 19:43, 02 mar 2013

Dołączył: 02 mar 2013
Posty: 17
Witam serdecznie.

Potrzebuję pomocy przy zaprojektowaniu "tarasu" w moim mieszkanku. W temacie ogrodowym jestem kompletnie zielona, ale zaczynam się interesować tym tematem.
Moim problemem jest mój taras. a w sumie nie taras ale widok z niego który na dzień dzisiejszy do mnie nie przemawia a zależy mi aby taras był "przedłużeniem" salonu. Chciałabym zasłonić się od sąsiadów z naprzeciwka , a niekoniecznie robić to za pomocą rolet, żaluzji czy zasłon. Gdy kupowałam to mieszkanie, to najbardziej podobały mi się wielkie okna, które są na cała szerokość pokoju dziennego.




Pomysł, który miałam ja, to tuje wysokie, ustawione na cała szerokość tarasu. ale gdy zaczęłam przeglądać różne projekty to nabrałam ochoty na coś więcej i tu nasuwa się pytanie, ale co? kompletnie się na tym nie znam. Nie wiem , co nada się na taras. zależy mi też aby roślinność była trwała i nie wymagała zbyt wiele pracy, gdyż mam malutka córeczkę.
Taras ma ok 19 mkw. do połowy wyłożony jest płytami chodnikowymi, a od połowy kamyczkami- a taki projekt dewelopera Kamyczki mnie przerażają, jak myślę ze moja córeczka zacznie chodzić, i je połknie to ogarnia mnie przerażenie. Dlatego bardzo proszę ludzi dobrej woli o pomoc

Magda
____________________
Gardenarium 10:34, 03 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj Magdo.

Jako projektantka i wykonawca takiej zieleni często spotykam się z takim jakby życzeniem "tylko żeby zieleń nie była wymagająca dużo pracy" i zawsze muszę tłumaczyć.

Wiesz Magdo, że uprawa roślin na balkonie i w donicach to bardzo ekstremalne dla nich warunki, korzenie są narażone na niskie temperatury i rzadko która roślina przeżyje.

Warunkiem stworzenia roślinom jak najlepszych warunków, jest jak największa i jak najbardziej ocieplona donica. Jeśli jest możliwość wybudowania takich donic z drewna (o tym decyduje wielkość tarasu - konkretnie szerokość, aby donica się zmieściła) to może powstać ogród w miniaturze, czyli nawet drzewko liściaste albo kilka w taki sposób, że korona zasłoni te domy.


Fajnie by było zasłonić zabudowania nasadzeniami na dole, czyli w gruncie. Wtedy tamte rośliny będą tłem dla kwiatów i krzewów na Twoim balkonie.

Jeśli tak, to byłoby świetnie, a jeśli nie to podaj jaka jest szerokość balkonu, wtedy będę wiedziała jakie donice się zmieszczą i doradzę jakieś rośliny.

Balkon może być podniebnym ogrodem, ale pracy to Ty na nim na pewno będziesz miała dużo, jakiekolwiek rośliny by tam nie rosły.

Chodzi o szybkie wyczerpywanie się składników pokarmowych, systematyczne podlewanie bo inaczej rośliny będą smętnie wyglądały. Nawet jak pada deszcz rośliny trzeba podlewać bo do korzeni nic nie dociera. Duża donica wymaga co najmniej wiadra wody dziennie.

To tak naprędce takie uzmysłowienie Tobie co Cię czeka

I balkon może wyglądać tak










____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MagdaRoss 22:10, 03 mar 2013

Dołączył: 02 mar 2013
Posty: 17
Dziękuje bardzo za odpowiedz i uzmysłowienie co mnie czeka, ale dla takich efektów- zniosę wszystko tak wiec przejdę do szczegółów. Taras ma wymiary 5 x 3,5 mkw. w tym 5 m to szerokość a ok 3,5 to długość od okna do balustrady. Z meżem myśleliśmy o położeniu desek kompozytowych, i również myślałam żeby donice obłożyć również tymi deskami. myslałam żeby takie donice skonstruować samodzielnie, i troszkę zaczełam się interesować tym tematem, juz wiem ze potrzeba kupić odpowiednie deski, oraz ocieplić donice. bardziej mnie martwi roślinność którą można w nich "zasadzić" i tu kolejny problem, taras jest na pd-pn, słońce na tarasie jest tylko do godz 12-13 potem taras jest zacieniony.
____________________
Gardenarium 10:39, 04 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Co do desek kompozytowych mam mieszane uczucia, ponieważmy np. robimy tarasy i donice tylko z drewna naturalnego.
Osobiście odradzam takie sztuczne deski. Widziałam taki taras w dwa lata po położeniu, był wypłowiały i popękany. Powiedziałam sobie: nigdy takiego materiału nie użyję. Jestem zwolenniczką naturalnych desek. Byś może są producenci kompozytowych, które nie pękają, ale jak to sprawdzić nie wiem.

To jedna sprawa, a druga to wielkość donic. Im większe tym lepiej dla roślin bo da to im namiastkę normalnego gruntu, a nie ciasnej donicy, gdzie korzenie nie mają miejsca.

To że taras jest zacieniony od 13 to może nawet lepiej. Nie będzie tak ziemia wysychała.

Ocieplenie - dobry będzie styrodur, ba zajmie mniej grubości donicy przy tych samych właściwościach ocieplających co styropian.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:40, 04 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak teraz patrzę na zdjęcia to nie bardzo widzę co jest tarasem. Widzę szare płytki. Czy widoczna balustrada to od tarasu czy na dole na gruncie?

Trzeba narysować rzut z góry tego tarasu, gdzie są położone płytki, gdzie znajdują się okna i drzwi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kaisog1 15:52, 04 mar 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Dorzucę swoje dwa grosze.... przede wszystkim skonsultowałabym jedną rzecz..... czy taras może zostać aż tak obciążony.... Takie ogromne skrzynie z ziemią są niezwykle ciężkie.....

Co do pracy w ogrodzie "podniebnym".... ja posiadam trzy nie za duże skrzynie na balkonie. Faktycznie wody trzeba ogromnie dużo... ale sprawę może załatwić automatyczne podlewanie Poza tym wydaje mi się, że więcej chorób atakuje rośliny w pojemnikach niż tych rosnących w naturalnych warunkach.....
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Gardenarium 16:02, 04 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To automatyczne podlewanie zda egzamin tylko w skrzyniach, w pojedynczych doniczkach woda spada kroplami i kroplami wycieka

Donice powinno się podlać jednym ruchem, jak z wiadra, a nie ma takich końcówek żeby naraz wylały tyle wody I to jest problem z takim podlewaniem.

W skrzyniach lepiej ta woda się rozlewa.

Ale zakładam, że będziesz podlewać ręcznie i systematycznie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kaisog1 16:21, 04 mar 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
...aaa to maja być donice.... nie doczytałam Myślałam, że skrzynie
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Gardenarium 21:17, 04 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wiadomo jeszcze co się zmieści Gosiu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MagdaRoss 21:51, 04 mar 2013

Dołączył: 02 mar 2013
Posty: 17
przesyłam rzut który mamy od dewelopera. zatem po kolei
płytki są mniej wiecej na połowie tarasu, w tym tez miejscu taras jest zadaszony. od połowy znajduja się kamyczki i równo z nimi zaczyna sie balustrada.wejście na taras jest z 2 stron, ale my będziemy użytkować tylko jedne, bo na drugich będzie stała sofa. wymiary to 90 cm drzwi balkonowe, 216 cm okno, i znów 90 cm drzwi balkonowe.
Mam nadzieje że jakieś donice się zmieszczą.. co do tych desek kompozytowych to bardzo dziekuje za rade. Mąż te deski widział przy montażu w centrum handlowym i bardzo mu się podobały, ale nie wiemy jak po kilku latach one wyglądają. no i cenowo też są dużo droższe niż tarasowe. a czy możesz polecić jakąś sprawdzona firmę? albo rodzaj desek który jest "na lata" ??

____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies