Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Rabaty podwyższone

Pokaż wątki Pokaż posty

Rabaty podwyższone

MartaN 07:08, 03 mar 2013

Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 5
Witam
Po zerwaniu starej darni planuję ułożyć warstwami darń aby powstały podwyższone rabaty. Na to dam około 0,5m ziemi. Mogę tą darń zastosować ? szkoda mi wywalać tego ponieważ jest tam dużo ziemi.
Mam jeszcze pytanie do Danusi, robiliście takie podwyższone rabaty, jak je zagęszczacie? ogólnie jak je przygotowujecie do budowy/sadzenia.?
goniak 08:38, 03 mar 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Wykorzystanie zerwanej darni jest jak najbardziej właściwe, uzyskasz w ten sposób ziemię darniową, oczywiście po pewnym czasie. Zawsze wykorzystuję w ten sposób zerwaną darń.
Układając darń należy ją odwracać, czyli zielonym do dołu
____________________
Małgosia mój zielony świat
MartaN 08:59, 03 mar 2013

Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 5
Tak, układam zielonym do dołu dziękuję za informację. Mam jeszcze jedno pytanie. Rozdrabniasz ją ? czy kładziesz plastrami?
goniak 09:17, 03 mar 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
MartaN napisał(a)
Tak, układam zielonym do dołu dziękuję za informację. Mam jeszcze jedno pytanie. Rozdrabniasz ją ? czy kładziesz plastrami?

Nie rozdrabniam, układam plastrami formując pryzmę w żądanym kształcie.
Na koniec zlewam wodą i sypię ziemię, aż do uzyskania żądanej wysokości.
Zanim korzenie sadzonych roślin rozrosną się na tyle, by siegnąc głębiej, darń zamieni się w żyzną ziemię, z której będą mogły skorzystać
Na zdjęciu (u mojej klientki) widać pryzmę zerwanej darni ułożoną pod budowę skarpy, .




____________________
Małgosia mój zielony świat
Gardenarium 12:00, 03 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zawsze wykorzystuję zerwaną darń i nie rozdrabniam jej. Kładę kawałki odciętej darni zielonym do dołu. dziabiemy szpadlem tylko. Układamy ścisło.

Ziemia darniowa powstała z darni jest super żyzna, prawie jak kompost, to by było wprost "przestępstwo" ja usuwać z ogrodu .

Dlatego dobrze robisz.

Ziemia nieco obsiądzie, jeśli pobudujesz murki, trzeba się z tym liczyć i najlepiej odczekać aż się rozłoży, zagęszczanie niewiele da.

Albo potem dosypać brakującej ziemi. Inne wyjście nasypać nieco wyżej - jakieś 10 % liczyć na obsiadanie ziemi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:03, 03 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja układam inaczej niż Gosia, na brzegu odcinam szpadelkiem do kancików, żeby brzeg wyglądał idealnie a dopiero 25 cm od brzegu kładę darń. Dzięki temu uzyskuję zgrabny kancik i niższy poziom jest przy brzegu trawnika.

Zaczynam tak, odcinam na szerokość szpadla. Albo na dwie szerokości i tam w głębi rabaty już nie zdejmuję tylko na to kładę kolejną zdjętą darń i przysypuję ziemią. Podwyższona rabata powinna łagodnie wznosić się na środku rabaty i schodzić na zero do poziomu trawnika i do podmurówki ogrodzenia. Gdzieś rysowałam taki przekrój.







____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:07, 03 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak na szybko

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:09, 03 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeszcze tutaj jest o tym

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1871-odwodnienie-ogrodu?page=2#post_3
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
goniak 12:29, 03 mar 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Gardenarium napisał(a)
Ja układam inaczej niż Gosia, na brzegu odcinam szpadelkiem do kancików, żeby brzeg wyglądał idealnie a dopiero 25 cm od brzegu kładę darń. Dzięki temu uzyskuję zgrabny kancik i niższy poziom jest przy brzegu trawnika.

Danusiu, uzyskuję ten sam efekt ale stosuję inną kolejność prac
Odcięcia i kanciki czyli tzw wykończeniówkę robię akurat na końcu ze względów czysto praktycznych.
Nie martwię się, że w czasie prac ziemnych, przenoszenia kamieni itp ktoś niechcący rozdepcze kancik bucikiem roboczym
____________________
Małgosia mój zielony świat
Gardenarium 12:40, 03 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
U mnie uważamy a jak się zniszczy kancik poprawiamy też na koniec. Lubię widzieć efekty od razu a i klient lepiej patrzy na to, jak ładnie wygląda już w trakcie.

Nieważna kolejność, ważny efekt końcowy.
Każdy robi tak, jak mu wygodnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies