Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Rabaty podwyższone

Pokaż wątki Pokaż posty

Rabaty podwyższone

goniak 12:43, 03 mar 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Jak widac każdy ma swoją wypracowaną metodę i róbmy swoje
____________________
Małgosia mój zielony świat
Gardenarium 23:19, 02 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Otrzymałam takie pytanie:

Nie mam się od kogo dowiedzieć, wiec proszę tutaj o,jakąś informację, czy będzie,to zle dla sadzonych roślin jeśli posadzę je na takich podwyzszonych rabatach,ale niestety /nie wiedzialam o tym wczesniej/i zrobilam je z, lisci w wiekszosci,debowych i teraz chce w,tych lisciach zrobic,tylko dolki z ziemia na rosliny, a reszte wysciolkowac kora. Czytalam że liscie debu spowalniaja wzrost roslin i stad moj,problem czy zechce mi cokolwiek urosnac w ten sposób proszę o wypowiedz i dziękuję. Ola
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:28, 02 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Próchnica liściowa z liści dębu może być dodawana w małych ilościach pod różaneczniki, ale sadzenia wszystkich roślin bezpośrednio tylko w te liście to bym nie polecała. Nie wiadomo w jakim stopniu są rozłożone.

Rozkładanie liści przyspiesza polewanie kurzym nawozem lub przesypywanie np. Azosfoską. Muszą być dobrze rozłożone i dodawane do ziemi a nie jako główne podłoże.

Może jeszcze ktoś się wypowie?

Co do tej szkodliwości to zdania są podzielone, ja nie dodaję liści dębu i orzecha do kompostu, ale jak masz ich dużo w ogrodzie to rób próchnicę liściową w workach z folii, nasyp, polej nawozem, podziuraw widłami i ustaw na słońcu. Niech się rozkładają, potem dopiero mieszaj z ziemią.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 16:26, 16 kwi 2013

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Witam

Zbyt późno przeczytałem ten wątek, ale wypowiem się co do istoty zagadnienia. Liście dębu zawierają garbniki, które dość długi czas oddziałują na rośliny, mają działanie zakwaszające oraz swoim działaniem zmniejszają system korzeniowy szczególnie siewek i rozsady, natomiast orzech włoski cały działa negatywnie - zawiera jugland substancję roślinobójczą /jest roślinnym herbicydem/ dlatego wśród drzew orzecha trudno znaleźć inne rośliny, podobnie jak między akacjami /allelopatia ujemna/.

Pozdrawiam

Mazan - Walerek
____________________
Mazan - Walerek
Asisko_2005 11:23, 12 maj 2013


Dołączył: 10 maj 2013
Posty: 1332
Ile to czlowiek dowie sie z forum. Ja robiąc miejsce na rabatę wywoziłam darń na kompostownik na sąsiedniej dzialce a w miejscu gdzie zdjełam trawę , nawoziłam nową ziemie. Dodatkowa praca, zupelnie zbyteczna.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3265-mlody-ogrodek-dyletantki
MarekW 11:49, 12 maj 2013


Dołączył: 05 lut 2011
Posty: 2338
Jeśli chodzi o szkodliwość orzecha to mam inne doświadczenia, gdyż pod moim orzechem rośnie trawa tak samo jak gdzie indziej, a i inne rośliny teraz próbuję (żurawki i poziomkowce) więc zobaczymy, cała tajemnica polega na ty, aby grabić liście orzechowe i nic więcej nie potrzeba robić. Tutaj zdjęcie orzecha
____________________
Marek - Ogród średniowieczny i nie tylko
MamaMagda 09:25, 27 maj 2014


Dołączył: 18 kwi 2013
Posty: 788
bardzo pożyteczny wątek!
zapisuję i zastanawiam się, czy ktoś ma doświadczenie z przerabianiem zwykłych, płaskich rabat na podwyższone?
____________________
Marta Ogród po Bukami - czyli jak z ogrodu bylinowego zrobić ogród pełen traw i żurawek (prace w toku..)
Gardenarium 16:58, 29 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja mam doświadczenie w podwyższaniu, ładniej wyglądają.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Zielona 17:18, 29 maj 2014


Dołączył: 10 wrz 2013
Posty: 5717
No i jak to dobrze śledzić posty Szefowej... Matko, Danka, ile mi pracy oszczędziłaś!!! Znasz moje areały. Od początku wiosny wywożę darń na kompost na koniec działki /w ten narożnik/... a mogę układać na rabatach w drugiej części ogrodu, których i tak w tym roku nie ruszę! Dzięki Ci Mądra Kobieto!
Gardenarium 19:48, 29 maj 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
O matko, no widzisz kobieto jaki ze mnie skarb
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies